Blog › Egy kis segítség, ha medenceépítésen gondolkodsz
Egy medence otthonunk dísze, gyönyörű, központi eleme lehet, ami kiváló kikapcsolódási lehetőséget biztosít az egész család számára. Egy délutáni úszás, egy pihentető napozás, vagy akár egy születésnapi rendezvény ideális helyszínéül is szolgálhat, ha szakemberekkel, megfelelő anyagokkal készíttetjük el.
Ebben a bejegyzésben sorra vesszük egy vasbeton szerkezetű, 4x10 méter nagyságú, 90 cm mély medence kialakításának a lépéseit és ajánlunk hozzá olyan termékeket, amikkel biztosan időtálló, káprázatos végeredményt kap.
Amikor medencét szeretne építeni, első lépésként meg kell azt tervezni. Az elhelyezésnél figyelembe kell venni, hogy a területnek elég nagynak és egyenletesnek kell lennie ahhoz, hogy a munka gördülékenyen haladhasson, ezen felül pedig a formát is meg kell határozni.
Miután kijelölte a helyszínt, elkezdődhet a föld kiemelése. Az oldalaknál +10 cm, mélységben pedig +25 cm anyagot a tervezett nagysághoz képest még célszerű eltávolítani, hogy az alap és a falak vastagsága ne a belső méretet csökkentsék.
Vasbeton szerkezetű medencéknél a második lépés magának a medencetestnek a kialakítása, ami megfelelően elkészítve önmagában is vízzáró. Ehhez fontos, hogy a falvastagság minimum 25 cm legyen, hogy a vasalással elkerülje a későbbi hajszálrepedések megjelenését, hogy a betont megfelelő tömörségben dolgozza be, vibrátor használatával, illetve, hogy lehetőség szerint a betonozás egy ütemben történjen.
Ebbe a szerkezetbe szinte bármilyen élmény, látványelem beépíthető és a kialakítása is igen változatos lehet.
Következő lépésként ki kell egyenlíteni a medence aljának és a falaknak a felületét, hogy az alkalmas legyen a további munkálatokra. Ehhez kiválóan alkalmas a Planitop Fast 330 gyorskötésű, szálerősítéses kiegyenlítőhabarcs, ami vízszintes és függőleges felületekre is megfelelő. Könnyen bedolgozható és a kezelt felület hamar burkolható. A felületet 24 órán át védenie kell a víztől!
Az említett nagyságú medencéhez ebből 5 mm-es vastagsággal számolva 19 zsák szükséges.
A felület kiegyenlítése után a medence vízszigetelése következik, amihez a Mapelastic vízszigetelés a megfelelő.
A Mapelastic vízszigetelés áthidalja a hajszálrepedéseket és tovább erősíti vízzáró medencetestünket. Felvitelüket előzze meg a felület teljes letisztítása és vízzel történő mattnedvesítése!
2 rétegben használja, üvegszövetháló valamint Mapeband Easy alkalmazásával, hogy az anyag és a hajlatok is megfelelő erősségűek legyenek.
Mapelastic vízszigetelésből 2 rétegben 1 mm-es minimum rétegvastagsággal számolva 7 egység szükséges. Üvegszövetháló 66 m2 ezt az első réteg vízszigetelésbe szükséges beágyazni, Mapeband Easy-ből pedig 32 folyóméter.
Erre a rétegre lehet medence festéket használni, az Elastocolor Waterproof-ot, 15 nap után vihető fel a Mapelastic-ra. Anyagszükséglete: 0,6-0,8 kg/m2/2 vagy 3 rétegben. Ebből 3 db 20 kg-os vödör szükséges.
A másik megoldás a burkolás, amelynél a burkolat méretéhez szükséges választani a csemperagasztót (általánosságban 5 kg/m2-es anyagszükséglettel lehet számolni, körülbelül 13 zsák).
Fugázóanyagnak az Ultracolor Plus (cementkötésű) vagy Kerapoxy (epoxi bázisú) használható, a burkolat mérete, a fugaszélesség nagyban befolyásolja az anyagszükségletet.
Kerapoxy Design használatát akkor javasoljuk, ha különleges megjelenésre vágyik, ugyanis gyöngyházfényének és széles színválasztékának köszönhetően művészi eredményt biztosít. MapeGlitter hozzáadásával még szebbé teheti medencéjét.
Rugalmas hézagkitöltőnek fugaszínben azonos Mapesil AC-t szükséges használni.
Ezek után ki kell alakítania a medence körüli területet, a teljes gépesítést és élvezheti munkája gyümölcsét!
Jó munkát kívánunk!