Blog › Szalonnasütő házilag: Így lesz olcsó, egyszerű, mégis mutatós!
A szalonnasütők hangulatteremtő ereje vitathatatlan, éppen ezért (is) a legtöbb kertes ház elengedhetetlen tartozéka. Azzal nagyjából mindenki tisztában van, hogy nem egy bonyolult szerkezetű építményről van szó, sokunk képzeletében azonban csak a nem túl igényes, pár kővel kialakított kör változata él.
Nézzük meg, hogy készíthetsz magadnak mutatós, szép, mégis egyszerű és olcsó szalonnasütőt házilag!
A szalonnasütő alapja legtöbbször a puszta föld. Persze nyugodt szívvel készíthetsz erre a célra egy beton réteget, de lássuk be: valószínűleg Te sem akarsz ilyen mélyen bele folyni a témába. Mivel szinte biztos, hogy minél gyorsabb, minél egyszerűbb kivitelezésre törekszel, marad a döngölt talaj, mint kiinduló felület.
A szalonnasütők ezen kívül – legalábbis a minimál fajták – csak egy változó méretű és variálható alakú peremből állnak. Ehhez használhatsz téglát, bontott téglát, terméskövet, zsalukövet, térkövet, vagy akár pincefalazó elemeket is. Annyi a lényeg, hogy a választott anyag ellen tudjon állni a tűznek, tehát ne fából, műanyagból, papírból és üvegből tervezz építkezni.
A túl kicsi szalonnasütő több szempontból is haszontalan. Egyrészt nem lehet benne egy tisztességes tüzet rakni, másrészt 1-2 embertől több nem fér egyszerre a közelébe. Ez persze nem minden esetben probléma, de nagyobb baráti társaságoknál, családi összejöveteleknél már kellemetlen lehet. Az ideális szalonnasütő átmérő 1 méter felett van, ez alatt nem igazán érdemes gondolkodni. Persze a túl nagy tűzrakó hely sem a legjobb, hiszen nem fogjátok elérni a lángokat. Gondold végig alaposan a témát, mielőtt elkezded az „építkezést”, különösen akkor, ha nem könnyen szétbontható szerkezetet készítenél.
Kép forrása: www.dortonko.hu
A szalonnasütő helyének kiválasztásakor érdemes végig gondolni, mibe kaphat bele a tűz a környéken. Ne építsd fa alá, házfalhoz/kerítéshez közel, sem kerti tárolók, kukák mellé. A virágos kertet és a veteményest is érdemes messziről kerülni!
Nem minden telek teljesen sík, vannak olyan kertek, ahol szabályos domboldal magasodik. Na ilyenkor kell nagyon odafigyelni! Szalonnasütőt csak megközelítőleg vízszintes területre szabad építeni, mert ha nem, annak igen érdekes következményei lesznek. Nem a legkellemesebb dolog nyársra húzott, sercegő szalonnával a kezedben hátra bukfencezni egy műanyagszékkel együtt! (vagy éppen beleborulni a tűzbe)
Kép forrása: www.dortonko.hu
Bár falakhoz nem szabad, azért érdemes a lakás közelében maradni, hiszen az alapanyagokat, az italokat és minden egyebet valószínűleg a konyhából fogod a sütögetés helyszínére szállítani. Ehhez pedig nem árt, ha a két pont közt nincs több száz méter, vagy valamilyen akadálypálya.
Megteheted azt is, hogy nem ásol még egy minimális mélyedést sem a tűzrakó helynek, de ideálisabb, ha kiemelsz a területről legalább 15-20 cm talajt. A füvet és más növényeket egyébként is ki kell szedni, ami így a legegyszerűbb. Miután ezzel készen vagy, érdemes ledöngölni, tömöríteni a talajt, hogy az stabilabb és esztétikusabb legyen.
Ha a betonozást kihagynád, mégis szeretnél valamilyen szilárdabb alapfelületet szalonnasütődnek, akkor egyszerű téglákat is helyezhetsz a földbe egymás mellé, ügyelve a vízszintességre. Ilyen módon még látványosabbá is teheted építményed.
Kép forrása: www.otthonlap.hu
Na ezért is érdemes mélyedést ásni a szalonnasütőnek! Ha így teszel, akkor a választott anyagot (tégla, terméskő, zsalukő stb.) a már meglévő perembe nyomhatod, így az nem fog kiemelkedni a talajból. Ennek az a legnagyobb előnye, hogy egyik maga a föld támasztja meg, tehát stabilabb lesz, mintha a felszín felett pakolgatnád egymásra az elemeket.
Miután ez készen van, vízszintesen is körberakhatod a sütőt – akár a talajjal síkban maradva, akár kiemelkedve belőle. Például így:
Mint láthatod, egy ilyen, vagy ehhez hasonló elrendezéshez nincs szükség szinte semmire, csak egy ásóra és pár téglára, tehát egyszerűen, olcsón kivitelezhető. Persze ha valami látványosabbra vágysz, akkor ezzel nem leszel teljes mértékben megelégedve.
Kisméretű tégla házi szalonnasütőhöz
Az extrásabb sütők sem feltétlenül kerülnek egy vagyonba, ugyanakkor általában több anyagra, több időre, kis kreativitásra és némi tapasztalatra is szükség lehet hozzá.
Fontos, hogy a magasabb peremű sütőkhöz már érdemes – bár nem feltétlenül muszáj – valamilyen sima falazóhabarcsot, tűzálló habarcsot vagy kályhahabarcsot használni.
Ezek közül a tűzálló habarcs és a kályhahabarcs számít picit drágábbnak, de egy szalonnasütőnyi mennyiség nem fog több tízezer forintba kerülni ebből sem.
A kiválasztott elemeket építés közben ezzel illeszd egymáshoz, hogy tartós, omlásveszély-mentes szalonnasütőt kapj.
A megszokott kör formánál sem muszáj leragadnod! Ritkán látni négyzet alakú szalonnasütőt, de mondjuk háromszög, vagy hatszög mellett is dönthetsz, ami még különlegesebb.
Ha pedig az építkezés nem a Te műfajod, és inkább egy modern, elegáns kerti sütőre vágysz, választhatsz egyet Wellis kerti grilljeink közül is!