Blog › Csemperagasztó választás? Eláruljuk, mit kell tudnod!
Csemperagasztó vásárlás előtt állsz? Ez elsőre biztosan könnyűnek hangzik, de amikor a boltban vagy a webshop kínálatában meglátod a rengeteg különböző terméket, garantáltan elszáll majd a magabiztosságod. A következő pár percben elolvashatsz minden olyan információt, amelyre szükséged lehet a döntés pillanatában, úgyhogy tarts velünk!
Beszélni fogunk a csemperagasztó fajtákról, használatukról, a szükséges mennyiségről, a különböző típusok áráról és a száradási időkről is.
A csemperagasztó alapjául általában cement vagy műgyanta szolgál, amit a gyártók homokkal és különböző tulajdonságjavító anyagokkal kevernek össze. A zsákos kiszerelésű anyagokat a felhasználónak vízzel kell bekevernie burkolás előtt, a vödrös, teljes mértékben előkészített termékeknél azonban még erre sincs szükség. Léteznek továbbá kétkomponensű termékek is: ebben az esetben a gyártó kettő különböző anyagot biztosít a megrendelőnek, amelyeket össze kell keverni a felhordás előtt.
A csemperagasztók paszta állagú, legtöbbször szürkés színű anyagok, amelyeket használhatsz falra és padlóra is. Megszilárdulásuk után stabilan tartják a burkolatot, segítenek felvenni a hőingadozásból fakadó mozgásokat, az arra alkalmas fajták pedig ellen állnak a fagynak, a víznek és a nagy terhelésnek is.
Természetes lenne, hogy először is kültéri és beltéri anyagokra osztjuk a csemperagasztókat, ez azonban közel sem lenne elég pontos. A beltéri anyagok közül sem mind alkalmas bizonyos felületekre, a kültéri termékeket pedig nagyrészt a házak belső tereiben is lehet használni. Egy biztos: az időjárás viszontagságainak kitett területekhez csakis kültéri viszonyokhoz fejlesztett csemperagasztót szabad vásárolni! Azt, hogy egy anyag hol használható, a gyártó szinte kivétel nélkül minden esetben jelzi a termék csomagolásán, így a kiválasztásnál ez már egy jó támpont lehet. Most pedig beszéljünk pár típusról, vagy inkább tulajdonságról, ami alapján el lehet dönteni, milyen csemperagasztóra is lesz szükséged.
A flexibilis csemperagasztó – más néven alakváltozásra képes ragasztó – egyik legfontosabb jellemzője, hogy viszonylag „rugalmas”, bizonyos keretek között képes változni a mérete. Ennek akkor van nagy jelentősége, ha a burkolt felületet nagymértékű hőingadozásnak van kitéve, ugyanis ilyenkor változik a beton, a burkolólapok és a ragasztóanyag mérete is. Ha a csemperagasztó nem flexibilis, a hőingadozásból fakadó feszültségek egyszerűen szétrepesztik a burkolatot, hatalmas károkat okozva ezzel. Ahhoz, hogy a csempe, járólap ép maradjon, minden rétegnek nagyjából együtt kell mozognia, a flexibilis csemperagasztó pedig pontosan ebben segít.
Ezt a típust kültérre szokás használni, ahol télen a fagyok, nyáron a forróság okozhat problémát, ugyanakkor beltéren is szükség van rá: falfűtés, padlófűtés mellé csakis alakváltozásra képes csemperagasztót ajánlott választani. A burkolandó helyiség terheltségét is figyelembe kell venni: egy nagy forgalmú garázsba például akkor is flexibilis csemperagasztóra van szükség, ha teljesen fedett az épületrész.
Azt, hogy egy csemperagasztó flexibilis, időnként csak ennek a szónak a használatával jelzik a gyártók, ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy teljes bizonyossággal csak a megfelelő jelöléssel ellátott termékeket lehet alakváltozásra képesnek tekinteni.
Jelölése: S1, S2
S1: alakváltozásra képes, elviseli a hőmérsékletingadozás jelentette terhelést, illetve a magas igénybevételt.
S2: Nagymértékű alakváltozásra képes, alkalmas hőszigetelő lapok ragasztására és kifejezetten nagyméretű burkolólapokhoz is.
Flexibilis csemperagasztó a Mesterek Futárán
Sok csemperagasztó egyszerre fagyálló és flexibilis, de a kettő jelentése nem egy és ugyanaz. A fagyálló csemperagasztók egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy nagyon alacsony a vízfelvételük, 3 térfogatszázaléknál is kevesebb. Ha túl sok nedvességet vesz fel egy ragasztó, az a hőmérséklet csökkenésével megfagyhat, a jégnek pedig nagyobb a térfogata, mint a víznek. A kitágult víz szétfeszítheti a csempe alatti ragasztót, ami magát a burkolatot is tönkre teszi.
A fagyálló csemperagasztók kevésbé erősek, mint a flexibilis anyagok. A többszöri fagyás-kiolvadás ciklust elviseli, de az állandó hűmérsékletingadozást már csak olyan anyag képes kezelni, ami egyben flexibilis is.
Fagyálló csemperagasztót kell használni kültéren, de csakis olyat, ami flexibilis is.
Fagyálló csemperagasztók a Mesterek Futárán
Viszonylag ritkán ugyan, de találkozhatsz vízzáró, vízszigetelő csemperagasztóval is. Egy ilyen anyag azért hasznos, mert a fürdőszobákban, konyhákban nem lesz szükség külön folyékony vízszigetelés rétegre, hanem elegendő maga a csemperagasztó. Használható általában erkélyekre, teraszokra, medencékre, konyhába és fürdőszobába.
Vízzáró csemperagasztók a Mesterek Futárán
Ez inkább egy tulajdonság, mint típus. Függőleges felületek burkolásához csak ilyen anyagot érdemes használni, mivel ez garantáltan nem csúszik meg, nem folyik le. Hogy egy csemperagasztó lecsúszásmentes-e, azt már a termék csomagolásáról megállapíthatod: a jelölésen szerepelnie kell a T betűnek.
Lecsúszásmentes csemperagasztók a Mesterek Futárán
A gyorskötésű anyagok előnye, hogy feszített munkatempó mellé is ideálisak. Nem kell rengeteg időt várni a fugázásig és a további munkálatokig, hanem viszonylag gyorsan el lehet készíteni akár a nagyobb projekteket is. Sok magánember és kivitelező is szereti ezeket az anyagokat, rengeteg időt meg lehet velük takarítani.
Jelölése: F
Ha ilyen termékre lenne szükséged, keresd a csomagoláson ezt a jelzést.
Gyorskötésű csemperagasztó a Mesterek Futárán
Ennek a tulajdonságnak nagyobb felületek burkolásakor van jelentősége, amikor a hatékony munkához az kell, hogy a felvitt ragasztóba több ideig lehessen belefektetni a burkolatot. Más – nem nyújtott nyitott idejű – ragasztóknál viszonylag sietni kell a munkával, ugyanis késlekedés esetén a ragasztóba már nem képes beletapadni a burkolat.
Jelölése: E
Nyújtott nyitott idejű csemperagasztó a Mesterek Futárán
Az alábbi táblázatban összeszedtük azokat a jelöléseket, amelyeket érdemes figyelned csemperagasztó vásárlásakor.
Teljesítmény | 1 | Normál terhelésű |
Teljesítmény | 2 | Fokozottan terhelhető |
Kiegészítő tulajdonság | F | Gyorskötésű |
Kiegészítő tulajdonság | T | Lecsúszásmentes |
Kiegészítő tulajdonság | E | Hosszú nyitott idejű |
Alakváltozási tulajdonság | S1 | Alakváltozásra képes |
Alakváltozási tulajdonság | S2 | Nagy alakváltozásra képes |
Mint minden ilyen termék esetében, a csemperagasztóknál is nagy szórás mutatkozik az árban. Teljesítménytől és márkától függően hatalmas különbségek lehetnek: egy ismert, híres gyártó csemperagasztója általában drágább, mint egy barkácsbolt sajátmárkás terméke, de ez a különbség jó eséllyel a minőségben is visszaköszön.
A bázis csemperagasztók (tehát a legegyszerűbb anyagok) kerülnek a legkevesebbe: akár már 60-100 Ft/kg áron is beszerezheted őket. A flexibilis és a gyorskötésű ragasztók drágábbak, ezeknek az ára 200-700 Ft/kg között mozog.
A felhasználásra kész, vödrös termékek ettől gyakran lényegesen drágábbak, 1 kg 2-3000 Ft-ba is kerülhet.
Ha ki akarod számolni, mennyi csemperagasztó kell, fontos tudnod, hogy körülbelül mennyi anyagot fogsz elhasználni 1 m2 felület burkolásához. A csemperagasztó kiadóssága természetesen fel van tüntetve a csomagoláson, de általában 2-5 kg csemperagasztót vesz fel 1 m2 felület.
Néhány termék persze ettől eltér és akár 5-10 kg is szükséges lehet belőle, de ez a ritkább eset. Ha a korábban említett értékekből indulunk ki, akkor 100 m2 leburkolásához 200 – 500 kg csemperagasztót fogsz vásárolni.
A csemperagasztó száradási idejéhez kapcsolódóan két dologról is érdemes beszélni. Az egyik a fugázhatóság, a másik a terhelhetőség. A fugázhatóság értelem szerint azt jelenti, hogy a felrakott csempék, burkolólapok közti réseket ki lehet tölteni a választott fugázó anyaggal, a terhelhetőség pedig azt, amikor már teljes mértékben használatba vehető a felület.
Mindkét információt meg fogod találni a választott csemperagasztó használati útmutatójában, de pár általános értéket azért szeretnénk most megadni.
Fugázható: 8-24 óra elteltével
Terhelhető: 8 óra -14 nap elteltével
A legalacsonyabb értékek természetesen a gyorskötésű csemperagasztókra vonatkoznak.
Reméljük, hogy sok értékes és hasznos információt tudtál meg a csemperagasztóktól. Ha segítségre lenne szükséged a megfelelő anyag megtalálásához, keresd bizalommal szaktanácsadó kollégánkat!