Blog › Folyékony fólia: Mi ez, miért jó és hová használhatod?
A folyékony fólia egy érdekes megnevezés, sokan nem tudják, pontosan mit is jelent és mire használható egy ilyen anyag. Ha Téged is érdekel, mi fán terem ez a termék és milyen körülmények között érdemes megvásárolnod, akkor olvasd el a következő sorokat!
Beszélni fogunk a folyékony fólia elnevezés mögött álló termékekről, az előnyeiről/hátrányairól, a felhasználási módjáról, illetve az áráról is. Végezetül ajánlunk pár terméket, hogy tudd, mi az, amiben biztosan nem fogsz csalódni!
A folyékony fóliát kenhető vízszigetelésként is szokás emlegetni, a két kifejezés ugyanazt jelenti. Ez a fólia tehát valójában – ahogy a másik megnevezéséből is látszik – egy vízszigetelő anyag, ami sűrű, ugyanakkor folyékony halmazállapotú, tehát fel lehet kenni bizonyos felületekre. Általában egykomponensű termékekre használják a megnevezést, ami gyakran felhordásra készen, vödrös kiszerelésben kerül a felhasználóhoz.
Létezik kültéren és beltéren használható változata is és leggyakrabban különböző burkolatok alá kerül, hogy megakadályozza a víz beszivárgását és rombolását.
Természetesen termékenként eltérők lehetnek a felhasználási területek, de általában fürdőszobákba, konyhákba, teraszokon, erkélyeken, mosodákban, szaunákban, pincékben és egyéb vizes helyiségekben érdemes dolgozni vele: vízszintes és függőleges felületeken egyaránt. A burkolólapok alatti vízszigetelés kialakítására alkalmas egy-egy ilyen termék, semmiképpen sem szabad a meglévő csempére, járólapra kenni!
Mivel egy kenhető anyagról van szó, a folyékony fólia felhordásához nincsen szükség különösen speciális szerszámokra és szakértelemre. Persze nem árt, ha olyan személy dolgozik vele, aki ért hozzá, de egy laikus is elboldogulhat vele, nem úgy, mint mondjuk a vízszigetelő lemezekkel. Odafigyeléssel, utánajárással és egy kis kézügyességgel nagy rá az esély, hogy komolyabb tapasztalat nélkül is eredményesen tudod majd használni.
Ennél a vízszigetelés típusnál szerencsére szinte semmit sem számít, hogy mennyire különlegesek az alap formái, hiszen az anyag felkenését viszonylag könnyen meg lehet oldani bárhová. Ez akár egy családi háznál is fontos szempont lehet, de különlegesebb épületeknél biztosan sokat segíthet a kivitelezés során!
Persze ez is a választott terméktől függ, de a legtöbb folyékony fólia megtapad betonon, cement vakolaton, égetett téglákon, habbetonon, gipszkartonon, sőt, még fa lemezeken és OSB lapokon is! Ennek köszönhetően rengeteg különböző épületben és helyiségben felhasználhatod: szinte bárhol, ahogy csak szükséges.
Sokan kételkedhetnek abban, hogy egy felkenhető, vékony anyag valóban képes-e vízszigetelésként funkcionálni, a valóság azonban a terméket igazolja. Egy megfelelően kialakított folyékony fólia réteg tökéletes védelmet nyújthat a falak számára, ezzel pedig nagyban növeli a burkolat élettartamát is.
Mivel egyszerű festőhengerrel és ecsettel is eldolgozható, meglehetősen gyorsan ki lehet vele alakítani egy vízszigetelő felületet. Persze a felület előkészítése, az alapozás, majd a száradási idő kivárási itt is nagyon fontos, de ez az anyag még is pörgősebb kivitelezést tesz lehetővé.
Szerencsés anyagról van szó, ugyanis viszonylag kevés hátránnyal rendelkezik. Gyors, egyszerűen használható, erős, rugalmas, megbízható – ugyanakkor meglehetősen drága. Az árát persze mindenképpen megéri, hiszen vízszigetelés nélkül a tönkrement falak és burkolatok felújítása hamar jóval többe kerülne, mint az a pár vödör folyékony fólia, amivel ez az egész káosz megelőzhető.
Mint szinte minden ilyen esetben, az alap felületnek most is teljesen tisztának, száraznak, por-és zsírmentesnek kell lennie ahhoz, hogy a folyékony fólia megfelelően tudjon tapadni. A laza, málló részeket mindenképpen el kell távolítani, a repedéseket és mélyedéseket pedig ki kell javítani.
Ha nem felújításról van szó, hanem egy teljesen friss építkezésről, akkor a beton, illetve vakolat száradási idejét pontosan ki kell várni, a munkát semmiképpen nem szabad hamarabb elkezdeni.
Sok folyékony fóliához egyáltalán nincs szükség alapozóra, amennyiben viszont a gyártó előírja, használj! Nem érdemes ezen spórolni, ugyanis a vízszigetelésed csak akkor lesz tökéletes, ha mindent rendeltetés szerűen csinálsz. Általában ezeket a termékeket elég alaposan felkeverni, majd hengerrel, vagy ecsettel felvinni az előkészített alapra.
Az anyagokat a gyártó utasítása szerint kell felhasználni, de a folyamat általában a következő. Alaposan fel kell keverni a terméket, majd henger segítségével felvinni a felületre úgy, hogy egybefüggő réteget képezzen. Ez után meg kell várni a használati utasításban szereplő száradási időt (kb.: 3-6 óra) és fel lehet vinni a második réteget, gyakran merőlegesen az elsőre.
Ez után már csak meg kell száradnia a teljes szigetelésnek, hogy elkezdhesd a burkolást. Nem hangzik túl bonyolultnak, igaz?
A folyékony fólia ára nem alacsony, ahogy azt már korábban is említettük. Egy kilogramm anyag általában 2000-4000 Ft-ba kerül, ami 1 mm rétegvastagsággal számolva nagyjából 1 m2-re elegendő, vagy még attól is kevesebbre. Ebből már könnyedén kiszámolhatod, hogy egy 10 m2 nagyságú felületre nagyjából 40 000 Ft-tal kell számolni, 100 m2-nél pedig 400 000 Ft-tal.
Ha a folyékony fólia használata mellett döntesz, ajánljuk figyelmedbe a MAPEI Mapegum WPS, a Murexin 2 KS, a Murexin 1 KS, illetve a MAPEI Mapelastic Aquadefense termékeket. Ezekkel rengeteg szakember és laikus is dolgozott már, fantasztikus eredményeket érve el, úgyhogy bátran megvásárolhatod őket Te is!
Jó munkát kívánunk!