Blog › Betonkoszorú készítése: Miért kell ez egyáltalán?
Ha valaki nem jártas az építkezések és a felújítások területén, akkor elsőre valószínűleg igen nagyot néz azon a kifejezésen, hogy „betonkoszorú”. A következő percekben megpróbáljuk nagyon érthetően, nagyon egyértelműen elmagyarázni, mi ez, hová kerül-és miért. Na meg a betonkoszorú készítése – mint művelet – is szóba kerül.
Ha szeretnél egy kicsit jobban képbe kerülni, olvass tovább!
Betonkoszorút vagy a házfalak építőelemeinek tetejére, a födém-és a tetőszerkezet alá, vagy a különböző épületszintek közé építenek. Ez a vasakkal megerősített négyszögletes beton sáv körbe fut az épületen és megerősíti azt. A betonkoszorú készítése bonyolult, tervezést-és pontos kivitelezést igénylő feladat, így tapasztalat nélküli laikusként nem a legszerencsésebb hozzá fogni.
Egy tökéletesen megépített betonkoszorúnak a falak összetartása és a tető irányából érkező terhelés elvezetése a legfontosabb szerepe. Olyan ez, mint egy hamburger: ha nincs rajta a teteje, a hús-és a zöldség szanaszét hullik, ha azonban ott van, szépen össze lehet fogni vele a dolgokat és tisztán megússzuk az ebédet.
A betonkoszorúval nem az étkezésünk lesz egyszerűbb, hanem az életünk. Ennek hiányában ugyanis jóval nagyobb az esélye a falak megrepedésének, elmozdulásának, oldalra dőlésének, vagy akár teljes leomlásának.
A betonkoszorú összefogja a falakat, mint egy keret és eloszlatja a gerendák felől érkező terhelést is, így azt a falak sokkal jobban el tudják viselni. A házak egyenlőtlen süllyedését is kezeli ez a szerkezet, így előzve meg a nagyobb repedések kialakulását.
A válasz: nem. Tégla-és Ytong falakra szükséges-és biztonságos is a koszorú, vályogból készült épületekhez azonban nem ajánlott használni, főleg nem akkor, ha felújításról – és nem egy teljesen új épület felhúzásáról van szó. (új vályogházat pedig elég ritkán lát az ember)
A hagyományos vályogházak mostanra akár 100 évesek is lehetnek, az építésük időpontjában pedig még közel sem álltak rendelkezésre olyan ismeretek-és technika, mint manapság. Gyakran nincsen sem alapjuk, sem vízszigetelésük, a falak azonban igencsak vastagok: nem ritka az 50-60 cm-es átmérő sem. El lehet képzelni, hogy egy teljes falon végig futó, 30 cm magas betonkoszorú vasakkal együtt milyen hatalmas extra terhelést jelentene a téglánál jóval képlékenyebb vályog számára!
A koszorú pár évig akár jól is működhet, de idővel nagy valószínűséggel kinyomja a falakat, ami végeredményben akár a ház összeomlását is előidézheti. A betonkoszorú készítés nagyon hasznos dolog, de mindig figyelembe kell venni az épület egyedi tulajdonságait is, mielőtt bele vágsz!
Persze. Megteheted, de nem javasolnánk és ezt nem azért mondjuk, mert érdekünkben áll, hogy Te szakértőt hívj, hanem azért, mert az egész házad épségét veszélybe sodorhatod egy rossz kivitelezéssel.
Hibát pedig nagyon könnyen el lehet követni. A betonkoszorúhoz tervet kell készíteni, vasakat hajlítani, összeszerelni, felrakni a falazatra – azután zsaluzni, betont önteni, tömöríteni, utókezelni…a dolog kicsit sem egyszerű. Tudás, tapasztalat, ügyesség, pontosság és munkaerő nélkül nagyon nehéz olyan minőségű betonkoszorút készíteni, ami ellátja a funkcióját.
Most már remélhetőleg tudod, mi az a betonkoszorú-és mi a jelentősége. A későbbiekben előfordulhat, hogy szentelünk egy cikket a betonkoszorú készítés folyamatának pontos leírására is, úgyhogy kövesd figyelemmel oldalunkat! Ha pedig érdekelnének más felújítással kapcsolatos cikkek is, böngéssz blogbejegyzéseink között!