Blog › Belső terek burkolása kővel vagy fával
Ha úgy érzed, szükséged van környezetváltozásra otthonodban, nem kell feltétlenül a falak bontására és a helyiségek összenyitására gondolni. Az egyik nagy változást eredményező átalakítás a falaink dekorálása, melyet elvégezhetünk rusztikus faburkolattal vagy műkővel. Ezek a falburkolatok könnyen kivitelezhetőek és nagy változást ígérnek.
Hogyan kezdjünk hozzá
A falak burkolására megbízhatunk egy szakembert, ám ha elég motiváltak vagyunk és alaposan utána nézünk a burkolás folyamatának, akár saját magunk is elvégezhetjük ezt a dekorációs műveletet. Cikkünket elsősorban olyan felújítóknak készítettük, akik szeretnék önállóan burkolni otthonuk egy-egy falát. Ha elolvasod a leírt irányelveket, biztosan képes leszel egy új hangulatot létrehozni otthonodban.
Mire figyeljünk? Esztétikai szempontok
Mindennél fontosabb lépés a tervezés. Első lépésben ki kell választanunk azt a falat vagy falrészt, melyen a burkolatot el szeretnénk helyezni. Fontos, hogy olyan falat válasszunk mely vagy az ablakkal szemben, vagy az ablak mellett helyezkedik el, hiszen a természetes fénynek nagy szerepe van a kiemelésben és abban, hogy a fal betöltse funkcióját. Tudnunk kell azt is, hogy fával vagy műkővel akarunk dolgozni, hiszen mindkét anyagnak más ragasztóanyagra van szüksége. A fa alapvetően meleg hatást eredményez, míg a kő nagyobb terekbe jobban mutat. A lapok méretét érdemes a helyiség méretéhez igazítani. Ez alatt azt értjük, hogy ne válasszunk túl nagy lapokat egy kisebb falrészre vagy kisebb helységbe, mert nem fog jól harmonizálni. A mostanság kapható műkő- és faburkolatok már olyan széles színskálán mozognak, hogy az ember alig tudja kiválasztani a neki megfelelőt. Ráadásul jellemzően ezek a burkolatok többféle színárnyalatot is hordoznak egyszerre.
TIPP!
Vidd magaddal az otthonodról készült fényképet az üzletbe, amikor kiválasztod a burkolat színét. Mivel az ember nem képes színekre emlékezni, így hajlamosak vagyunk valami teljesen elütő színt választani pusztán emlékezetből.
Technikai szempontok
Otthonunk dekorációs burkolatának kifejezetten strapabírónak kell lennie, hiszen mindennapi életünkben kap majd helyet. Gyakran a kandalló környékét burkolják ilyen technikával, ilyenkor számolni kell a hőhatásokkal is. Az időtállóság kulcsa a minőségi ragasztás. Fontos, hogy a burkolóanyag méretéhez és anyagához megfelelő ragasztóanyagot használjunk.
a.) Műkő burkolatok ragasztása:
Mielőtt elkezdenéd a burkolást, elő kell készíteni a falat. Ha festve van, a festékréteget le kell kaparni, majd le kell alapozni, hogy a ragasztóanyag megfelelőképp ragadjon a felülethez. Alapozáshoz használj Primer G-t. Műkő burkolatok ragasztásánál csemperagasztót alkalmazunk. A műkő színétől és mintájától függően alakulhat a kőburkolat mérete. Ennek függvényében kell kiválasztanunk a megfelelő csemperagasztót. Használj Keraflex csemperagasztót, ha a műkő lapok nem haladják meg a 60x60-as lapméretet. Ha ennél nagyobb műkővel van dolgod, inkább Keraflex S1 csemperagasztóval dolgozz.
b.) Faburkolat:
Ha faanyagú burkolólappal dolgozunk hasonlóképpen, mint a műkövek esetében, itt is a festékréteg lekaparásával kell kezdenünk. Miután megtisztítottuk a falat, egyből kezdhetjük a faanyagú burkolólapok ragasztását. A faburkolat ragasztásához választhatjuk a kétkomponensű Ultrabond P902 2K ragasztót, mely bármilyen faanyagú burkolathoz alkalmas, vagy az Ultrabond Eco S955 1K egykomponensű ragasztóanyagot, mely csakugyan mindenféle faanyagú elemet ragaszt és még a környezetet is kíméli.
Ha polc kerül majd a burkolt felületre, mindenképpen várjunk 3 napot a ragasztás után.
Reméljük cikkünkkel segítettünk neked eligazodni a hatalmas termékkínálatban és bátrabban kezdesz majd nekilátni a burkolásnak.