Blog › Betonozás nulla fok alatt - Na de hogyan?
Tippek és ötletek, ha a téli betonozás elkerülhetetlen.
Abban egyetérthetünk, hogy a hideg időben történő betonozás, a beton kötésgyorsítók, folyósítószerek és egyéb betonadalékszerek használata miatt sokkal költségesebb, mintha még az enyhe, kedvező időjárást kihasználva vágunk bele a munkába. De persze sok esetben nincs választásunk. Ezért felsorolunk, most néhány ötletet melyek hozzájárulnak a jó minőségű beton elkészítéséhez, még az igen hideg időben is.
Téli betonozáshoz tanácsok
1. Vizsgáljuk, meg a talajt, amire betonozni szeretnénk. Amennyiben megfagyott talaj fogad minket, azt fel kell melegítenünk, ami nem kis munka. Hívjunk segítségül egy hőlégfúvót.
2. A zsaluzatot és a betonacél szereléket tisztítsuk meg az esetleges hótól és jégtől.
3. Ha a kinti hőmérséklet fagypont alatti, akkor a betonkeverő gépet, olyan térben üzemeltessük, ahol a hőmérséklet eléri a +5 °C és szerezzünk be egy vibrátor gépet is, melyet a gyorsabb tömörödés érdekében használjunk.
4. A homokos kavicsból, próbáljunk meg olyat beszerezni, melynek homok tartalma magas, akár lehet 60% is ugyanis annak kisebb esélye van, hogy jéglencséket tartalmazzon. Érdemes védett helyen tárolni bedolgozáskor is.
5. A keverővízhez adjunk folyósító betonadalékszert, és ha kell, akkor melegítsük is azt. Legegyszerűbben a keverővizet nyílt láng felett melegíthetjük. A kisebb felületek betonozásához, használhatunk fagyásgátló betonadalékszert. Ügyelnünk kell arra, hogy védjük az elkészült betonszerkezetet takarással, azonban ehhez az szükséges, hogy a kritikus szilárdság eléréséig mindenféleképpen a betonunk hőmérséklete maradjon fagypont felett. (Itt ajánljuk a Lampocem gyorskötésű fagyállót.)
6. Ha nagyobb méretű betonfelületet öntünk ki, és a hőmérséklet fagypont körüli, akkor elegendő lehet egy hőszigetelőtakarás, hiszen az elkészült betonunknál a cement kötése közben szabadul fel annyi hő, hogy az elég legyen a szilárduláshoz.
7. A beton bedolgozását illetően, itt a fő szempont a gyors munkára tevődik. Inkább több egymást átfedő rétegben öntsük ki a betonunkat, a hosszú sávok helyett, és ne felejtsük el tömöríteni a betont. Talicska helyett használjunk inkább japánert, hogy a keverékünk ne veszítsen gyorsan hőmérsékletéből. Ennek magasabb a fala, így célszerűbb ezt használni. Ha elkészültünk, takarjuk le hőszigetelő anyaggal.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hogyan használd helyesen a Mapefast CF/-L betonadalékszert?