Blog › Falfestés télen? Megmutatjuk, hogyan vágj bele!
Falfestés télen? Megoldható? Persze az ilyen típusú felújításokat mindenki igyekszik a tavaszi-nyári időszakban elintézni, ugyanakkor ez nem mindig lehetséges. Ha Te is ebben a helyzetben vagy és nem tudod biztosan, mire kell figyelned az őszi-téli munkálatok során, tarts velünk! Megnézzük, hogyan végezhetsz tökéletes munkát!
Szerencsére a falfestésnek télen sincs semmi akadálya, különösen akkor, ha beltéri munkákról beszélünk. Pont olyan szép, hibátlan végeredményt érhetsz el hideg időben is, mint a nyári melegben, csupán picit nagyobb odafigyelésre lesz szükséged hozzá.
Télen általában az emberek több időt töltenek otthon, mint a kirándulós időkben, így az is előfordulhat, hogy ilyenkor jobban ráérsz majd a ház szépítgetésével foglalkozni. Ne vesd el az ötletet, csak azért, mert félsz az ismeretlentől! Most megmutatjuk, hogyan csináld!
Ha télen vásárolsz festéket és alapozót (amit eszedbe ne jusson kihagyni!), könnyedén belecsúszhatsz a rossz tárolás hibájába, amihez már annyi is elég, hogy egyetlen éjszakára az autó csomagtartójában felejted az anyagokat. A hideg nem tesz jót ezeknek a termékeknek, sérülhet a szerkezetük, végül pedig rossz minőségű, málló, porló, foltos felületet fogsz kapni. Az a legjobb, ha a festékeket szobahőmérsékleten, de legalábbis +5 fok felett tárolod!
Ez egy olyan dolog, amivel nyáron nem különösebben foglalkozunk, hiszen magától értetődő, hogy meleg van, a falak is elég melegek. Télen azonban egészen más a helyzet, különösen a főfalaknál, melyek másik oldalán már az utca és a kert található. Ezek – főleg tökéletes hőszigetelés nélkül – könnyedén áthűlhetnek, ilyen felületre pedig nem érdemes festeni. Ügyelj rá, hogy a fal 20 foktól hidegebbé ne váljon!
Ez egy elég kényes pont a téli falfestés folyamatában, amire érdemes nagy hangsúlyt fektetni, hiszen a falak és a levegő hőmérséklete nem zuhanhat be drasztikus mértékben, a levegőnek viszont járnia kell az ideális száradás érdekében. Ha nem szellőztetsz, lassabb, problémásabb lesz a száradás, penészedés jelentkezhet, a falak és a levegő kihűlése azonban ugyanezt okozza, sőt, a festék repedezéséhez is vezethet.
Bár a fűtés egy része ilyenkor kárba vész, ne tekerd le a hőmérsékletet, óránként 1-2 percre nyisd ki az ablakot, ha pedig van rá lehetőséged, vess be egy ventilátort is a levegő mozgatására.
Festés előtt a falak apróbb hibáit persze érdemes kijavítani, télen azonban – a hűvösebb falakon – a glett lassabban szárad. 4-5 órát is igénybe vehet egyetlen réteg száradása, amit mindenképp ki kell váron türelemmel, különben a festékréteg állapota és megjelenése nem lesz tökéletes.
Festés után fontos, hogy a bútorokat egy ideig ne nyomd túl közel a falakhoz, hiszen a mögéjük rekedt párás levegő átnedvesedést, penészedést okozhat. Pár hétig hagyj minimum 10-15 cm távolságot, hiszen ezzel nem csak a falat, hanem a bútort is megmentheted.
Erre mindig érdemes külön koncentrálni, télen azonban különösen. Érdemes olyan anyagot választani, amiből minél kevesebb rétegre van szükség, maximum 2-re. Az egy rétegben fedő falfesték jól hangzik, de nagyon kevés anyag képes valójában ilyen teljesítményt nyújtani még tökéletes (ami ritkán létezik) falak esetén is.
Látod? Nem is olyan bonyolult. Ha erre a pár dologra odafigyelsz, akkor a falfestés télen sem jelent majd akadályt. Vágj bele bátran, újítgasd otthonod hideg időben is!