Blog › Csempére csempézés: Így csináld profin!
Új burkolatot szeretnél, de nem akarod leverni a régi csempét? Azon gondolkozol, hogy a régi csempére tennéd fel az új burkolatot, de nem tudod, hogyan kell ezt csinálni? Akkor ez a bejegyzés Neked szól! Segítünk a lépésekben, na meg persze azt is eláruljuk, milyen anyagokra lesz szükséged.
Szerencsére igen, a csempézés meglévő csempére is lehetséges, bár pár dologra azért oda kell figyelni a munka közben. Ha minden jól megy, akkor az új burkolat erős lesz, szép-és strapabíró, ráadásul megspórolhatod a bontás fáradalmait-és költségeit is. Tisztábban, gyorsabban készen lehet a burkolás, úgyhogy ha felújítás előtt állsz, érdemes számításba venni ezt a lehetőséget is.
Ilyen csempére nem lehet:
Ilyen csempére lehet:
Bármennyire kényelmes megoldás is a régi burkolat fenn hagyása, nem mindig lehetséges, az új csemperéteg ugyanis csak akkor lehet stabil, ha az alapja is az. Amennyiben ez nem teljesül, mindenképpen le kell verni a régi burkolatot.
Ennek megfelelően a csempére csempézés első lépése az alap csemperéteg átvizsgálása kell, hogy legyen. Ha a lapok látványosan repedtek, le vannak belőlük törve darabok, vagy a fugák is nagy mértékben sérültek, akkor ott bontani kell. Ez akkor is igaz, ha a csempék nem stabilak, könnyen felválnak, esetleg a megkopogtatásuk után sok helyen kongást hallani.
Ha nincsenek ilyen problémák, akkor technikailag belevághatsz az újra csempézésbe. Arra azonban feltétlenül gondolj, hogy az új burkolat rétegnek lesz egy vastagsága, ami akár problémát is okozhat. Alaposan gondold végig, hogy minden bútorod/berendezésed használható lesz-e ettől a változástól!
Korábban említettük, miért-és mit kell átnézni az alapnál. Ha találsz pár hibát, de mondjuk az csak 1-2 csempét érint, akkor azt még kijavíthatod. Ehhez le kell szedned a sérült lapokat – mondjuk egy vésővel – majd a csemperagasztóval szintbe hozni a felületet.
Amikor biztos vagy benne, hogy a régi burkolatod megfelelő állapotban van, nagyon alaposan meg kell takarítanod. Nem maradhat rajta sem zsír, sem olaj, sem por, sem szappan-tusfürdő nyomok, ugyanis ezek megakadályoznák az alapozó és a ragasztó megfelelő tapadását. Ennek az eredménye az új csempe lepotyogása lenne.
Tapadóhídként használd a MAPEI Eco Prim Grip Plus nevű terméket! Ez egy használatra kész anyag, amit nem kell hígítani sem: csupán egy hengert kell ragadnod és ezzel felvinni a régi csempékre. Várd meg, amíg teljesen megszárad, csak ez után folytasd a munkát.
Alapozót azért muszáj használni, mert a csemperagasztó nem tudna a kezeletlen csempe alapon megtapadni, így szükség van egy köztes rétegre. Ha ezt a lépést kihagyod, az új burkolat a ragasztóval együtt egyszerűen le fog esni.
Használj valamilyen S1 jelzésű csemperagasztót, például Keraflex S1-et és vidd fel úgy, ahogy egy általános csempézésnél csinálnád. Innentől kezdve a munka már megegyezik a hagyományos eljárással. Miután felragasztottad a csempét, jöhet a fugázás és szinte már készen is vagy. A fugázásról-és a csempézésről is készültek már cikkeink, olvasd el azokat is, ha jobban bele kívánsz mélyedni a témába!
Ha minden rendeben zajlott, akkor lesz egy szép, új burkolatod úgy, hogy még a lakást sem kellett szétverned érte. A burkolást Te magad is csinálhatod, de minimum az állapotfelméréshez érdemes szakembert hívnod, ugyanis minden ezen áll, vagy bukik.
Sok sikert!