Blog › A penész eltávolítása: Így számolj le vele…végleg!
A penész idegesítően makacs egy dolog: ha egyszer felüti a fejét, általában nem egyszerű megszabadulni tőle. Pedig muszáj! Hiszen csúnya, büdös, ráadásul az egészségre is káros. A penész eltávolítása több lépést is magában foglalhat, attól függően, hogy alapból miért volt lehetősége kialakulni.
Ebben a bejegyzésünkben mutatunk pár módszert, amivel le tudod győzni a penészt! Tarts velünk!
Ha azt veszed észre, hogy a házad/lakásod falai belülről penészesek, annak több oka is lehet, de a levegő páratartalmához valószínűleg van némi köze, ugyanis a penész táptalaja a hűvösebb felületeken lecsapódó nedvesség. Ha a szobában lévő páratartalom napokon keresztül 70% fölött van, az már nagyon kockázatos lehet, ahogy az is, ha nincs megoldva a szellőztetés.
Ironikus módon ez a probléma a modern, szuperül szigetelő nyílászárók elterjedésével egyre gyakoribbá vált, hiszen a „rosszul” záró ajtók-és ablakok jelentette természetes szellőzés megszűnt, ami növelte a levegő páratartalmát.
Penészedést okozhat a falak beázása is – bármelyik irányból történjen is ez. Ázhat a fal a tető irányából, rossz szigetelés mellett kívülről, a talaj felől, de akár egy repedt vízvezeték miatt belülről is.
Az okok megtalálása nagyon fontos, hiszen ennek hiányában a penész eltávolítása csak ideiglenesen oldaná meg a problémát.
Mindent könnyebb megelőzni, mint utólag orvosolni, így a penészedést is. De mit tehetsz Te ezért? Például figyelj oda a belső terek páratartalmára: tartsd 40-60% között! Az ettől magasabb érték már nagyon kedvező a penészgombáknak.
Ne szárítsd túl gyakran a szobában a ruhákat és ha főzöl, lehetőleg nyisd ki az ablakot vagy kapcsold be a páraelszívót. A fürdőszoba ajtaját minden fürdés után hagyd egy kicsit nyitva, vagy ha van rajta ablak, akkor szellőztess úgy, ezt pedig a szobában se felejtsd el!
Ha így is magas a páratartalom, akkor érdemes szerezni egy páramentesítő eszközt! Ilyet már egész jó áron is találhatsz, a falaid pedig hálásak lesznek. Megelőzhető a probléma penészedésgátló falfestékkel, a fürdőszobában pedig még a csempézésnél érdemes penészedésgátló fugázó anyagot választani!
Szomorú, de ezt muszáj megcsinálni, ha azt akarod, hogy legyen értelme a penész eltávolításának. Kezdd azzal, hogy szerzel egy páratartalom-mérőt (pár száz forint) és megnézed a penészes helyiség értékeit. Ha 70% körüli – vagy magasabb – akkor ez már önmagában is okozhat penészedést. Nézz fel a padlásra is és vizsgáld át a tetőt: ha beázást látsz, azt javítsd ki.
Ha ezt a kettőt megnézted (és megoldottad) már érdemes eltávolítani a penészt. Ha alacsonyan tartod a páratartalmat és a probléma nem újul ki, akkor nem kell tovább vizsgálódnod, abban az esetben viszont, ha a penész ismét megjelenik, valószínűleg nagyobb gond áll a háttérben.
Ilyenkor már érdemes szakembert hívni, aki meg tudja állapítani, hogy honnan vizesednek a falak. Ha egy vízvezeték okozza, értelemszerűen ki kell javítani, ha a hőszigetelés hiányosságai vagy a ház alapjának vízszigetelése, akkor azon kell dolgozni.
Mindenki reméli, hogy nem ez a helyzet, ugyanis egy utólagos alap-vízszigetelés nem a legegyszerűbb dolog a világon – na meg nem is a legolcsóbb.
Amikor az alap probléma megoldódott, szellőztesd ki alaposan a penészes helyiségeket, a nedves falakat pedig hagyd megszáradni. Fontos, hogy ne állj neki egy sima szivaccsal letörölni a penészt, azzal ugyanis a levegőbe juttatod a spórákat, amiket aztán könnyebben be is lélegezhetsz! Hagyd a falon a foltot és fogj munkára egy penészeltávolító szert!
Mi a JUB Algicide Plus egyszerűen használható permetét ajánljuk. Ehhez először egy enyhén nedves szivaccsal óvatosan töröld át a felületet (ne dörzsöld!), majd hagyd megszáradni. Ez után fújd le a penészes falat az Algicide Plus-szal. Ha erősen penészes a fal, akkor várj minimum 8 órát, majd vigyél fel még egy réteget!
Ha sikerült a penész eltávolítása, akkor már csak egy szép festés van hátra! Fontos, hogy az utolsó réteg penészölő után várj minimum 8 órát és csak azután kezdd el a festést. Érdemes penészedés gátló falfestéket használni, de persze nem kötelező!
Ezzel készen is vagy, de ha azt szeretnéd, hogy a penész soha ne újuljon ki, akkor a páratartalomra-és a szellőzésre mindig nagyon figyelj oda! A penész eltávolítása közben pedig érdemes benézned a bútorok mögé is, ugyanis egy-egy szekrény mögött könnyen megtelepedhetnek ezek a kis gonosztevők! Ne feledd, egy apró folt is elég ahhoz, hogy bajt okozzon!