Ár
Színek
A gyeprács egy különleges térkő fajta, olyan elem, ami teret enged a természetes megjelenésnek, miközben magas teherbírással rendelkezik. Ha nem szeretnél egybefüggő beton felületeket udvarodra, kertedbe, de közben például kocsibeállóként használnád ezeket a területeket, akkor ez a típus tökéletes lehet számodra.
A gyeprács egy térburkolat típus, amit gyephézagos térkőnek is szokás nevezni. Betonból és műanyagból egyaránt készül ilyen termék, legfontosabb célja pedig az, hogy viszonylag magas teherbírású felületet képezzen, de közben engedje a fű természetes növekedését. Más térkövekkel ellentétben nem képez egybefüggő felületet, sokkal inkább rácsra hasonlító réteget alkot.
Első ránézésre talán meglepő, pedig a gyeprács – akár betonból, akár műanyagból készül – egy kifejezetten jól terhelhető kültéri burkolat, melyet gyalogosforgalomnak kitett- és autók által használt területekre is nyugodtan lerakhatsz.
Gyakran választják kerti járdákhoz, kocsibeállókhoz, kültéri parkolókhoz, látványos kerti megoldásokhoz, sőt! A műanyag típust sportpályák kialakításánál, illetve különböző rendezvényterületek felhúzásánál is szívesen használják.
A gyeprácsok között leginkább kettő típust különböztetünk meg, a betonból készültet és a műanyagot. Ezen kívül szinte csak az elemek méretében és vastagságában lehetnek eltérések.
A beton gyeprács masszívabb megjelenésű, látványosabb elem, hiszen viszonylag világos színével kiemelkedik a gyepből. Ellenálló és stabil, meglehetősen divatosnak számít manapság.
A műanyag gyeprácstól sem kell tartani, webáruházunkban például 100%-ban újrahasznosított anyagból készült elemeket kínálunk, melyek nagyon könnyen, akár kézzel is összepattinthatók. Ez a fajta jobban belesimul a környezetbe, gyakran szinte alig látszik a szép gyep mellett.
A gyeprács alapvetően egy kellemes megoldás, hiszen kiküszöbölhető vele a természetellenes, mindent eltakaró beton, így érdemes inkább ezt a típust választani, ha van rá lehetőség. Szebb környezetet eredményez, miközben át sem melegszik annyira, mint más térburkolatok, ami élhetőbb kertek, udvarok, parkok kialakítására ad lehetőséget.
Persze ez a burkolat sem alkalmas mindenhová, nem használható minden helyzetben. Tágas közterekre például jó ötletnek tűnhet, de gondolni kell arra, hogy egy ilyen felületen nem olyan kényelmes sétálni, kerekesszékkel közlekedni, vagy éppen babakocsit tolni.
Olyan területekre sem ez a legjobb térkő, ahol állandó teherautóforgalommal kell számolni, vagy nehéz munkagépek közlekedését kellene elbírnia a burkolatnak.
Sokan úgy gondolják, hogy a gyeprácsot elég csak beásni a földbe, majd elrendezni körülötte a szétzilált talajt, és már készen is van a burkolat. Nos, ez elég távol áll a valóságtól, az egyszer biztos. Ennek a térkő burkolatnak is szüksége van egy alapra ahhoz, hogy ne süllyedjen meg, ha pedig ez a kavicsból- és homokból álló réteg nem készül el, akkor a térkövezett felület igen hamar besüpped, egyenetlenné, csúnyává és balesetveszélyessé válik.
A szakszerű kialakítás nagyon fontos, ha tartósan esztétikus megjelenésre vágysz.
A gyeprács lerakásának is megvannak a maga technikái, melyeket érdemes alkalmazni, ha olyan felületet szeretnél kialakítani, ami hosszú évek után is tökéletes pompájában ragyog. Nézzük meg, mik a legfontosabb lépések!
Mindig minden építkezés ezzel az elképesztően fontos lépéssel kezdődik, ez alól pedig a gyeprács lerakása sem jelent kivételt. Meg kell vizsgálni, biztosan elég-e ez a fajta burkolat, illetve el kell tervezni, pontosan hová kerüljenek az elemek.
Ha már van egy kész elképzelés, ki kell jelölni a burkolandó területet. Ehhez tökéletesen elég pár bot leszúrása a sarkokba, amiket összekötsz valamilyen zsinórral, madzaggal.
A térkövezni kívánt területen ki kell ásni a földet körülbelül 25 cm mélységben. Erre az előkészített részre kerül a minimum 10 cm vastag kavicsréteg, illetve a 3-4 cm vastagságú homok felület.
Amikor készen van az alap, el lehet kezdeni lerakni a gyeprácsot. Törekedni kell rá, hogy az elemek szorosan illeszkedjenek egymáshoz, műanyag termékek esetén pedig az összekapcsolás mindenhol megtörténjen.
Ha mindennel alkészültél, akkor már csak a föld pótlására és a füvesítésre kell gondolnod, hogy idővel gyönyörű, természetes pázsitod és tartós burkolatod legyen.
A gyeprács ára a gyártától és az elemek méretétől is függ, de egy darab körülbelül 1500-5000 Ft-ba kerül, műanyag elemeket pedig 2000 Ft körül szerezhetsz.
Válaszd a gyeprácsot, ha minőségi, természetes megjelenésű burkolatot szeretnél!