Blog › Kőzetgyapot hőszigetelés: tulajdonságok, alkalmazás, árak
Ha energiatakarékos otthonra vágysz, akkor a kőzetgyapot hőszigetelés tökéletes választás lehet számodra. A végső döntés meghozatala előtt azonban érdemes jobban megismerned ez az anyagot, a legfontosabb tulajdonságait, na meg persze a várható költségeket is. Tarts velünk, ha szeretnél kicsit a dolgok mélyére látni!
Mindenekelőtt fontos tisztázni, melyik kifejezés mit takar, hogy könnyen tudd értelmezni a különböző termékleírásokat, szakmai anyagokat.
Láthatod tehát, hogy a kőzetgyapot és az üveggyapot alapanyaga más, a különbséget köztük pedig pontosan ez adja, miközben az ásványgyapot egy összefoglaló megnevezés, ami mind a két típust takarhatja.
Ahogy már korábban is láthattad, a kőzetgyapot hőszigetelés alapját a vulkanikus eredetű bazalt adja. Ezt a kőzetet egészen olvadáspontig hevítik, a folyékony anyagot pedig egy szálasításra alkalmas gépbe vezetik. A keletkező szálak közé kiegészítő anyagokat is juttatnak, például hőre keményedő műgyantát és impregnáló olajokat, majd jöhet a préselés, az újrahevítés, illetve a formára vágás.
Rendben, a kőzetgyapot tábla, vagy éppen tekercs elkészült, de miért olyan jó hőszigetelő anyag ez? A titok a levegőben rejlik, jobban mondva a levegő rejlik a kőzetgyapot szálai között, és ez biztosítja azt a magas hatékonyságot, amit mind keresünk.
Ezt az anyagot gyakran választják homlokzati hőszigetelések készítéséhez, de födémekre, szarufák közé, padlókra, vagy éppen ipari szerkezetekhez, kazánokhoz is ideális lehet.
A kőzetgyapot hőszigetelésnek számos előnye van, ezért is választják egyre többen. Na de mik is ezek pontosan? Nézzük meg!
Egy hőszigeteléstől persze pontosan ezt is várnánk, de azért érdemes megjegyezni, hogy nagyon hatékonyan segít csökkenteni a fűtésre/hűtésre használt energia mennyiségét. Akár a korábbi fogyasztás 50-70%-át is megtakaríthatod vele!
Ez pedig fontosabb, mint elsőre gondolnád, például a l vályogból készült házak falaira szinte nem is tehetsz más hőszigetelést, csak ilyet. Tégla szerkezetek esetében sem mindegy, mennyire páraáteresztő a szigetelés, ugyanis az ilyen szempontból kevésbé jó anyagok könnyen okozhatnak nedvesedést, penészedést.
A kőzetgyapot nagymértékben képes tompítani az épületen kívülről érkező zajokat, de két szoba közt, illetve szintek közt is el tudja látni ezt a funkciót. Sokkal nyugodtabb, élhetőbb környezetet teremthetsz vele otthonodba, vagy éppen egy irodaépületbe.
A kőzetgyapot anyag olvadáspontja nagyon magas, nem éghető, ez a tulajdonsága pedig sokat segíthet lakástüzek megfékezésében, a lángok terjedésének lassításában.
A kőzetgyapot hőszigetelés tökéletes lehet homlokzati szigetelésként, födém hőszigetelésként, szarufák közötti elemként, de akár különböző csövekre is használható. Igen sokrétűen bevethető anyag!
Minden anyagnak vannak hátrányai, de szerencsére a kőzetgyapot ebben nem bővelkedik.
A kőzetgyapot ugye megolvasztott, vékony szálakká formázott kőzet, ami könnyedén a levegőbe juthat. Nem szabad belélegezni, mivel káros lehet a tüdőre nézve, a bőrre kerülve pedig irritációt okozhat. Ennek megfelelően mindig védőöltözetben kell dolgozni vele, az elkészült szigetelést pedig nem ajánlott fedetlenül hagyni.
Sokak számára nagyon fontos kérdés az ár, ilyen szempontból pedig a kőzetgyapot szigetelés bizony nincs jó helyzetben. Körülbelül 3-4 000 Ft-tal kerül többe négyzetmétere, mint az EPS-nek, de ez persze az anyag vastagságától is függ.
Ilyen célra azokat a táblákat kell keresni, amelyek leírásában egyértelműen fel van tüntetve, hogy homlokzati szigetelésként alkalmazható, esetleg vakolható. Rengeteg ilyen anyaggal találkozhatsz, neked csak a megfelelő vastagságot kell kiválasztanod. Ha nem vagy biztos a dolgodban, ezzel kapcsolatban érdemes felkeresned szaktanácsadónkat, aki segíthet.
Kőzetgyapotot gyakran használnak fűtetlen helyiségek – garázs, pince – födémjének szigetelésére, hogy a felső terek ne hűljenek át. Erre a célra vékonyabb lemezeket szoktak használni, de a termék leírásában szerepelni fog, hogy erre a feladatra alkalmas.
Szintközi födémek esetében, vagyis több emeletes épületeknél szokás hangszigeteléssel ellátni a padlót, hogy a lépések zaja kevésbé legyen zavaró. Pár centiméter vastag lemezeket használnak erre a célra.
Ilyen célra gyakran használnak kasírozott kőzetgyapotot. A kasírozás egyfajta bevonást, elfedést jelent, kőzetgyapot esetében pedig azt, hogy a lemez egyik oldalát bevonták valamilyen anyaggal, általában alumíniummal, esetleg speciális üvegszállal.
A legmegfelelőbb hőszigetelés kiválasztásához érdemes tudni a népszerű anyagok legmeghatározóbb különbségeiről, hiszen ezek lehetnek a vízválasztó tényezők.
A kőzetgyapotot és az EPS-t használják a leggyakrabban homlokzati hőszigeteléshez, az XPS lábazati szigetelőanyag, az üveggyapot pedig inkább beltéri, terhelésnek nem kitett területekre ideális, például nem használt padlásterekbe, szarufák közé és válaszfalakhoz.
A kőzetgyapotnak és az üveggyapotnak jó a páraáteresztő képessége, az EPS és az XPS ilyen téren nem alkot maradandót. Ez döntő tényező lehet, ha például vályogházat szigetelnél, vagy olyan épületet, ahol fontos a szerkezet megfelelő légzése a penészedés elkerüléséhez, ugyanis ilyen helyzetben páraáteresztő terméket kell választanod.
Ilyen szempontból az üveggyapot a leginkább sérülékeny, az XPS pedig a legerősebb. Ez is az egyik oka, hogy XPS-t ajánlanak a lábazatok szigeteléséhez, az üveggyapotot pedig nem lehet különösebb mértékben terhelni. Az EPS és a kőzetgyapot elég szilárd és ellenálló, de erősebb ütésektől megsérülhetnek.
Az anyagok ára mindig a vastagságtól és az egyéb speciális tulajdonságoktól függ, de általánosságban elmondható, hogy az XPS és a kőzetgyapot drágább, mint az üveggyapot és az EPS. Ha van választási lehetőséged, akkor ez fontos lehet a döntés pillanatában.
A legjobb hőszigetelő képessége az EPS-nek van, de nem a hagyományosnak, hanem a grafitos típusnak. Ez után körülbelül egy szinten áll az XPS és a kőzetgyapot, majd a sima EPS, végül pedig az üveggyapot.
A kőzetgyapot ára igen változó lehet, fontos a típus és a vastagság is. Ebben a táblázatban megnézheted, körülbelül mire kell számítanod, ha ezt az anyagot választod:
Erre persze még rá kell számolni a munkadíjat, illetve a kiegészítő anyagok, szerszámok költségét, de a fenti számok már adhatnak számodra egyfajta támpontot.
Reméljük, tudtunk segíteni a döntésben, jó munkát kívánunk!