Blog › Az egyes zsalukő méretek és felhasználásuk: útmutató

Az egyes zsalukő méretek és felhasználásuk: útmutató

 

Milyen zsalukő méretek vannak? Melyiket mire lehet használni, milyen szerkezetekhez alkalmas egy-egy elem? Mit kell tudnod magáról a zsalukőről? Ha építkezni készülsz, és zsalukő mellett döntöttél, akkor érdemes minél többet tudnod erről a témáról. Tarts velünk!

 

Mi a zsalukő?

 Zsalukő

A zsalukő egy olyan építőanyag, amit falak, lábazatok, támfalak és egyéb szerkezetek készítéséhez használnak, kiváltja az épített zsaluzatot. Elsősorban betonból készül, és a belseje üreges, ami lehetővé teszi, hogy a felépített fal vagy szerkezet belsejébe betont öntsenek, így erősítve annak tartását. Fontos tudni, hogy a hagyományosan zsaluzott, egyben kiöntött szerkezetekhez képest a zsalukővel készített elemek gyengébb teherbírással rendelkeznek, ami bizonyos mértékben korlátozza felhasználásukat.

Tökéletes például családi házak lábazatához, pincefalakhoz, kerítésoszlopokhoz, lépcsőkhöz, garázsokhoz, vagy például kerti dekorációkhoz, sütögető helyekhez, de többszintes épületek főfalaihoz már nem ajánlott.

 

Miből, hogyan készül a zsalukő? Mik az alapanyagai?

 

A zsalukövek alapanyaga szinte minden esetben beton, ami cement, sóder, különböző adalékanyagok és víz megfelelő arányú keveréke. A kevert betont speciális sablonokba (formákba) öntik. Ezek a sablonok a zsalukövek üreges belsejét is kialakítják, amelyeket majd a későbbi építési fázisban betonnal töltenek ki. A betonkeveréket vibrációval tömörítik a sablonban, hogy a levegőbuborékok kijussanak, és a késztermék homogén legyen. A formázott betont hagyják megszilárdulni, ami több napot is igénybe vehet. Ez idő alatt megfelelő nedvességtartalmat biztosítanak neki, hogy a beton elérje ideális szilárdságát. Miután a beton kellően megszilárdult, a sablonokat eltávolítják, és a kész zsaluköveket tárolják, vagy szállításra készítik elő.

 

Mik a zsalukő előnyei?

 

1. Gyorsabb, egyszerűbb munkavégzés

 

A zsalukövek használata kiváltja a hagyományos zsaluzatot, amit időigényes lenne elkészíteni, majd lebontani. Ezekkel az elemekkel lerövidítheted a munkaidőt, a kivitelezés pedig tisztább, egyszerűbb lesz.

 

2. Erős szerkezetek lehet vele létrehozni

 

A zsaluköveket felhasználáskor betonnal töltik ki, illetve vasalatot is el lehet benne helyezni, hogy még stabilabb legyen a végeredmény. Ennek köszönhetően erős, ellenálló falakat, lépcsőket és más szerkezeteket lehet kialakítani vele.

 

3. Többféle méretben is elérhető

 

Az eltérő igények más-más megoldást követelnek, nem minden szerkezethez lesz tökéletes ugyanaz a zsalukő. Szerencsére többféle méretből is válogathatsz, így a legtöbb területre találsz ideális elemet.

 

 

Zsalukő méretek és típusok

 

Az ideális zsalukő kiválasztása a megfelelő méret és típus meghatározásával kezdődik, hiszen közel sem mindegy, mihez akarjuk használni ezeket az elemeket.  Nézzük meg részletesen, melyiket érdemes megvásárolnod!

 

1. 15-ös zsalukő

 

A 15-ös zsalukő pontos mérete általában 50 cm x 15 cm x 23 cm, a 15 cm pedig a szélességet jelöli, tehát ilyen vastag fal készíthető belőle. Ebből a típusból kifejezetten magas teherbírással rendelkező falakat nem ajánlott kialakítani.

Alkalmas lehet:

  • Kisebb épületek, nyaralók pincefalához
  • Könnyűszerkezetes épületek lábazatához
  • Kisebb támfalakhoz, kertrendezéshez
  • Kerítésekhez

 

2. 20-as zsalukő

 

Mérete: 50 cm x 20 cm x 23 cm, ami azt jelenti, hogy 20 cm vastag falak és szerkezetek építhetők belőle. Felhasználási területei a 15-ös zsalukőhöz hasonlóak, hiszen ez is egy viszonylag keskeny elemnek tekinthető, ám ez már speciálisabb helyzetekben is megállja a helyét.

Alkalmas lehet:

  • Kisebb épületek, nyaralók pincefalához
  • Könnyűszerkezetes épületek lábazatához
  • Kisebb támfalakhoz, kertrendezéshez
  • Kerítéslábazathoz, teljes kerítéshez
  • Öntözővizes víztározókhoz

 

3. 25-ös zsalukő

 

Mérete: 50 cm x 25 cm  x 23 cm, ami azt jelenti, hogy 25 cm vastag szerkezetek építésére szolgál. Ez a vastagság már elég ahhoz, hogy erősebb, magasabb teherbírással rendelkező elemek készüljenek belőle.

Alkalmas lehet:

  • Családi házak lábazatához
  • Nagy teherbírású támfalakhoz, kertrendezéshez
  • Medencékhez
  • Öntözővizes víztározókhoz

 

4. 30-as zsalukő

 

Mérete: 50 cm x 30 cm x 23 cm, ami azt jelenti, hogy 30 cm vastagságú szerkezetek építhetők belőle, ez pedig már kifejezetten erősnek számít. Magas teherbírás és szilárdság érhető el ezekkel a zsalukövekkel.

Alkalmas lehet:

  • Erős lábazatokhoz, masszív kerítésekhez
  • Nagy teherbírású támfalakhoz
  • Pincefalakhoz – akár domboldalakon épült házak esetén is
  • Oszlopokhoz, pillérekhez

 

5. 40-es zsalukő

 

Pontos mérete: 50 cm x 40 cm x 23 cm, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy 40 cm vastag betonfalak és betonszerkezetek kialakítására használható. Ez a piacon elérhető egyik legvastagabb zsalukő, így a legnagyobb terhelésnek is ez az elem képes ellenállni – persze a megfelelő beépítés mellett.

 

Alkalmas lehet:

  • Erős lábazatokhoz, masszív kerítésekhez
  • Nagy teherbírású támfalakhoz
  • Pincefalakhoz – akár domboldalakon épült házak esetén is
  • Oszlopokhoz, pillérekhez
  • Víztározókhoz
  • Medencékhez

 

6. Központi elem

 

A központi elem maga az általános zsalukő, az, amiből a szerkezet túlnyomó része készül. Az előző pontokban ennek a különböző méreteit mutattuk be.

 

7. Sarokelem

 

A sarokelem valójában 2 db központi elemből áll, melyek úgy vannak elvágva, hogy tökéletesen illeszkedjenek egymáshoz az épület, szerkezet sarkainál. Ilyen módon a beton megfelelően tudja kitölteni az üreget, a szerkezetben pedig nem keletkezik gyenge pont.

 

8. Végelem

 

A zsalukőre jellemző az a kialakítás, hogy a két széle nem zárt, nem sík, hanem a két egymás mellé kerülő elem összeilleszkedik 2-2 kiszögelléssel. A végelem esetében ez az egyik oldalon nincs meg, ott teljesen sík a felület, nem kapcsolódhat más zsalukövekhez.

 

9. Oszlopzsalukő

 

Ez az elem – nevéhez méltón – leginkább oszlopok készítésére alkalmas. Más zsalukövekkel ellentétben általában egyenlő oldalú, üreges zsaluzóelem, amely alkalmas – utólagos kibetonozással – monolit jellegű oszlop vagy pillér építésére.

 

10. Beton béléstest

 

A beton béléstest egy különleges elem, ami zsalukőnek tekinthető, de nem a hagyományos értelemben. A béléstestet födém szerkezetek kialakítására használják – vasbeton gerendákkal együttesen beépítve.

 

Mit, milyen szerkezeteket lehet zsalukőből építeni?

 

A zsalukövek olyan üreges betonblokkok, amelyeket főleg falazásra és különböző szerkezeti elemek, például alapok és támfalak építésére használnak, de persze ettől sokkal több célra megvásárolhatod őket. Nézzük meg, milyen lehetőségeid vannak!

 

1. Lépcsők

 

Zsalukövek felhasználásával tartós és szép lépcsőket lehet kiépíteni, erre a célra való használatuk pedig nem is olyan bonyolult. A legtöbb esetben egy lépcsőnek nem szükséges kimagaslóan nagy teherbírással rendelkeznie, ezért bátran használhatsz hozzá 15-ös, 20-as, 25-ös zsalukövet, de gyakran használják az oszlopzsaluköveket is erre a célra.

Fontos, hogy a kerti lépcsőknek is készíts alapot, különben könnyen megsüllyedhet, szétrepedhet!

 

2. Lábazat

 

A lábazat az épület talajhoz legközelebb eső része, amely a homlokzat és az alapozás közötti átmeneti zónát alkotja. Ez az épületrész különösen fontos, mert több funkciót is betölt: nagy szerepe van az épület stabilitásában, illetve a talaj felől érkező nedvesség megállításában.

A 25-ös zsalukő már alkalmas tégla építésű családi házak lábazatához, a kisebb szélességű elemek azonban csak könnyűszerkezetes épületekhez ideálisak.

 

3. Kerítések

 

Zsalukőből készülhetnek különböző kerítések lábazatai, vagy akár a teljes kerítés rendszer is – ahogy szeretnéd. Masszív, erős és tartós védvonalat alkothatsz belőle, amit kifejezetten elegánssá is tehetsz.

Erre a célra akár a legkisebb, 15-ös zsalukövet is választhatod, de a 20-as, 25-ös ugyanolyan szuper lesz.

 

4. Támfalak

 

A támfalaknak több szerepe is lehet. Időnként utak mellett kell megtartaniuk a talajt, máskor töltések-gátak oldalát erősítik, megint máskor a kert kialakításakor kell kisebb dombokat elbírniuk. Szinte bármelyiket meg lehet építeni zsalukőből, de fontos, hogy a terhelésnek megfelelő típust válaszd. Minél kevesebb súlynak kell ellenállniuk, annál kisebb elemekre lesz szükséged: akár 15-ös zsalukövet is használhatsz.

 

5. Pincefalak

 

Pincefalak építéséhez gyakran használnak zsalukövet, mivel megfelelő vízszigeteléssel és hőszigeteléssel ellátva tökéletesen megfelelnek erre a célra, ráadásul gyorsabban lehet velük dolgozni, mint sok más anyaggal. Fontos, hogy erre a célra leginkább a 25-ös, 30-as zsalukő ideális, az ettől kisebb elemek maximum kisebb épületekhez, faházakhoz, nyaralókhoz használhatók.

 

6. Oszlopok és pillérek

 

Oszlopok és pillérek készítésére szükség lehet családi házaknál, ipari épületeknél, vagy akár kertépítéskor is, ilyen célra pedig bátran választhatod az oszlopzsaluköveket, vagy éppen a 30-as, 40-es zsaluköveket. Ezek már elég erősek ahhoz, hogy megfelelően alkalmazva megtartsák a szerkezetre nehezedő terhet.

 

7. Ágyások, szalonnasütők, kreatív kerti elemek

 

Ha szeretnéd feldobni a kertet pár hangulatos, egyedi virágtartóval, vagy a nyári estékre készítenél szalonnasütőt, mellé egy kényelmes és dizájnos kiülő résszel, akkor nyugodt szívvel választhatod a zsalukövet. Gyakorlatilag bármelyik elemet használhatod, hiszen ilyen esetben komolyabb terhelésre nem kell számítani.

 

Hogyan válasszunk a zsalukő méretek közül?

 Zsalukő méretek

A megfelelő zsalukő méret kiválasztásához fontos tudni, hogy melyik típus körülbelül milyen terhelésnek képes ellenállni, illetve azt, pontosan milyen célra szeretnéd használni ezeket az elemeket. Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb terhelést kell majd elviselnie a szerkezetnek, annál vastagabb zsalukőre lesz szükséged a munkához.

Ha nem vagy biztos abban, melyik méretre van szükséged, kérd bátran szaktanácsadónk segítségét, aki örömmel áll rendelkezésedre. 

 

Our page uses cookies. Below you can view and customize what types of cookies you authorize.

Functionality
These cookies are essential for the website to operate, therefore they must be authorized.
These cookies improve the performance of our website.
These cookies enable the users to use their social profiles for logging in, and enable more personalized advertising.
OK
Link