Blog › Hogyan működik a belső hőszigetelés?
A belső hőszigetelés egy nagyon érdekes megoldás, amire sokan nem is gondolnának otthonuk modernizálása, felújítása közben, pedig igazán sokat tehet az energiahatékonyság és a kényelem érdekében. Ebben a cikkben kicsit közelebbről is meg fogunk ismerkedni ezzel a módszerrel: megnézzük, milyen helyzetben érdemes ezt választani, milyen előnyei vannak, milyen hátrányokkal kell számolnod, és milyen típusú anyagokkal érdemes dolgoznod. Tarts velünk!
Belső hőszigetelésről akkor beszélünk, ha a szigetelőanyag nem a falak külső, szabad levegőn lévő oldalára kerül, hanem az épületen belülre. Ezt a szigetelési módszert ritkábban alkalmazzák, mint a homlokzati rendszerek kiépítését, de bizonyos helyzetekben igencsak előnyös lehet tudni róla egy-két információt. Fontos, hogy a helyén kezeljük ezt a dolgot, és akkor válasszuk, amikor valóban ez a legjobb, leghasznosabb lehetőség.
A belső hőszigetelés nem minden esetben a legjobb, legkifizetődőbb megoldás, de vannak olyan helyzetek, amikor nincs más opció, vagy nem érné meg a homlokzati hőszigetelés kiépítése. Nézzük meg, mikor érdemes ezt a típust választanod!
Ha műemléknek számító épületet szeretnél felújítani, vagy modernizálni, akkor fel kell rá készülnöd, hogy nem lesz egyszerű dolgod, ugyanis nagyon sok részlethez nem nyúlhatsz, vagy csak kifejezetten szigorú szabályok mentén. A homlokzat például kifejezetten egy ilyen terület, nem fedheted be 20 cm kőzetgyapottal. Ha mégis energiahatékonyabbá tennél egy ilyen ingatlant, akkor belső hőszigetelés kiépítésére lesz szükséged.
Ha egy épületet csak bizonyos időszakokban, mondjuk pár napra, pár hétre veszel használatba, de egyébként nincs fűtve, akkor a belső hőszigetelés egy kifejezetten hasznos megoldás lehet. Segít, hogy gyorsabban fel tudd fűteni a helyiségeket, miközben egyszerűbb a kivitelezése, mint egy homlokzati rendszernek, ebben a helyzetben pedig a kockázati tényezők sem érvényesülnek. (Ezekről a későbbiekben még írunk.)
Egy-egy társasházban könnyen előfordulhat, hogy a tulajdonosok egy része nem szeretne homlokzati hőszigetelést, így nem sikerül ennek a projektnek az elindítása. Ilyen esetben vagy lemondasz a hőszigetelésről, vagy a belső oldali típus mellett döntesz, amihez nem kell a többi lakás tulajdonosának beleegyezése.
Nem véletlenül létezik ez a típusú megoldás is. Érdemes tudnod, milyen előnyei vannak a hőszigetelés típusnak, mielőtt döntést hoznál.
Ennek több oka is van. Belső hőszigetelésként nem szokás 15-20 cm vastagságú lemezeket használni, hanem inkább 5 cm körül alakul ez a szám, ami lényegesen olcsóbb, mint a homlokzati szigetelés magas értéke. Ezen túl sem állványozásra, sem különböző területhasználati engedélyekre nincs szükség, amik egyébként egészen sokba kerülnek.
A homlokzati hőszigetelést nem lehet szakaszosan kivitelezni, ezért egyszerre kell rendelkezésre állnia a szükséges pénznek, anyagnak és munkaerőnek. Belső hőszigetelést azonban nyugodtan lehet egyszerre csak egy szobában készíteni, abban az ütemben, amiben neked kényelmes.
Ahogy korábban már említettük, ilyen hőszigetelést műemléknek számító épületeknél is kiépíthetsz, vagy akár társasházakban, ahol nem lehet megegyezni a homlokzati szigeteléssel kapcsolatban. Az is előfordulhat, hogy nincs elég hely hagyományos szigetelés megfelelő vastagságú készítéséhez: ilyenkor mentőövet nyújthat a beltéri opció.
Sajnos nem véletlen, hogy belső hőszigetelés kialakítását csak abban az esetben javasolják, ha nincs más megoldás. Nézzük meg, milyen hátrányokkal kell számolnod!
Erre pedig megfelelő kivitelezés nélkül igen nagy esély van, hiszen a belső hőszigetelés mögötti falak sokkal hidegebbek lesznek, mint a szigetelés, vagy a szoba, ami így a nedvesség kicsapódását vonja maga után. Ez a probléma a plafonon és a padlón, a sarkokban is jelentkezhet. Persze lehet csökkenteni a helyiségek páratartalmát, és a párazáró fóliák is jó megoldást nyújthatnak, de az bizonyos, hogy oda kell majd figyelni!
A belső hőszigetelés kiépítése segíti a belső terek gyorsabb felmelegedését, azonban a falak viszonylag hidegek maradnak, így a szobák gyorsan ki is hűlnek. Nyáron ugyanakkor a helyiségek gyorsabb áthevülése várható.
A belső hőszigetelés ugyan nem olyan vastagságú, mint a homlokzati rendszerek, de így is látható, érzékelhető nagyságú területet foglalnak el a lakótérből. Ez apró helyiségeknél egészen nagy problémát okozhat.
Belső hőszigetelés készítéséhez többféle anyagot is használhatsz: a homlokzati hőszigetelésekhez hasonlóan, csak kisebb vastagságban.
EPS és XPS lemezekkel el lehet ugyan készíteni egy beltéri hőszigetelést, de nem kifejezetten ajánlott. Az EPS elég sérülékeny olyan terekben, ahol szinte minden nap ütés, rúgás érheti, amiben ugyan az XPS jobb, de igazán nagy gondot a páraáteresztő képességük (vagyis annak a hiánya) okozza. Ha ezt az anyagot választod, kifejezetten magas az esélye annak, hogy idővel penészedést tapasztalsz majd.
Szálas anyag például a kőzetgyapot, vagy éppen az üveggyapot. Ezek a termékek már sokkal jobban megfelelnek a célnak, mint a polisztirol, ezért ha ilyen hőszigetelési megoldásban gondolkodsz, érdemes ezek felé fordulnod. Jó a páraáteresztő képességük, ami segít megelőzni a penészedést, de a precíz beépítés itt is nélkülözhetetlen!
Belső hőszigetelés kialakítása közben nagyon fontos, hogy ne kövess el nagy hibákat, ugyanis az később egészen súlyos következményekkel járhat.
Az állapotfelmérés egészen fontos, ugyanis közel sem mindegy, milyen típusú falazatra helyeznéd a szigetelést. A gyenge szerkezet, vagy éppen a fennálló nedvesedés gondot okozhat, ezért mindenképp hívj egy szakértőt!
Akár a tető beázása, akár a hiányos vízszigetelés a probléma, mindenképp el kell hárítani, mielőtt belső szigetelést készítenél. Ennél a megoldásnál egyébként is nagyon komolyan kell venni a párásodást és a nedvesedést, hiszen hamar penészedést okozhat, a fal alapvető vizesedése pedig ezen a helyzeten csak rontana.
Belső hőszigetelésként a polisztirol nem a legjobb megoldás, vályogház esetében pedig kifejezetten kerülendő. Érdemes inkább a kőzetgyapot, az üveggyapot, vagy más, modern anyag felé nyitnod, mint amilyen például a Multipor, hiszen ezek sokat tehetnek azért, hogy ne jelentkezzen penészedés.
Nagyon oda kell figyelni arra, hogy a fal és a szigetelőanyag, illetve két szigetelő tábla között se maradjanak légrések, ugyanis ezekben a zugokban nem csak a penészgomba telepedhet meg, hanem különböző vírusok, baktériumok is megjelenhetnek.
Fontos tudni, hogy a belső hőszigetelés soha nem lesz olyan hatékony és optimális, mint a homlokzati hőszigetelés, de bizonyos helyzetekben könnyen lehet, hogy nem választhatsz mást. Gondold át alaposan a döntést, kérd szakember segítségét, mielőtt munkához látnál!