Blog › 3 Érdekes ötlet az építőiparban!
Egy kis érdekes olvasnivaló a téli hidegben.
Az építőiparban nagyon nehezen terjed el, egy-egy új anyag, hiszen azoknak a bevizsgálása, engedélyeztetése és a szabványoknak a megfeleltetése nem kis időbe kerül, azonban az innovációs kedvet ez sokszor még sem töri meg, így nézzünk meg néhány újításnak számító fejlesztést ezen területen.
Vályogházak újra gondolva
Az iráni építész Nader Khalili elképzelése már Magyarországon is követőkre talált, ezek pedig az újra gondolt vályogházak. A technika lényege, hogy mivel a mai előírásoknak a vályog már nem felel meg, ezért a szilárdságát növelni kell. Erre az a megoldás született, hogy a vályogtégla keveréket egy polipropilén zsákba töltik, amibe cementet vagy meszet is elhelyeznek és így ez már kiváló nyomó és húzó szilárdságot biztosít az építkezés során. A statikai stabilitása a háznak így igen nagy, a zsákok közé pedig szögesdrótot is fektetnek.
Önjavító beton
A holland Delfti Műszaki Egyetem kutatóinak azaz ötlete támadt, hogy önjavító betonszerkezetet hozzanak létre. Ezt úgy képzelték el, hogy az anyagba olyan baktériumot kevernek, amelyek mészkövet állítanak elő, oly módon hogy bekevernek még kalcium-laktátot is, amely szükséges a baktériumok szorgoskodásához. Amennyiben hajszálrepedések keletkeznek a beton szerkezetében, az anyagba víz jut, amely feléleszti a baktériumokat, ezáltal aktiválódnak és elkezdenek mészkövet előállítani így megszüntetve a repedéseket még a kezdeti stádiumban. Így jelentősen megnövekedhet a betonszerkezetek élettartama. A projekt még a tesztelés fázisában van, de minden esetre nagyon ígéretesnek tűnik.
Áramot termelő ablak
Kutatók a Kaliforniai Egyetemen, egy olyan polimer anyagot fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi az infravörös tartományba érkező fénysugarak energiájának a hasznosítását. Ez a polimer anyag 70%-ban átlátszó így alkalmas lehet üvegfelületeken energiatermelésre. Gondoljunk, csak bele abba, hogy energiatakarékosság szempontból, akár használhatnánk arra, hogy akár a nyári hónapokban a klímaberendezések üzemeltetéséhez szükséges áramot ezzel fedezzük.
Olvasd el további blogbejegyzéseinket is:
Felújítanál? Töltsd a telet tervezéssel!
Hasznos tippek a Mapei termékek használata során
Így tárold építőanyagaidat a hideg időben