Ár
Mit keres?
Hol szeretné használni?
Tulajdonság
Tűzállóság
Hővezetési tényező
Nyomófeszültség 10% alakváltozásnál
Húzószilárdság felületre merőlegesen
Testsűrűség
Hangelnyelési tényező
A kőzetgyapot egy olyan hőszigetelő anyag, melyet egyre többen használnak építkezés, felújítás közben. Igen jó hőszigetelő képességén túl más fontos előnyei is vannak, melyeket mindenképp érdemes górcső alá vennie annak, akinek éppen aktuális ez a téma. Válaszd bátran Te is ezt az anyagot!
A kőzetgyapot táblák főleg vulkanikus eredetű bazaltból készülnek, ez a fő alapanyaguk. Gyártás közben ezt még általában kiegészítik hőre keményedő műgyantával és különböző impregnáló olajokkal, amitől a szigetelés vízhatlan, stabil és ellenálló lesz.
A kőzetgyapot tehát nagymértékben természetes eredetű szigetelő anyag, amit a kő hevítésével, szálas szerkezetűvé alakításával és préselésével állítanak elő.
Az „ásványgyapot” kifejezés egy összefoglaló megnevezése azoknak a szigetelőanyagoknak, melyek valamilyen ásványból készülnek, például bazaltból, vagy éppen kvarcból. Ennek megfelelően a kőzetgyapot és az üveggyapot is ásványgyapotnak számít.
A két anyag között ugyanakkor alapvető különbségnek számít az előállításukhoz használt ásvány. Mint már említettük, a kőzetgyapot bazaltból készül, míg az üveggyapot leginkább homokból, amit általában nagyrészt kvarc alkot.
Mind a két termék előállításánál fontos szerepet játszik a magas hőmérséklet, hiszen így jöhet létre az a szerkezet, mely alkalmas szigetelések kiépítésére, egy dolgot azonban mindenképp érdemes szem előtt tartani: az üveggyapot nem alkalmas járófelület alá, mivel nem tartja meg az alakját.
Számos oka van annak, hogy sokan választják a kőzetgyapotot otthonuk és egyéb projektjeik hőszigeteléseként, ezekről az előnyös tulajdonságokról pedig érdemes beszélni.
Ez a tulajdonság jelen esetben az egyik legfontosabb. A finom szálak között megrekedő levegő kiválóan szigetel, aminek köszönhetően a korábban felhasznált energiamennyiség akár 50-70%-át is megtakaríthatod. Az alacsonyabb fűtésszámla szinte garantált!
A kőzetgyapot hőszigetelés hatása nyáron abban nyilvánul meg, hogy segít megakadályozni az épület túlmelegedését. Ennek köszönhetően érezhetően kevesebb klímát kell majd használnod kánikula idején.
A kőzetgyapot anyag másik hasznos tulajdonsága az, hogy nagyon jó hangszigetelő. Ennek hála csendesebb, komfortosabb tetőterek, lakóterek alakíthatók ki vele, ami rengeteg helyzetben lehet hasznos.
Ez szinte minden szerkezet esetében előnyös, hiszen az ilyen anyag nem hajlamos a penészedésre, ugyanakkor vályogházaknál lehet ez igazán fontos. Érdemes ugyanis tudni, hogy vályogfalak esetében nem használható hagyományos EPS hőszigetelés, hiszen az nem engedné lélegezni a nedvességre nagyon érzékeny szerkezetet. Ilyen épületekhez a kőzetgyapot a legjobb megoldás.
A kőzetgyapot képes ellenállni a magas hőmérsékletnek, nem kap lángra és nem fejleszt mérgező, egészségre káros füstöt. Ennek hála biztonságosabbá tehet egy-egy otthont, épületet.
Manapság egyre több ember számára fontos a mesterségesen előállított anyagok kerülése, számukra pedig a kőzetgyapot egy remek alternatíva. Mint már említettük, legnagyobb részt vulkáni bazalt alkotja, ezen kívül igen kevés összetevő szükséges az előállításához.
A hőszigetelések – így a kőzetgyapot is - általánosságban véve úgy működik, hogy megakadályozzák a hő terjedését, ezáltal mondhatni „bezárják” a meleget egy adott helyiségbe, épületbe.
A kőzetgyapot általában tekercses vagy táblás kiszerelésben kapható, a terméket pedig a szigetelendő felületre (vagy éppen közé/alá) kell erősíteni. Használható homlokzati szigetelésként, padlásfödém szigetelésként, vagy éppen szarufák közötti/alatti hőszigetelő rétegként.
A kőzetgyapot szigetelés abban tér el mondjuk egy polisztirol szigeteléstől, hogy engedi a falak légzését, utat enged a falban felgyülemlett párának, ami így szabadon távozhat. Az EPS szigetelőanyag ezzel ellentétben szinte lezárja az alatta lévő szerkezetet, ami bizonyos esetekben (pl.: vályog) kifejezetten káros.
Fontos különbség még, hogy kőzetgyapottal kizárólag védőfelszerelésben szabad dolgozni, ugyanis az apró kőzetszálak könnyedén bekerülnek a levegőbe, aminek belégzése nem egészséges. Ebből is adódik az, hogy a kőzetgyapottal való munka bizonyos mértékben bonyolultabb, mint más termékek használata.
A kőzetgyapot szigetelésnek rengeteg előnye van, melyekről érdemes tudnia azoknak, akik éppen választás előtt állnak.
Magas szintű hőszigetelő képességének köszönhetően segít növelni egy-egy épület energiahatékonyságát, ami azt jelenti, hogy kevesebb energiát kell majd fűtésre használni. Ez nem csupán kevesebb számlákat, hanem egészségesebb környezetet is eredményez.
A kőzetgyapot egy tartós, ellenálló anyag, ami megfelelő beépítés és védelem mellett hosszú évtizedeken át megtartja eredeti hatásfokát. Ennek megfelelően ez a hőszigetelés egy hosszútávú, akár generációkra szóló megoldás is lehet.
A kőzetgyapot ellenáll a hőnek és a lángoknak, így fontos szerepe lehet akár egy esetlegesen kialakuló lakástűz lelassításában, megfékezésében is. Minél kevesebb éghető anyag kerül a tűz útjába, annál könnyebb a tűzoltók dolga.
Magas hangszigetelő teljesítményének köszönhetően még zajosabb, forgalmasabb területeken is képes kellemessé, élhetővé tenni az otthonokat, ez pedig fontosabb, mint sokan gondolnák. A megfelelő minőségű alvás és pihenés egészségünk egyik alappillére.
Mint már említettük, a vályogházak szigetelése nem kivitelezhető bármilyen anyaggal, mivel ennek a típusú falnak mindenképp lélegeznie, szellőznie kell ahhoz, hogy megőrizze állapotát. Szerencsére a kőzetgyapot ilyen esetben is kiválóan alkalmazható.
A kőzetgyapot szigetelés típusát mindenképp az alapján kell megválasztani, milyen célt szeretnél elérni, illetve milyen körülmények között alkalmaznád az anyagot.
Ez a típusú kőzetgyapot szigetelés jól tűri a gyalogos forgalmat, nem deformálódik attól, ha állandó terhelésnek van kitéve. Gyakran használják padlók hőszigeteléseként, mivel kiválóan tompítja a lépések zaját.
Ezeket a termékeket – nevükből is adódóan - homlokzatok szigetelésként használják. Táblás kiszerelésben, többféle különböző vastagságban lehet megvásárolni, így többféle hőszigetelő igényt is ki tud elégíteni. Vályogházakhoz ez a tökéletes típus, de téglából készült épületekhez is remek lesz.
A kasírozás a kőzetgyapot befedését jelenti, azt, hogy a lemez egyik oldalát bevonták valamilyen anyaggal: alumíniummal vagy speciális üvegfátyollal. Leggyakrabban ipari szerkezetek, csövek, tartályok, pincék és garázsok hőszigetelésére használnak ilyen termékeket.
Ez a fajta kőzetgyapot paplant legtöbbször acélhuzallal tűzik össze. Általában nagyon magas hőmérsékletű (akár +750 fokos) kazánok, kémények, tartályok és egyéb elemek hőszigeteléséhez veszik igénybe.
Egy m2 20 cm vastag kőzetgyapot anyag ára körülbelül 6000 – 12 000 Ft között mozog. Ennek a nagy eltérésnek számos oka van, hiszen nem mindegy, milyen tulajdonságokkal rendelkező kőzetgyapotra van szükséged. Ezen kívül az is lényeges, mely gyártó mellett teszed le a voksod.
A kőzetgyapot hőszigetelés kiépítése számos helyzetben lehet nagyon előnyös, különösen akkor, ha kizárólag magas minőségű termékeket választasz. Nézz szét kínálatunkban!