Blog › Ablaküveg csere: Így cseréld ki a régi, fa ablakaid berepedt üvegét!
Régi családi házakban és bérházakban is gyakran találkozni olyan fa ablakokkal, melyekbe ragasztóanyagként és tömítőanyagként még gittet használtak. Érdekes kérdés, hogyan és mivel lehet kicserélni egy ilyen nyílászáró berepedt, tönkrement üvegtábláját, úgyhogy megpróbáljuk körül járni a témát. Tarts velünk, ha Neked is van egy ilyen megrepedt ablakod a lakásodban!
Az említett típusú házakban jellemzően gerébtokos ablak található, ami egy belső és egy külső részből áll, a kettő között pedig 10-15 cm rés látható. Egyszerűen elmagyarázva van egy belső és egy külső ablak, a szellőztetéshez pedig mind a kettőt ki kell nyitni. Mivel nem egyetlen üveglap választja el a belső teret a külsőtől, az egyik berepedése esetén az ember hajlamos kevésbé fontosnak tartani a felújítást: elvégre is nem ömlik be látványosan a lakásba a hideg levegő!
Igen ám, látványosan valóban nem, de egy-egy nagyobb repedés miatt folyamatosan energia távozik a házakból, ami mindenképpen magasabb fűtésszámlához vezet. Az ablakok és az ajtók a szigetelés elképesztően fontos elemei, ezért nem érdemes halogatni a felújításokukat.
A legfontosabb érv az üveg csere mellett tehát a hőszigetelés, de nem elhanyagolható szempont a biztonság sem, különösen kisgyermekes családok esetében. Egy repedt üveg ugyanis könnyen lehet vágások, balesetek forrása is, ezt leszámítva pedig nem is valami szép látvány.
Igen, mielőtt még bármilyen munkába bele kezdenél, érdemes beszerezni az új ablaküveget. A pontos mérések nagyon fontosak, különösen akkor, ha sem a szükséges szerszámokkal, sem pedig tapasztalattal nem rendelkezel az üvegvágás területén. Biztosan nem szeretnéd egy rossz mozdulattal ketté törni a frissen kifizetett üvegedet!
Ha szakembert hívsz, ő valószínűleg azt fogja kérni, hogy a látható üveg pontos méretét add meg. A helyszínre ettől kicsivel nagyobb táblát visz majd, hiszen el tudja vágni profi módon.
Ha azonban Te magad csinálod a felújítást, érdemes inkább minimálisan – de itt 1-1 milliméterről beszélünk – kisebb üveget vásárolni a szükségesnél. Ez azért fontos, hiszen el akarjuk kerülni a vágást, amire viszont már a legkisebb mérettúllépésnél is szükség lehet – hajszálnyi réseket azonban a ragasztó-és tömítőanyag képes kezelni az üvegezőszegekkel egységben.
Vedd le az ablakszárnyat
A munka elkezdésekor le kell venni a javítani kívánt ablakszárnyat a keretről, hogy egyszerűbb legyen vele dolgozni. Ha az üveg nagy mértékben sérült és fennáll a szétesés veszélye, akkor fontos minél vastagabb védőruházatot viselni, illetve lassan, óvatosan mozogni.
Vedd ki az üveget
Ezek után – persze végig védőruhát és kesztyűt viselve – ki kell venni a repedt üveget a keretből. Nagyon régi ablakoknál gyakori jelenség, hogy a gitt kipergése miatt már alig fogja valami a táblát, így az gyorsan kijön, de lehet, hogy már ezen a ponton el kell kezdeni a gitt kiverését is. Ehhez használhatsz laposfejű csavarhúzót, favésőt, vagy egy speciálisan gitt eltávolítására alkalmas szerszámot is. Az üvegdarabokat fogóval emeld ki, ha törni kell, húzz munkavédelmi szemüveget is!
A darabokat fontos biztonságos helyre tenni, úgy, hogy senkit se sérthessenek meg, majd a szelektív hulladékgyűjtőbe helyezni.
Távolítsd el a maradék gittet és a szegeket
Ha eddig nem kellett a gittet megbolygatni, akkor most biztosan szükség lesz rá, úgyhogy el is kezdheted az elöregedett anyag eltávolítását. Vésővel, lapos fejű csavarhúzóval, vagy speciális szerszámmal is hozzá láthatsz: a lényeg, hogy ne maradjon régi gitt a felületen.
Ezzel együtt valószínűleg festék, vagy akár elkorhadt fa elemek is leesnek majd a keretről, ennek a javítását pedig szintén érdemes elvégezni fagittel, alapozóval és festékkel.
Amikor minden szükséges megelőző munkálatot elvégeztél, fontos a keretet alaposan por-és zsírtalanítani. Ez azért lényeges, mert a ragasztóanyag csak így tud tökéletesen megtapadni a fára és az üvegre is.
A pontosra vágott üveglapot most már be lehet tenni a régi helyére, természetesen nagyon óvatosan. A rögzítéshez üvegező szeget használnak, amit egy kisebb, lapos fejű kalapáccsal érdemes beütni közvetlenül az üveg mellé. Ezt az egész kereten el kell végezni, 17-20 cm-enként.
Régen ez után következett a gittelés. Ezt a módszert akár ma is használhatod, hiszen léteznek különböző üvegező gittek, de tökéletesen megfelelnek a következő termékek is:
Den Braven RL Mamut Glue Crystal
Soudal Neutrális Építőipari Szilikon
Vékony fejüknek köszönhetően ezeket a termékeket nagyon precízen lehet az üveg és a fa találkozásához juttatni, majd belesimítani a hézagokba. Tartós, ellenálló ragasztást és tömítést biztosít az új ablaküvegnek, a száradás után pedig már csak vissza kell tenni mindent a helyére.
Az ablaküveg csere egy meglehetősen összetett folyamat, ami egy szakembernek ugyan nem tart túl sokáig, de Te jó pár órát eltölthetsz vele, különösen akkor, ha először csinálod. Érdemes hát átgondolni, mi éri meg jobban: Neked bajlódni vele, vagy szakértő segítséget kérni!