Blog › Üveggyapot vagy kőzetgyapot: jellemzők, hogyan válasszunk közülük?
Üveggyapot vagy kőzetgyapot? Benned is felmerült már a kérdés, hogy mi a különbség a két anyag között, és melyiket hová érdemes használni? Ha szeretnéd tudni, a te projektedhez éppen melyik lenne a jobb opció, tarts velünk! Minden információt megadunk ahhoz, hogy könnyebb legyen a döntés!
Az üveggyapot kifejezésbe az „üveg” nem véletlenül került bele, ez az anyag szinte pontosan azokból az összetevőkből készül, mint áttetsző, szilárd társai, vagyis: homokból, újrahasznosított üvegcserepekből, és egyéb adalékanyagokból, például bóroxidból.
Ezeket az anyagokat később beolvasztják, majd egy szálazó centrifuga segítségével üvegszálakat állítanak elő belőlük. Ha valaki el akarja képzelni ezt a folyamatot, akkor leginkább a vattacukor készítésre érdemes gondolnia: sok a hasonlóság.
A szálakat ezek után hőre keményedő műgyantával kezelik, majd préselik, formázzák, vágják és csomagolják.
Az elkészült üveggyapot hőszigetelő anyag kiváló teljesítményű, időtálló és könnyű súlyú, rengeteg helyzetben fel lehet használni.
Minden anyagnak vannak előnyei, na meg persze kevésbé kedvező tulajdonságai is, amikről fontos tudnia a felhasználóknak, hiszen csak így lehet eldönteni, üveggyapot vagy kőzetgyapot kerüljön otthonodba.
Az üveggyapot egy olyan szigetelő anyag, amit leginkább beltéren, száraz körülmények között alkalmaznak. Tökéletes megoldás lehet szarufák közötti, szarufák alatti tető szigeteléshez, nem járható födém hőszigetelésként, illetve beltéri válaszfalakhoz.
Bizonyos különleges termékek szerelt homlokzatok hőszigeteléséhez is használhatók, mivel a vázszerkezetben a táblák védve vannak az időjárás káros hatásaival szemben.
A kőzetgyapot egy bazaltkő alapú szigetelőanyag, amihez a követ magas hőmérsékleten megolvasztják, majd egy arra alkalmas géppel vékony, apró szálakat képeznek belőle. Ezeket a szálakat préseléssel alakítják táblás, vagy éppen tekercses termékké. A gyártási folyamata hasonlít az üveggyapotéra, de a kész szigetelés tulajdonságaiban van különbség.
A kőzetgyapot tehát teljesen más alapanyagból készül, mint az üveggyapot, ez pedig a tulajdonságait, felhasználhatóságát is befolyásolja.
A kőzetgyapot számos helyzetben lehet kiváló választás, hiszen rengeteg előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Érdemes ezekkel – na meg persze a hátrányokkal is – tisztában lenni, mielőtt meghozod a döntést, hogy üveggyapot vagy kőzetgyapot kerüljön-e falaidra, tetőteredbe.
A kőzetgyapot hőszigetelést – az üveggyapottal ellentétben – nagyon gyakran használják hagyományos homlokzatokon. Páraáteresztő képességének hála segít megelőzni a belső terek penészedését, miközben a falak sem fognak átvizesedni.
Ezek kívül előszeretettel alkalmazzák tetőterekben, lapostetők hőszigeteléseként, födémek, vagy éppen szintközi födémek lépéshang szigeteléséhez.
Beltéri válaszfalakhoz is ideális választás, de ipari berendezések hőszigetelése sem jelent akadályt. A kőzetgyapot sokoldalúan felhasználható, csupán annyi a titok, hogy a célra leginkább alkalmas típust kell megvásárolni.
Az üveggyapot nagyrészt a tetőterek hőszigetelője: remek választás szarufák közötti szigeteléshez vagy nem járható födém szigeteléshez, de válaszfalakhoz is nyugodt szívvel használható. Leginkább beltéri körülmények között, nedvességtől védett közegben szabad alkalmazni, olyan szerkezetekhez, amiknek nem kell mechanikai terhelést elviselniük.
Ezzel szemben a kőzetgyapot kifejezetten kedvelt homlokzati hőszigetelő anyag, rengeteg épülethez tökéletes választás, stabilitásának köszönhetően pedig lépésálló szigetelésként is megfelelő lehet.
Járható födémszigetelés, lépéshang szigetelés és lapostető szigetelés is készíthető a megfelelő típusokból, megfelelően beépítve a kültéri körülmények nem tesznek kárt benne.
Az üveggyapot és a kőzetgyapot árakat elég nehéz összehasonlítani, de az talán elmondható, hogy az üveggyapot valamivel olcsóbban beszerezhető. Persze ez típustól és vastagságtól is függ, de valamilyen különbséget érzékelni fogsz rendeléskor – leginkább az üveggyapot javára.
10 cm üveggyapot már 3000 Ft/m2-től is beszerezhető, míg a hasonló típusú, 10 cm vastag kőzetgyapot ára 8000 Ft/m2 körül indul.
Hagyományos homlokzatokhoz és terhelt szerkezetekhez ugye az üveggyapot nem igazán választható, de tetőtér szigetelésként ár szempontjából is szuper választás lehet.
Reméljük, most már könnyebb eldöntened, kőzetgyapotra vagy üveggyapotra van-e szükséged, de ha maradt még kérdésed, vagy szükséged lenne pár tanácsra, keresd bizalommal kollégáinkat!