Blog › Gipszkarton profilok fajtái: útmutató
A gipszkarton profilok fajtáiról főleg akkor érdemes többet megtudnod, ha valamilyen gipszkartonozási munka előtt állsz, hiszen ilyen esetben szinte biztos, hogy elő fognak kerülni ezek az elemek. Nézzük meg, miért fontosak, milyen típusokat különböztetünk meg, ezeknek mi a szerepük, és melyiket „apró” alkatrészt hová lehet választani.
A gipszkarton profilok általában fémből készült, hosszú, gyakran U alakú elemek, amiket gipszkarton rendszerek – például álmennyezetek, válaszfalak, vagy előtétfalak – vázának kialakítására lehet használni. Kerülhet a padlóra, a mennyezetre, a falra, vagy éppen a már kialakított alap szerkezetet alkotó profilok közé, de a szerepe minden esetben hasonló: a gipszkarton lemezek megtartása, a szerkezet stabilitásának biztosítása, és az ellenállóság növelése.
Többféle típusban és méretben is gyártják, hiszen a gipszkarton táblák vastagsága is változhat, illetve más elemre van szükség egy álmennyezet megépítéséhez, mint egy válaszfal felhúzásához. Azért érdemes többet tudni a témáról, hogy könnyebben el tudj igazodni a gipszkarton profilok fajtái között.
Nem mindegy, milyen gipszkarton rendszert szeretnél felépíteni, hiszen egy-egy típushoz más-más profil lesz ideális. Nézzük meg, melyiket hová, milyen célra lehet használni!
Az UW profilokat válaszfalak, előtétfalak kialakításához lehet használni. Ezeket az elemeket a padlóra és a plafonra szerelik, hogy keretet adjanak a többi profilnak és a gipszkarton lemezeknek. Többféle vastagságú falakat is építhetsz ezekkel az elemekkel, válaszd azt a típust, amelyikre szükséged van. A profil, tehát a fal vastagságát webáruházunkban a termékoldalak „Típus” szakaszában választhatod ki.
A CW gipszkarton profilokat a korábban említett UW profilokkal együtt szokás használni, tehát ez az elem is válaszfalak, előtétfalak építéséhez választható. A padlóra és a plafonra szerelt sínekbe kell őket helyezni, hogy egyfajta oszlopokat képezzenek a gipszkarton lapok számára. A CW profilokat mindig az UW profilokhoz igazodó méretben kell megrendelni, tehát ha az egyikből mondjuk UW-75 típusút választottál, akkor a másikból CW-75-öt szükséges vásárolnod.
Ezeket az elemeket kifejezetten beltéri gipszkarton válaszfalak építéséhez használják, az ajtónyílásokhoz építik be, mivel ezeken a területeken nagyobb stabilitásra, magasabb ellenállásra van szükség.
A gipszkarton profilok fajtáit azért is fontos ismerni, mert nem lehet mindegyik típust minden helyzetben használni. Ezek speciális elemek, speciális céllal. Az UD profilokat például álmennyezetek építéséhez használják, ezek a sínek körbefutnak a falakon, keretet adnak a gipszkartont később tartó elemek számára.
A CD gipszkarton profil az UD elem párja, tehát ezt is álmennyezetek építésekor használják. Két szemközti falat kötnek össze, ezzel pedig megteremtik azt a vázat, ami képes lesz a gipszkarton táblák megtartására.
Ezeket a különleges elemeket gipszkarton álmennyezetek készítésére használják. A CD profilhoz, vagy a mennyezethez erősítik őket, majd összekötik a gipszkarton rendszerrel, hogy további stabilitást biztosítson. Többféle méretben és hosszúságban elérhetők, hiszen az álmennyezetek gyakran jócskán az eredeti plafon alá kerülnek.
A gipszkarton profilok többféle méretben is elérhetők, ami egyrészt azért fontos, hogy különböző vastagságú elemeket lehessen kialakítani belőlük, másrészt azért, hogy megfeleljenek a helyiségek méretének és a belmagasságnak.
Nézd meg a MesterekFutára kapcsolódó termékeit.
Ilyen tekintetben talán a szélesség az egyik legfontosabb érték, hiszen ez határozza meg a gipszkarton fal, álmennyezet vastagságát. Válaszfalak, előtétfalak építésénél gyakori érték az 50, a 75 és a 100 mm, de UW profilból találhatsz 125, 150 mm vastagságút is. Az UD profil és a CD profil általában 30, 60 mm széles típusban érhető el.
A profilok hossza is változó lehet, 2750 mm-től egészen 6000 mm-ig találhatsz termékeket. Persze ezeket el lehet vágni, ha éppen arra van szükség.
Ahhoz, hogy mekkora és milyen típusú profilra van szükséged, tudnod kell az építendő szerkezet kívánt vastagságát, illetve a helyiség releváns méreteit. Rendelés előtt szükséged lesz a mérőszalagra!
A gipszkarton profilok fajtái különbözhetnek egymástól, de a céljuk nagyjából azonos: stabil, ellenálló szerkezetet adni a gipszkartonból készült válaszfalaknak, előtétfalaknak, álmennyezeteknek és más elemeknek.
Bizonyos profilokat közvetlenül a falhoz, a padlóhoz, vagy a mennyezethez erősítünk, hogy keretet adjanak a további lépésekhez, más elemeket pedig ebbe a keretbe illesztünk, hogy elkészülhessen a komplett vázszerkezet.
Gipszkarton profilok nélkül tehát elképzelhetetlen maga a gipszkartonozás, úgyhogy fontos, hogy az ideális elemeket vásárold meg.
A gipszkarton profilok fajtái között nem bonyolult eligazodni, de elsőre összezavaró lehet a sok típus. Reméljük, hogy tudtunk segíteni abban, melyik mire jó, hová használható, és milyen szerepet lát el.
Jó munkát kívánunk!