A tapadóhíd egy olyan termék, amivel javítani lehet egy felület tapadási tulajdonságait, hogy a következő réteg tartós, tökéletes legyen. Erre olyan helyzetben lehet szükség, amikor két különböző felület, anyag – pl.: bontás nélküli burkolat felújításnál a csempe és a csemperagasztó – önmagában nem lenne egymással kompatibilis, nem alakulna ki stabil kötés. Ha neked is ilyen termékre van szükséged, nézz szét kínálatunkban, ahol számos különböző típusból válogathatsz!
A tapadóhíd érdekessége, hogy sokan összekeverik az alapozóval, vagy egyfajta alapozó helyettesítőnek tekintik, pedig a valóság ettől azért jóval komplexebb. Ez az anyag nem pontosan arra való, mint egy általános alapozó, ami stabilizálja a felületet és szabályozza annak nedvszívó képességét – bár tény, hogy vannak olyan termékek, amelyek mind a két funkciót képesek ellátni.
Tapadóhíddal elérhetjük, hogy egy felületen - amin alapból nem tudna megállni más anyag - mégis kialakuljon egy tapadásra alkalmas réteg, amire már biztonsággal kerülhet például csemperagasztó, vagy éppen valamilyen festék. Erre egy hagyományos alapozó nem képes, bizonyos helyzetekben annak használata nem elegendő a tökéletes végeredményhez.
Ilyen anyagot általában kültéri munkákhoz és beltéri feladatokhoz is használhatsz, amennyiben szükség van rá. Tapadóhídra lesz szükség például akkor, ha meglévő csempe burkolatra akarsz új burkolatot fektetni, ha lefestenéd a csempét, ha műanyag felületre, esetleg műgyantára festenél vagy burkolnál, illetve ha más, nem nedvszívó anyagra dolgoznál.
Tapadóhíddal sok esetben stabil ragasztó maradványos, bitumen maradványos felületeket is kezelhetsz, hogy ne kelljen a bontással bajlódnod felújítás előtt. Ennek megfelelően a terméktípus nagy előnye, hogy bizonyos helyzetekben meg lehet vele kerülni a költséges és fárasztó burkolat felverést, vagy éppen a maradvány anyagok eltávolítását. Ezzel a munka gyorsabbá, egyszerűbbé és olcsóbbá válik.
Az ideális felhordás minden anyagnál nagyon fontos, hiszen csak így garantálható a megfelelő végeredmény. Ha a tapadóhíd nem úgy kerül a felületre, ahogy az elő van írva, akkor nagy eséllyel nem fogja tudni ellátni a feladatát, aminek a felé kerülő aljzatkiegyenlítő, burkolat vagy éppen festékréteg látja majd a kárát.
Ez jelentheti a festék felválását, lepergését, a burkolat pergését és sérülését, vagy éppen a teljes rendszer szétesését, ami igen jelentős felújítási költségeket von majd maga után. Hogy ezt elkerüld, mindenképp tartsd be a termékek használati utasítását, vagy kérd tapasztalt szakember segítségét!
Bizonyos lépések, követelmények anyagról-anyagra változhatnak, ezért alapvetően minden terméknél a speciálisan megadott használati utasítást kell figyelembe venni, de van pár tényező, amit érdemes általánosságban is megemlíteni ezzel kapcsolatban. Nézzük is!
Igaz, hogy egyes tapadóhidakat akkor is lehet használni, ha a felületen ragasztómaradványok, bitumen maradványok vannak, de ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy mindenféle előkészület nélkül hozzá láthatsz a munkához. Fontos, hogy az alap teljesen száraz, tiszta, por- és zsírmentes legyen, a maradvány részek pedig ne peregjenek vagy málljanak, hanem tökéletesen stabilak legyenek.
Erre nem lesz minden esetben szükség, de előfordulhat, hogy a tapadóhíd használata előtt egy alapozó réteget is fel kell vinned annak érdekében, hogy tökéletes legyen a végeredmény. Ha a kiválasztott termék útmutatójában ezt ajánlják, semmiképp ne hagyd ki a lépést! Mint már említettük, a tapadóhíd önmagában nem mindig látja el az alapozó feladatát is.
Nagyon sok esetben ezzel egyáltalán nem kell foglalkoznod, hiszen gyárilag előkevert anyagot kapsz majd kézhez, amit csak át kell dolgozni felhasználás előtt. Ha nem ez lenne a helyzet, akkor az előírt mennyiségű vízzel kell majd összekeverni a por állagú terméket.
Az anyagokat egyenletesen el kell keverni, el kell dolgozni, akár vödrös kiszerelésű, akár zsákos termékről beszélünk. Ezt követően egyenletes rétegben, a megfolyást és a tócsaképződést elkerülve kell a felületre juttatni, legtöbbször henger segítségével. Fontos, hogy általában legalább +15 fokosnak kell lennie a levegőnek egy tapadóhíd alkalmazása közben, de a +25 fokot nem lépheti át a hőmérő szála.
Egyes termékek árában nagy különbség lehet, kifejezetten speciális felületekre például drágább lesz a tapadóhíd, mint egyszerűbb körülményekhez. 10 kg anyagot már körülbelül 19 000 – 37 000 Ft-ért is találhatsz, ez a mennyiség pedig nagyjából 33-50 m2-re lesz elegendő.
Válassz bátran webáruházunkból, kérdés esetén pedig fordulj bizalommal kollégáinkhoz!