Blog › A hőszigetelő lapok megfelelő rögzítése
Az épületek hőszigetelésének már a tervezési szakaszában érdemes szigorúan rendszerben gondolkodni. A hőszigetelő rendszert hordozó alapfelületre kerülő rétegek összeférhetősége elengedhetetlen. A felületerősítő üvegszövet háló megfelelő beépítése, kellő átfedéssel, a nyílászáróknál alkalmazott további megerősítések, mind-mind azt szolgálják, hogy a környezeti behatásoknak ellenálló, tartós és hatékony szigetelést hozhassunk létre.
A Mapetherm hőszigetelő rendszer összetett, melynek csak egy része a mechanikai rögzítés. A legtöbb esetben a ragasztást egészítjük ki mechanikus rögzítéssel. A ragasztás történhet teljes felületen, vagy részlegesen. A ragasztónak a hőszigetelő tábla felületét legalább 40%-ban fednie kell. A részleges ragasztás „perem – pont” módszerrel történik.
Dübelek olyan rögzítő elemek, amelyek segítik a rendszert a ragasztás mellett az alapszerkezethez rögzíteni.
Két fő típusa van:
Műanyag dübelek: műanyag dübelek, műanyag szeggel, műanyag dübelek, acél szeggel. (A beütőszeg nélküli dübelek nem megengedettek ragasztott rendszereknél!)
Csavardübelek (műanyag dübelek fém csavarral) Általában háló alatt használatos, de nagy rendszersúlyú és felújító rendszereknél hálón keresztül dübeleznek vele.
Az épület magassága és alakja, a várható szélterhelés mértéke, hőszigetelő tábla típusa és a dübelek terhelhetősége határozza meg a felhasználandó dübel mennyiségét. Az épület magasságának növekedésével az egy négyzetméternyi felületbe kerülő dübel szám is nő. Az intenzívebb, örvénylő légmozgások miatt az épületszéleken a dübel számot tovább kell növelni.
Ha a tapadószilárdsági eredmények 0,08 N/mm2-nél kisebbek, akkor a dübelezés alkalmazása kötelező. A dübeles rögzítés-kiegészítés szükségességét, az alkalmazandó dübelek típusát, méretét, kiosztási módját már a tervezés során meg kell határozni. Dübeles rögzítés esetén a dübel csak ragasztási hely felett alkalmazható a hőszigetelő tábla benyomódásának elkerülése érdekében.
Polisztirol (EPS) és parafa táblákat néhány esettől eltekintve a ragasztás mellett dübelezni is kell.
Ásványgyapot táblákat kizárólag fémszeges dűbellel rögzítsük.
Ásványi hab; ICB; MW; XPS és EPS hőszigetelő táblákhoz: 60 mm tányérátmérőjű; MW (lamell) táblákhoz: 140 mm tányérátmérőjű dübel szükséges
Ennek módja, hogy próbafuratokat készítünk az adott falazatba. A megfelelő méretet úgy kell meghatározni, hogy a dübel minimális rögzítési mélysége a szerkezeti anyagban biztosított legyen. Ha a homlokzaton nagyobb egyenetlenségeket kell kiegyenlíteni, akkor különböző hosszúságú dübelek alkalmazása válhat szükségessé.
A dübelek telepítése
A dübeleket csak akkor szabad telepíteni, ha a rendszerragasztó megkötött. A telepítést követően a dübeltányérok a hőszigetelő táblák külső síkjáig érhetnek, de törekedni kell arra, hogy maximum 1,0-1,5 mm-nél jobban ne süllyesszük be. Amennyiben ez nem sikerül, úgy a dübeltányérok feletti üreget a hőszigetelő táblával egyenértékű tömítő-anyaggal kell pótolni.
A dübel típusától függően a feszítőelemeket vagy beütik, vagy becsavarozzák. A telepítés után ellenőrizni kell a dübelek megfelelő rögzülését. A hibásan rögzült dübeleket el kell távolítani. Mellettük legkevesebb 10 cm távolságban újat kell telepíteni. A keletkezett lyukakat hőszigetelő anyaggal kel kitölteni.