Blog › Kőzetgyapot szigetelés: Minden, amit tudni érdemes róla!

Kőzetgyapot szigetelés: Minden, amit tudni érdemes róla!

 

Kőzetgyapot szigetelés: RockwoolA kőzetgyapot egy nagyon jó tulajdonságokkal rendelkező anyag, így a kőzetgyapot szigetelésről is érdemes kicsit bővebben beszélni. Bejegyzésünkben igyekeztünk minél több szempontból megvizsgálni ezeket a termékeket, hogy minden szükséges információt a kezedbe adhassunk.

Beszélni fogunk a kőzetgyapot előállításáról, tulajdonságairól, fajtáiról, felhasználási lehetőségeiről, beépítési folyamatairól, illetve az áráról is – hogy tudd, mivel állsz szemben, ha erre az anyagra esik a választásod!

Tarts Velünk!

 

Mi az a kőzetgyapot? Miből készül?

 

Mielőtt bármi másról szó esne, fontos tisztázni, mi is ez az anyag pontosan. A kőzetgyapot alapja valóban az, ami a nevében is szerepel: tehát kő. Pontosabban főleg vulkanikus eredetű bazalt. A gyártás során ezt még általában kiegészítik hőre keményedő műgyantával és különböző impregnáló olajokkal, hogy a kész termék vízhatlan is legyen, illetve egyben maradjon.

A kőzetgyapot tehát nagymértékben természetes eredetű szigetelő anyag, amit már most felírhatunk az előnyös tulajdonságokat soroló listára. Na de hogyan érhető el, hogy egy kemény kődarabból puha, alakítható szigetelőanyag váljon? Nézzük meg!

 

A Kőzetgyapot gyártása: Mitől lesz olyan, amilyen?

 

Azt már láttuk, hogy a kőzetgyapot szigetelés alapja a bazalt kő. Ezt az anyagot a gyártás megkezdésekor kemencékben olvadáspontig hevítik, egészen addig, amíg újra láva formát ölt. A folyékony halmazállapotú követ ez után egy vattacukorkészítő géphez hasonló szerkezetbe vezetik, ahol hűvösebbé válik és kiszálasodik. Ezen szálak közé adagolják a műgyantát, illetve az impregnáló olajokat, majd miután egy takarószerű forma keletkezik, több rétegben egymásra fektetik a kőzetgyapotot. A rétegelt gyapotot ezt követően összepréselik, majd újra kemencébe kerül, ahol alaktartóvá, ugyanakkor rugalmassá is válik.

Amikor a kőzetgyapot kihűl, pengék és vízsugár segítségével formára vágják, végül pedig becsomagolják, hogy szállításra készen álljon. Mint láthatod, a folyamat meglehetősen energiaigényes, ezért a gyártást környezetkímélőnek nem lehet nevezni, de maga a termék valóban az.

 

A Kőzetgyapot előnyei: Miért érdemes használni?

 

A kőzetgyapot szigetelés sok előnyös tulajdonsággal rendelkezik, ezeket pedig a hétköznapjaid során is érezni fogod.

 

1. Nagyon jó hőszigetelő

 

A kőzetgyapot elsősorban hőszigetelő anyag, ezért el is várjuk tőle, hogy ebben a tekintetben jó legyen. Nem is okoz csalódást, a finom szálak között megrekedő levegő kiválóan szigetel, a felhasznált energiád akár 50-70%-át is megtakaríthatod vele.

Ez ráadásul nem csak a téli fűtésszámládat csökkentheti (különösen manapság), hanem a nyári klímaköltségeket is. Kőzetgyapottal a házad nem hűl ki, de nem is melegszik túl.

 

2. Kiváló hangszigetelő

 

Kőzetgyapot szigetelés, mint hangszigetelésNem csupán hőszigetelésre alkalmas: speciális szerkezete miatt a kívülről érkező zajokat is nagymértékben tompítja. Ez nem csupán kényelmi szempont, hiszen az erős hangok megzavarhatják az alvásodat is, ami idővel az egészségedet is tönkre teszi. A hangszigetelő képesség tehát egyáltalán nem elhanyagolható. Lépésálló kőzetgyapot kerülhet a padlózatba is, ezzel pedig még a lépések zaja is tompítható.

 

3. Éghetetlen, megakadályozza a tűz terjedését

 

Másik nagy előnye a kőzetgyapotnak, hogy egyáltalán nem éghető, az olvadáspontja pedig nagyon magas. Ennek köszönhetően megakadályozhatja a lakástüzek tovább terjedését, illetve belobbanását. Tűzvédelmi szempontból is jelentős tehát a szerepe, ami a polisztirol szigetelőanyagokról egyáltalán nem mondható el.

 

4. Jó páraáteresztő, megelőzi a penészedést

 

Más hőszigetelő anyagok lezárják a pára elől az utat, így a nedvesség nem tud a falakból eltávozni, ez pedig egyáltalán nem előnyös. Ha a falak vizesek, az rombolja az állapotukat, ráadásul penészedést és kellemetlen illatot is okoz. A modern hőszigeteléseknek ez az egyik legnagyobb hátránya: annyira hermetikusan képesek lezárni a házakat, hogy nem páraáteresztő hőszigetelés mellett az összes fal jó eséllyel vizes és penészes lesz.

A kőzetgyapot szerencsére erre a problémára megoldást jelent, nem véletlen, hogy vályogházakhoz – ahol a nedvesség távozása még fontosabb – szinte csak ezt használják.

 

Kőzetgyapot szigetelés hátrányai

 

Természetesen ennek az anyagnak sem csupán előnyei vannak: fontos beszélni a hátrányairól is.

 

1. Csak védőfelszerelésben szabad dolgozni vele

 

Kőzetgyapot szigetelés: védőfelszerelésA kőzetgyapot első ránézésére egy puha, ártalmatlan anyagnak tűnik, ugyanakkor fontos figyelembe venni, hogy miből is áll valójában. A megolvasztott és szálakra húzott kőzet könnyen bekerül a levegőbe, maszk használata nélkül pedig akár a tüdőbe is, ami súlyos betegségekhez, nehézlégzéshez vezethet. A bőrre kerülve viszketést, irritációt okoz, a szemekben pedig kiszáradáshoz vezet. A kőzetgyapot szigetelésnek mindig fedettnek kell lennie, a beépítésnél pedig kötelező védőruházatot, maszkot és szemüveget viselni!

 

2. Magasabb az ára, mint az EPS-nek

 

A kőzetgyapot ára általában magasabb, mint a másik közkedvelt szigetelőanyagé, az EPS-é. Ez sokakat eltántorít a használatától: ha nem feltétlenül muszáj, akkor inkább a polisztirol mellett döntenek. Ez valamilyen szinten érthető is, ugyanakkor fontos figyelembe venni, hogy a polisztirol hőszigetelő képessége egy azonos vastagságú kőzetgyapot szigeteléshez képest alacsonyabb.

 

3. Az előállítása nem környezetbarát

 

Igaz, hogy a kőzetgyapot szigetelés anyagában nagyrészt környezetbarát, az előállítása azonban eléggé szennyezi a természetet. A kövek kitermelése, szállítása, megolvasztása és feldolgozása rengeteg hőt és energiát igényel, ez pedig hatással van bolygónkra is.

 

A Kőzetgyapot szigetelés típusai

 

A kőzetgyapot hőszigetelésnek is létezik többféle típusa és egyáltalán nem mindegy, mikor melyiket választod. Nézzük meg most ezeket!

 

1. Lépésálló kőzetgyapot

 

Ahogy már a nevéből is kiderül, ez a lépésálló kőzetgyapot szigetelés jól tűri a gyalogos forgalmat, nem deformálódik attól, ha állandó terhelésnek van kitéve. Padlókhoz szokták használni földszinten és emeleten is, hogy hőszigetelést és hangszigetelést is biztosítson. Kiválóan tompítja a lépések zaját, ezzel kellemesebb életteret biztosít a lakók számára. Legtöbbször tábla formában kapható.

 

2. Vakolható kőzetgyapot, homlokzati kőzetgyapot

 

A vakolható kőzetgyapotot homlokzatok szigetelésként használják, innen is ered a másik megnevezése, a homlokzati kőzetgyapot. Táblás kiszerelésben lehet megvásárolni, többféle vastagságban, így bármelyik házhoz meg lehet találni a tökéletes terméket. Vályogházak külső hőszigeteléséhez szinte kizárólag ez az anyag alkalmazható, de tégla épületekhez is ideális.

 

3. Kasírozott kőzetgyapot tekercs

 

A kőzetgyapot szigetelés ezen fajtájáról kevesebbet hallani, ezért Mi most mindenképp szeretnénk megemlíteni.  A kasírozás egyfajta bevonást, elfedést jelent, kőzetgyapot esetében pedig azt, hogy a lemez egyik oldalát bevonták valamilyen anyaggal. Ez általában alumínium, vagy speciális üvegfátyol. Az ilyen eljárással készült kőzetgyapot termékeket sokféle módon használják, leggyakrabban ipari szerkezetek, csövek, tartályok, pincék és garázsok hőszigetelésére.

 

4. Dróthálós kőzetgyapot paplan

 

Ez a fajta kőzetgyapot paplan legtöbbször kasírozás nélkül készül és acélhuzallal tűzik össze. Általában nagyon magas hőmérsékletű (akár +750 fokos) kazánok, kémények, tartályok és egyéb elemek hőszigeteléséhez használják és gyakran csak beltéren alkalmazhatók.

 

Kőzetgyapot szigetelés a Mesterek Futárán

 

Milyen felületekhez használhatsz kőzetgyapot szigetelést?

 

  • Homlokzatokra
  • Födémekre
  • A tető szarufái közé
  • Családi házak padlózatába
  • Garázsokhoz
  • Pincékhez
  • Kazánokhoz, csövekhez
  • Ipari szerkezetekhez

 

Kőzetgyapot ár: Sokkal drágább, mint más szigetelések?

 

Kőzetgyapot árSokszor elhangzik, hogy a kőzetgyapot szigetelés drágább, mint az EPS, ez pedig igaz is. Manapság az árak nagyon gyorsan változnak, ráadásul egy-egy gyártónál is nagy különbségek mutatkoznak, ugyanakkor elmondható, hogy a 1 m2 20 cm vastag EPS szigetelőanyag már 7-8000 Ft-ért is beszerezhető, miközben ugyan ezekkel a paraméterekkel számolva egy kőzetgyapot tábla 12 000 Ft körül kezdődik. Ez igen nagy különbség, így figyelembe kell venni az építkezésnél, hogy a kőzetgyapottal készült szigetelés lassabban hozza majd vissza az árát, mint a polisztirol.

 

Kőzetgyapot szigetelés vastagsága: hány centiméter szigetelésre van szükség?

 

Sajnos erre a kérdésre azt a választ tudjuk adni, amit mindenki gyűlöl: attól függ. A szükséges szigetelés vastagságát befolyásolhatja a fal típusa, állapota, kora, a vastagsága és a termék maga is, illetve az sem mindegy, milyen hatást szeretnél elérni.

Minél többet akarsz a jövőben spórolni, annál vastagabb szigetelésre lesz szükséged – persze értelmezhető kereteken belül: az egy méteres vastagság már nem kivitelezhető.

Ha mégis mondanunk kellene egy számot, vagy legalább egy megközelítőleges méretet, akkor az körülbelül a 15-20 cm lenne. Pontos választ minden esetben egy szakember tud adni, semmilyen interneten elérhető számítási módszer nem lesz tökéletesen megfelelő mindenki számára.

 

Hogyan készül a homlokzati kőzetgyapot hőszigetelés? Nézzük meg leegyszerűsítve!

 

A pontos leírásba jelen cikkünkben nem szeretnénk bele menni, ezt a feladatot úgyis szakemberre kellene bíznod: most csak megnézzük, körülbelül milyen munkafolyamatokra számíthatsz.

Szükség lesz lábazati indítóprofilra, vagyis egy fém lemezre, ami körbe fut a ház falain azon a ponton, ahol a szigetelés indulni fog. Ezt a profilt a falhoz rögzítik, majd felhelyezik az első sor szigetelő anyagot. A falakkal érintkező lapokra ragasztó is kerül, hogy az elemek ne essenek le.

Az elő sor után felragasztják a többi táblát, mindenképpen kötésben. Az ablakok környékén egész táblákat használnak, azokból vágják ki a szükségtelen részeket.

Amikor ezzel elkészültek a szakemberek és kivárták a megfelelő időt, lecsiszolják az egyenetlenségeket, majd dübelekkel, mechanikusan is a falhoz erősítik a hőszigetelést. Ez után ragasztóhabarccsal bevonják a felületet, amibe üvegszövethálót is fektetnek, majd kezdődhet a vakolás és a festés.

Ez persze nem egy minden lépésre kitérő leírás, de azt láthatod belőle, hogy a egy hőszigetelő rendszer kiépítése nem egyszerű feladat.

 

 

Ha ezt a szigetelőanyagot választod, fel kell készülnöd arra, hogy a kiépítése nem lesz olcsó, ugyanakkor megfelelő kivitelezés mellett rengeteget spórolhatsz majd a fűtésszámlán és a klímahasználaton. Reméljük, hogy sok hasznos információval tudtunk szolgálni, bármilyen kérdésed lenne, keresd bizalommal szaktanácsadó kollégánkat!

 

Our page uses cookies. Below you can view and customize what types of cookies you authorize.

Functionality
These cookies are essential for the website to operate, therefore they must be authorized.
These cookies improve the performance of our website.
These cookies enable the users to use their social profiles for logging in, and enable more personalized advertising.
OK
Link