Blog › Hangszigetelés: Milyen anyagokkal készül és hogyan?
A házad előtt jár a villamos? A szomszédok minden este fesztiváli hangulatba kerülnek, vagy a gyerekek zajongása készít ki? Bármelyik is a probléma forrása, egy profin kiépített hangszigetelés segíthet a helyzeten. A következő pár percben megnézzük, milyen anyagokat lehet hangszigetelési célból használni és beszélünk kicsit a beépítésükről is.
Tarts velünk, ha érdekel a hangszigetelések világa!
Szinte mindent. Hangszigetelheted a falakat, a padlót, a födémet, az ajtókat és az ablakokat is – persze mindegyiket más-más módon, különböző anyagokkal. Ha nagyon zajos környéken élsz, vagy egy forgalmas város kellős közepén, akkor szükséged lehet akár az összes felsorolt lehetőségre is.
Hangstúdiókba, próbatermekbe és irodákba szokták használni az akusztikai habszivacs táblákat, amelyeknek a terem belseje felé néző oldala nem sík, hanem úgynevezett „tojástartó mintás”. Ez a megoldás a hanghullámokat csapdába ejti, így a terem visszhangzása is megszüntethető.
Előre gyártott hangszigetelő paneleket is fel lehet szerelni a falakra, némelyik terméket ma már szakember segítsége nélkül. Ez egy esztétikusabb megoldás, mint az előző és nem kevésbé hatékony.
A kőzetgyapot és az üveggyapot is kiváló hangszigetelő, így az ezekből készült táblákat is lehet fal szigetelésként használni – persze a megfelelő vázszerkezetre, a megfelelő rétegrend kialakításával. Az ilyen hangszigetelés kivitelezéséhez már nagyon ajánlott szakértőt hívni, a helytelen beépítés ugyanis csak idő-és pénzpazarlás. Nem lesz számottevő eredménye.
Többszintes családi házakban és lakásokban jó ötlet lehet, ha nem csupán a falakat, hanem a padlót és/vagy a födémet is hangszigetelik. Ez több szempontból is előnyös: egyrészt nem hallatszik fel az alsó szomszéd lármázása, másrészt lefelé sem terjednek majd a hangok.
Erre a célra leginkább lépésálló szigetelőanyagokat lehet használni, ami azt jelenti, hogy a termék nem sérül meg attól, ha valaki rajta sétál, vagy más megterhelés éri.
Általában a padló és a födém hangszigeteléséhez kőzetgyapot, vagy EPS táblákat használnak, webshopunk kínálatáért kattints IDE!
Az ajtók hangszigetelését többféle módon is meg lehet oldani. Lehet csak a keret és az ajtó találkozásánál lévő réseket szigetelni, vagy akár a teljes ajtólapot is, ezt pedig szintén többféle anyaggal.
A rések szigetelésére tökéletesen megfelelnek azok a rugalmas, összenyomható szalagok, amelyeket a téli fűtésszámla csökkentésére is használunk. Ebből választhatsz vastagabbat, vékonyabbat, erősebbet, gyengébbet – amilyen Neked megfelelő.
A teljes ajtólap szigeteléséhez legtöbbször egyfajta keretet készítenek, amibe hangszigetelő anyag kerül. Ezt erősítik az ajtóra, majd kárpitozzák, amivel nem csak hasznos, hanem látványos is lehet. Ez a megoldás üvegezett ajtóknál nem alkalmazható, ott más módszerhez kell folyamodni.
Úgynevezett zajvédő függönyt is szerezhetsz, amit csak fel kell szerelni az ajtó elé. Ezek is lehetnek kifejezetten hatékonyak: egy jobb minőségű anyag akár a zajok 50%-át is megszűrheti.
Az ablakok hangszigetelésére túl sok lehetőség nincsen. Gumi-és szivacs tömítésekkel ebben az esetben is próbálkozhatsz, ahogy a hangszigetelő függönyök is szóba jöhetnek, de ezen kívül hatékony megoldás csak a hangszigetelő ablakra való áttérés lehet.
Ezek az ablakok általában 2, vagy 3 rétegűek és különböző vastagságú lapokból állnak, közöttük argon gázzal, vagy más, hangszigetelésre alkalmas anyaggal.
Reméljük, sikerült kicsit jobban belevonni Téged a hangszigetelés érdekes világába és most már tudod, milyen felületet nagyjából milyen anyaggal szokás hangszigetelővé tenni. Ha Téged is zavar, hogy túl zajos a házad, keress fel egy szakembert és beszéljétek át együtt a lehetőségeiteket!