Blog › Alapozás: de hogyan?
Elvárásaink az első réteg festékkel kapcsolatban: Jól tapadjon meg a vakolaton, hiszen ez a réteg fogja az összes további réteget hordozni. Egyenletes, pormentes, átfesthető felületet adjon. Jól takarjon. Minél erősebben nedvszívó a kezelt felület, annál jobban kell hígítani az első réteg festéket. Minél hígabb a festék, annál mélyebben be tud szívódni a kezelt felületbe, annál jobban megtapad a falon, mennyezeten.
Az alapozás feladata, hogy eltávolítsa, vagy legalább megkösse a falon maradt port és megfelelő tapadást biztosítson a fal és a következő festékrétegek között. A híg festék mélyen beszívódik a falba és ott kiszáradva, kis „horgonyokkal” rögzíti a festéket a falon.
PROFI TIPP: Az alapozást vízzel erősen hígított festékkel végezzük. A hígítás mértéke – különösen erősen nedvszívó, kezeletlen falaknál – akár 50% is lehet (fele festék – fele víz). Ilyen híg festéket hengerrel nem, csak ecsettel lehet felvinni. A henger csak felteríti a sűrű festéket a falra, az ecset ezzel szemben egyszerre portalanít és be is dörzsöli, bemasszírozza a híg festéket a falba, amitől az sokkal jobban tapad. Alapozásnál nem javasoljuk a hengerrel való felhordást, mert sem a tapadás, sem a takarás (fedőképesség nem) olyan tökéletes, mint az ecsettel való felhordásnál. A híg alapozó ecsettel felhordva jobban takar, mint a hengerelt sűrű festék.
A festék nedves állapotban nem takar, csak kiszáradása után! Ha még nedves állapotban szép felületet szeretnénk elérni, valószínűleg túl sok festéket viszünk fel a falra!
Az ecsettel történő alapozás után a fedőréteget már hengereljük, ha ezt az alapszabályt betartjuk, elegendő lesz egyetlen fedőréteg.
Az alapozott felületen jobban láthatóak az esetleges falhibák, amit az alapozás után könnyebben javíthatunk