Blog › A koronavírus-járvány kontra építőipar: a helyzet nem jó, de van lehetőség a javulásra!
A koronavírus-járvány az egész gazdaságban, így az építőiparban is érezteti a hatását és mind a megrendelőket, mind a vállalkozókat, mind a munkavállalókat sújtja valamilyen mértékben. Nagy a bizonytalanság a szektorban minden fél részéről, amit a kiszámíthatatlan vírushelyzet eredményez.
Valószínű, hogy a végső következtetések levonásával ősz végéig, vagy akár a 2020-as év végéig is várni kell, de az már most látszik, hogy visszaeséssel lehet számolni. Az ÉVOSZ májusi értékelése szerint a 2020. január. 1.- május. 15. közötti építőipari teljesítmény 5 százalékkal marad el az egy évvel korábban, ugyan ebben az időszakban mért adatoktól, ami még úgy is probléma, hogy a 2020-as első negyedév mindössze 0,1 százalékkal gyengébb 2019 első három hónapjától.
Ebből ugyanis az is kiderül, hogy másfél hónap alatt történt viszonylag drasztikus visszaesés, ami részben annak a következménye, hogy csökkentek az építési-beruházási célú közbeszerzések, az új projektek előkészítése sok esetben megakadt, az épületépítéseknél pedig jelentős csúszások alakultak ki.
Hiányoznak az ágazat vérkeringéséből a települési önkormányzatok megrendelései, amik jelenleg csak visszafogottan vannak jelen, magán megrendelői kézben pedig sok az előkészített, de elindításra váró projekt.
Összességében a jelenlegi rendelésállomány mintegy 19-20 százalékkal alacsonyabb, mint amilyen egy éve ilyenkor volt. Ez azt a problémát is magával vonhatja, hogy a vállalatok kénytelenek lesznek a mérsékeltebb rendelésmennyiséghez igazítani a kapacitásaikat, vagyis létszámleépítésekbe kezdeni.
Nagymértékű áremelkedés nem történt, leszámítva az import termékeket, azokra ugyanis a forint erőteljes gyengülése kifejtette a hatását. Ez szerződésmódosításokat tehet szükségessé, amennyiben a növekvő alapanyagárak már nem férnek bele az előre meghatározott pénzügyi keretbe.
A Mapei Kft. 400 szakembert vont be egy felmérésbe, amiből kiderült, hogy 55 százalékuknak csökkent, vagy meg is szűnt a megrendelése, 50 százalékuk alacsonyabb létszámmal dolgozik, vagy leállította a munkavégzést, 42 százalékuk tapasztalt csúsztatást a megrendelő részéről, 33 százalékuk pedig az ügyfél kérésére felfüggesztette a projektet. Szállítási nehézségekkel több, mint a megkérdezettek fele küzd, főleg az importcikkek terén, amikből a drágulásuk mellett hiány is tapasztalható.
A szükséges munkaerő és az építési anyagok biztosítása is kihívás elé állítja a vállalkozókat, a megkérdezettek közel felének pedig maximum 1 havi megtakarítása van, tehát létfontosságú számukra a megrendelések rendszeres érkezése-kivitelezése.
Egy biztos: nagyobb volumenű kormányzati és önkormányzati megrendelésekre lesz szükség, hogy pótolják a kiesett projektek miatti termelés csökkenést. Ezzel elkerülhető a további zuhanás, amivel több vállalkozás és munkahely is megmenthető lenne.
A kijárási korlátozás megszüntetése jelentősen javíthat a helyzeten, ugyanis növekedhet a lakásfelújítási, karbantartási munkákra való igény.
Az ÉVOSZ sürgeti a döntést az iskolák és az óvodák 2019/20-as tanévi végleges bezárásáról, mivel ha ez megtörténne, ezeknek az intézményeknek a felújítási munkálatai akár már júniusban elkezdődhetnének, ami az építőiparnak komoly segítséget jelenthetne.
A Kormány támogatja a beruházásokat, beruházási megtakarításokra és beruházások indítására ösztönzi a piaci szereplőket, ez pedig szintén kedvez az építőiparnak, ugyanis a legnagyobb részük együtt jár építési feladatokkal.
Mivel az építőipar már ugyanúgy kiemelt nemzetgazdasági ágazatnak számít, mint például a turizmus, vagy az egészségipar, kamat és garanciatámogatott hitelekre is számíthatnak az ebben a szektorban tevékeny vállalatok.
Ha a szállítási és a beszerzési nehézségek megoldódnának, az jótékonyan hatna a kivitelezésekre is, ugyanis nagyrészt elkerülhetők lennének a csúszások, az Euro árfolyam stabilizálódása pedig csökkentheti az import termékek árát, aminek az eredményeként nem lenne szükség szerződésmódosításra.
A járványhelyzet lassú enyhülése, a korlátozások feloldása, a hétköznapok visszarendeződése, valamint a Kormányzati programok együttesen idővel visszaterelik az építőipar működését a régi mederbe. Addig is ki kell tartani és támogatni egymást.
A Mapefutárra ebben is számíthat, nem hagyjuk egyedül!