Blog › 9 terasz burkolási hiba
A terasz burkolás elkezdése előtt érdemes alaposan körbejárni a dolgokat, és tervet készíteni, ha már pénzt és időt szánsz rá, akkor mindenféleképpen törekedj a legalapvetőbb hibák elkerülésére, hogy a teraszod sokáig megőrizhesse dicsfényét és még hosszú ideig boldog családi összejövetelek színhelye lehessen.
Tehát, ha te magad szeretnéd a teraszod minél kényelmesebbé varázsolni ezekre a burkolási hibáknak az elkerülésére figyelj oda!
Ez a későbbiekben fog visszaütni. Ugyanis ez lesz a burkolólapok hordozórétege is egyben. Így ha a betonon például repedések keletkeznek, még a burkolás előtt a megfelelő betonjavító szerekkel le kell kezelned azt. Ha nem így teszel, akkor a lefektetett burkolólapok előbb vagy utóbb szintén el fognak repedni. A betonaljzatoknak van némi mozgásuk, azonban ha szakszerűen bevasalod és a teraszokhoz szükséges lejtést is kialakítod, akkor az már egy tökéletes kezdet.
Ebben a blogbejegyzésben a betonrepedéshez találhatsz betonjavító Mapei anyagokat. A cikket ITT találod!
Ez annyira fontos, ha kimarad akkor biztos lehetsz benne, hogyha nem is a következő télen, de utána biztosan újra neki kell esned a teraszodnak, mert fel fognak fagyni a járólapok. A beton, vagy esztrich kiöntésekor, ha az lesz a fogadóaljzat ne felejts egy 1,5%-2%-os lejtést adni a felületnek, így a víz nem tud megállni a felületen, így máris csökkentetted a járólapok felfagyásának esélyét.
Sokan nem tartják fontosnak a kinti, burkolt teraszok vízszigetelését. Gyakran találkozhatunk azzal a problémával, hogy például, ha greslapokat tervezünk teraszunkra és mivel az fagyálló lapként is ismeretes - a kis vízfelvételű tulajdonsága miatt- nem is használunk alá vízszigetelő anyagokat, mert úgy gondoljuk, hogy úgysem fagy szét. Pedig ez nem így van. A talajmenti pára, a hó, az eső és az egyéb csapadék ugyanúgy szétfeszíti és szétrepeszti a greslapokat télen. A burkolás során szabad szemmel nem is látható apró lyukak keletkeznek, a fugán is előfordulhatnak ezek az apró lyukak így a nedvesség már meg is találta az útját a burkolólapok alá. Ezért ezt soha ne hagyd ki. A terasz vízszigetelésről ITT olvashatsz bővebben!
A rossz csemperagasztón jelen esetben a nem kültérre alkalmas, nem rugalmas, olcsó csemperagasztókat értjük. A költségek csökkentése természetesen egy projektnél sem elhanyagolható, azonban ha teraszoddal szemben elköveted ezt a hibát és nem a megfelelő rugalmasságú és terhelhetőségű cementkötésű ragasztó habarcsot választod,
(Ezt bátran választhatod: Keraflex Easy S1) ismételten a járólapok fogják a kárát látni. Ugyanis a hőingadozásból adódóan, az anyag tágulását és összehúzódását is figyelembe véve egy rugalmatlan ragasztóanyag nem képes lekövetni ezt a fajta mozgást és elengedi az anyag a járólapokat. Így erre is oda kell figyelni.
A terasz burkolás technikája, egy kissé különbözik a beltéri burkolási technikától. A járólap alatt a ragasztó anyagot igyekezz úgy eloszlatni, hogy az üregmentes legyen, így a fogazott simítót ez esetben ne használd. Alakíts ki inkább sima felületet, hogy a nedvesség, és a víz ne üljön be a kialakított mélyedésekbe, bordákba. Ha a ragasztót a felületünkön elsimítjuk így is kerülhet be nedvesség a burkolólap alá, de az nem jut be a ragasztó szerkezetébe, így ha meg is fagy a járólap alatt a víz, csak a ragasztó felületén így ez kisebb térfogatnövekedéssel fog járni, nem tud nagy kárt tenni a burkolatban.
Ha még nem burkoltál ezelőtt, ez a tanács is jól fog jönni. Ha többféle színű járólapot szeretnénk alkalmazni a teraszon, netán valamilyen minta kialakításában gondolkodunk, az is megvalósítható, ha erre az egy dologra odafigyelsz. Ez pedig a járólapoknál a kaliber szám. Hiába azonos a gyártó, mivel különböző gépsorokon készülnek a lapok eltérhet a méretük, ami burkolásnál nem kis fejfájást tud okozni. Így könnyítsd meg a helyzeted és ezt az adatot mindig ellenőrizd le.
Bizony, bizony. Nem elég csupán a jó ragasztóhabarcs kiválasztása a teraszunk járólapja alá, hanem a fugaanyagnál is oda kell figyelnünk. A fuga is ki lesz téve az időjárás viszontagságainak. Esőnek, kánikulának, fagynak. Ezeket a szempontokat is vedd figyelembe. Ha a fuga megrepedezik, kipattog a helyéről, akkor az esőnek ismételten szabad útja van bejutni a terasz burkolat alá. Ezért válassz olyat, ami vízlepergető, cementkötésű és szintén flexibilis. (Ebből a cikkből kiderül, melyik is az egyik legjobb fuga anyag)
A dilatáció, ami egy tágulási hézag kialakítását jelenti, ha kifelejted a képletből szintén elég nagy probléma. Ezt már a kiöntött betonnál ki kell alakítanod, hiszen a felület mozgásban lesz, teret kell neki hagyni. Valamint a járólapoknak is dilatálniuk kell, mert nem lesz helyük, hogy merre táguljanak a nagy nyári melegben így szinte biztos, hogy idővel tönkre fognak menni, és mindez hamarabb bekövetkezik, mint ahogy azt gondolnád. Ami még nagyon fontos, a dilatációnál, hogy a járólapjaid ott biztosan dilatáljanak, ahol a fogadóbeton is, ne fektess járólapot a beton dilatációs hézagjaira.
Kicsit kapcsolódva az előző ponthoz, hiszen még mindig a dilatációnál járunk. Ha nem felejtetted el és sikeresen kialakítottad a dilatációkat, mind a burkolatot fogadó beton részen mind a járólapoknál is, ezeket a hézagokat ki is kell tömítened, hiszen szabadon nem maradhatnak. Erre használhatóak a dilatációs hézagkitöltő anyagok, melyek elég rugalmasak ahhoz, hogy szintén együtt mozogjanak a ”körülményekkel”.
Burkolás után le kell zárni az éleket. Az élzáráshoz, főleg kültérben használjunk fém élzéró elemeket, a napsütés miatt a műanyag élzárók kültéren nem igazán időtállóak.
Ha a fentebb említett hibákat a terasz burkolás során elkerülöd, máris óriási lépést teszel afelé, hogy egy igazán szakszerűen kivitelezett hosszú ideig csodás helyszínt biztosíts a családod, barátaid számára.