Blog › Lábazati szigetelés: Mivel, miért, mennyiből és hogyan készül?
A hőszigetelés fontosságáról már elzengtük ódáinkat, akad azonban egy téma, amit nem érintettünk kellő alapossággal. A lábazati hőszigetelés egy kicsit sem elhanyagolható eleme a szigetelésnek, úgyhogy cikkünkben ennek a kialakításáról fogunk beszélni.
Megnézzük, miért fontos a lábazat szigetelése, milyen anyaggal lehet dolgozni (és miért pont azzal), hogyan készül, na meg persze mennyiért.
Egy ház lábazata alatt a falaknak azon részét értjük, ami közvetlenül érintkezik az alappal – tehát a legalsó, minimum 35 cm magasságú sávról beszélünk. Ez a szakasz hozzáér a talajhoz és a felcsapódó eső is rá kerülhet, ezeknek hatására pedig a fal alsó része áthűlhet.
Hiába szigeteled le tökéletesen a homlokzatot: ha a lábazatot csupaszon hagyod, egyrészt energiát veszítesz (csökken a szigetelés hatékonysága, magasabb lesz a fűtésszámlád), másrészt penészedést tapasztalhatsz a házon belül.
Ennek az az oka, hogy szigetelés hiányában a lábazat hűvösebb lesz, mint a fal magasabb részei, a hideg felületen pedig hamar kicsapódik a pára – az pedig, mint tudjuk, a penészgombák melegágya.
Hatékony hőszigetelésed tehát csak akkor lesz, ha a lábazatot sem hagyod fedetlenül.
Lábazatot XPS lapokkal szokás hőszigetelni, a méltán népszerű, egyszerű EPS-t erre a célra nem lehet használni. Bár a két termék alapanyaga megegyezik, előállításuk révén eltérő tulajdonságú lapok keletkeznek. Az EPS lapokat képző polisztirol gyöngyök külső falai nem tapadnak össze teljes mértékben, egy-egy szemcse közt hézagok maradnak, ezekbe a résekbe pedig képes bejutni a nedvesség. Mivel a lábazati rész viszonylag nagy mennyiségű vízzel érintkezik, nem szabad olyan szigetelőlapot használni hozzá, ami nedvességet vehet fel.
Az EPS-el ellentétben az XPS lapokban lévő cellák falai tökéletesen illeszkednek egymáshoz, ami lehetővé teszi a nedvesség szigetelőlapon kívül tartását, ezért ezt az anyagot ajánlja a legtöbb szakértő.
Az XPS-nek nem csupán ennyi az előnye, hanem a mechanikai hatásoknak is ellenáll. Kibírja, ha véletlenül bele rúgsz, ha valami neki ütődik, ha a gyerekek neki rúgják a labdát, vagy ha a kedvencek döntenek úgy, hogy megpróbálnak kárt tenni benne.
XPS lábazati szigetelés a shopban
A lábazati hőszigetelés kialakítása nagyjából úgy zajlik, mint a homlokzati hőszigetelés kivitelezése, azzal a különbséggel, hogy itt a föld közelében kell dolgozni.
Ragasztóanyag segítségével felerősítjük a lapokat, dübelekkel is rögzíteni kell a szigetelést, bevonjuk ragasztóval a felületet, felhelyezzük az élvédő profilt, üvegszövetet simítunk a ragasztóba, majd újabb réteget viszünk fel a háló fölé, ez után pedig már csak az alapozás és a vakolás van hátra.
A lábazati hőszigetelést érdemes a járda szintjétől 10-15 cm-rel mélyebben indítani, tehát a munka megkezdése előtt egy kis ásásra is szükség lesz.
Persze ez az egész ennyire nem egyszerű, de a pontos kivitelezésről egy későbbi cikkünkben írunk majd.
Használható vastagságú, 8 cm-es XPS hőszigetelő lemezt 9-12 000 Ft/m2 áron tudsz körülbelül megvásárolni, ezen kívül pedig még szükséged lesz ragasztóra, dübelekre, üvegszövethálóra, élvédőkre, na meg persze alapozóra és vakolóanyagra is. Munkadíj nélkül az ár tehát valahol 17-20 000/m2 környékére várható. Ez azt jelenti, hogy már egy 10 m2 területű lábazattal rendelkező háznál is körülbelül 200 000 Ft lesz a szigetelés.
Persze sok múlik a választott anyagokon és a szerencsén is, de ennyivel mindenképp érdemes számolni. Ha a kivitelezést szakemberre bíznád, akkor készülj fel, hogy igen mélyen a zsebedbe kell majd nyúlnod – bár tény, ami tény, így lehet a legnagyobb eséllyel tökéletes szigetelésed.
Jó munkát kívánunk!