Blog › Betonfesték? Így lehet a sima beton is esztétikus!
Magánházaink, lakásaink legtöbb helyiségét természetesen inkább leburkoljuk, mint hogy a nem túl csábító beton elemeket fedetlenül hagyjuk, de előfordul, hogy ezt a lépést mégis inkább kihagynánk. Mit tehetsz, ha Te is ebben a helyzetben vagy? Megszépítheti ezeket a részeket a betonfesték?
Nézzük meg, milyen tulajdonságai vannak ezeknek az anyagoknak és hogyan kell őket használni! Tarts Velünk, ha a jövőben betonfestést tervezel.
A betonfestékről fontos tudni, hogy a legtöbb fajtája valóban csak és kizárólag arra képes, amire a nevéből is következtethetünk: színezésre. Valamilyen mértékben persze védi a beton felületét, de mélységi hatást nem gyakorol rá: ez nem egy impregnáló szer.
Terméktől függően kisebb-nagyobb mértékű terhelést viselnek el: az enyhe és a közepes mértékű gyalogos forgalmat legtöbbször jól tűrik, erős megterhelésnek kitett betonpadlókhoz azonban speciálisabb anyag, esetleg műgyanta szükséges.
Létezik csak beltéren használható, illetve kültéri-beltéri anyag is, így a legtöbb betonfelületre találhatsz megfelelő festéket. A legtöbb gyártó anyaga könnyen tisztítható, nem porosodik be olyan hamar, mint a sima beton és jól ellenáll az UV sugárzásnak is, tehát megtartja a színét. A megfelelő kopásállósághoz még alacsony forgalomnak kitett területeken is minimum két rétegben kell ezeket használni, de így egy tartós, esztétikus felületet képez.
Bármilyen betonfestéket is választasz, a felület megfelelő előkészítése nagyon fontos. Ez azt jelenti, hogy a beton felületéről el kell távolítanod a port, a piszkot, a zsíros-olajos foltokra pedig különösen oda kell figyelned.
Festés előtt a betonnak tisztának és száraznak kell lennie ahhoz, hogy az anyagnak megfelelő legyen a tapadása. Korábban betonfestékkel kezelt felületeket a legtöbb termékkel át lehet kenni, de csakis akkor, ha a lepattogó, laza részeket eltávolítod és a teljes festett részt felcsiszolod a munka megkezdése előtt.
Festés előtt a betonnak minimum egy hónaposnak kell lennie, tehát a kiöntéstől számítva ennyi időnek legalább el kell telnie ahhoz, hogy színezhesd a felületét.
Nem minden betonfestékhez szükséges alapozót használni, de amelyikhez igen, ott nem szabad kifelejteni ezt a lépést. Előfordul, hogy a festékhez a gyártó külön alapozó terméket is forgalmaz és azt ajánlja: ilyenkor érdemes megfogadni a tanácsot és nem egy másik alapozót keresni, még akkor sem, ha az olcsóbb lenne. Általában minden festékhez (falfestékhez is) a saját alapozója a legjobb.
Más esetben alapozóként magának a festéknek a vízzel hígított verzióját kell használni, de erről minden esetben a gyártó határoz. Az alapozás után akár 6-12 órát is várni kell, de ez is fel van tüntetve vagy az alapozó anyag használati utasításán, vagy a festék műszaki adatlapján.
Az alapozó felhordása és a megfelelő idő kivárása után felviheted a festéket, általában minimum két rétegben. Ehhez használhatsz hengert vagy ecsetet, de sok anyag szórással is feljuttatható a betonra. Fontos, hogy ezeket a termékeket legtöbbször nem szabad hígítani (csak akkor, ha alapozóként használod), vagy maximum 5%-ig.
A rétegek közti száradási időt mindig várd ki, az utolsó réteget pedig a gyártó által meghatározott ideig védeni kell az esőtől, széltől és az erős napsugárzástól. Kültéren nem szabad dolgozni esős, ködös időben, extrém magas páratartalom mellett.
Az utolsó réteg felvitele után el kell telnie körülbelül 24 órának, hogy járni lehessen a felületen, de a teljes terhelhetőség eléréséig akár 15 nap is eltelhet.
Az elkészült felületet természetesen tisztán kell tartani ahhoz, hogy szép maradjon. Ehhez használhatsz porszívót, seprűt, vagy enyhén nedves felmosót is. Makacsabb szennyeződések eltávolításához nem túl erős háztartási tisztítószert is alkalmazhatsz, de áztatni, erősen dörzsölni a felületeket nem ajánlott.
A betonfesték egy hasznos, egyszerű módja az egyébként kopár felületek színesítésének. A használata szinte pont olyan egyszerű, mint egy hétköznapi falfestéké, úgyhogy nyugodtan bele vághatsz! Felújíthatod velük garázsod, lépcsőházad, lépcsőd, vagy szinte bármily függőleges és vízszintes beton szerkezetet.
Jó munkát kívánunk!