Blog › 6 hiba, amit gyakran elkövetnek hőszigetelés során
Ez egy nagyon felelőtlen döntés, hiszen a hőszigetelés évtizedekre szól. Éppen ezért kell gondosan megválogatni a felhasználandó alapanyagokat. A minőség nemcsak a hőszigetelő lapok esetében, de a ragasztóanyag és a színezett vékonyvakolat kiválasztásában is rendkívül fontos. A jó minőségű termékek igaz, magasabb árkategóriával rendelkeznek, ám abban is biztosak lehetünk, hogy a szigetelés hosszútávon tartós és ellenálló marad.
Ha már egyszer belekezdünk a felújításba, csináljuk meg úgy, hogy a leghatékonyabb eredményt érjük el. Nem ésszerű döntés, ha pont a hőszigetelő lap vastagságán próbálunk meg spórolni, hiszen a lapvastagság felel leginkább a hőszigetelő képességért. Ha vékony hőszigetelő lapot választunk, kevésbé érünk el jó hőszigetelő-képességet, viszont az ragasztóanyagot, dűbeleket, nemesvakolatot és a munkadíjat is kifizetjük. Tehát a szigetelőlap vastagságán való spórolás egyáltalán nem ésszerű döntés. Régebben 3-4 cm vastagság volt az elfogadott, ma már a 8 cm a kötelező, a jövőre nézve viszont a 9-10 cm EPS lap a javasolt, sőt gyakran találkozunk 12-15 és néha már 20 cm vastag szigeteléssel is.
A nem hőszigetelt részek hőhidakat képeznek
Jellegzetes hiba, amikor új építésű lakásoknál, házaknál elkészítik a hőszigetelést, mielőtt még a falazat teljesen kiszáradna. Az építés során a habarcsban jelentős mennyiségű víz tárolódik, amit le kell adnia. Ha azonban a falazatba, a nedvességet bezárják, akkor a nedvesség utat keres magának, elsősorban befelé, ami miatt a falak penészedni kezdenek. Az sem lenne jobb, ha a nedvesség kifelé, a hőszigetelésen keresztül próbálna utat törni, mert akkor átázik a hőszigetelés, és elveszti szigetelő képességét. A helyes megoldás tehát az, hogy mielőtt a falakat lehőszigetelnénk, és az épületbe a nyílászárókat beépítenénk, hagyjuk a falazatot teljesen kiszáradni.
Sajnos nagyon gyakori hiba, hogy a hőszigetelésnél néhány felületi rész kimarad, mert sokan úgy gondolják, hogy ott nem annyira fontos lefedni, vagy hogy akkora kis rész úgysem számít, maradhat szigetelés nélkül. Ezek az elhanyagolhatónak tűnő figyelmetlenségek később sok bosszúságot okozhatnak. A kihagyott pontok lesznek a penészesedés potenciális táptalajai. A hőszigetelés hatékonysága is nagyban lecsökken, hiszen a hő ezeken a réseken fog nagymértékben eltávozni.
Perem-pont módszer
A hőszigetelés kialakításánál fokozottan figyelni kell arra, hogy megfelelően rögzítsük a hőszigetelőlapokat mind a ragasztás, mind pedig a dűbelezés folyamatánál. A hőszigetelő lapok ragasztásánál fontos tényező, hogy a ragasztóanyag legalább 40%-ban fedje a lapot. Erre a legalkalmasabb a perem-pont módszer. A dűbelezés esetében pedig ajánlatos négyzetméterenként 6 dűbellel rögzíteni a falazatba. Így biztosak lehetünk abban, hogy szigetelésünk hosszú életű lesz.
A legjobb, ha a gyártó előírásainak megfelelő termékeket és előírásokat követjük, rendszerben gondolkodunk, így a részünkre megfelelő garanciát vállalják. A Baumit Star (EPS) hőszigetelő rendszerére 25 év garanciát vállal megfelelő beépítés mellett. A kivitelezők rendszerint kevesebb időre vállalják a garanciát, nehezebben is ismerik el az általuk okozott hibákat, károkat.