Blog › Fuga felújítás: Újra fugázás vagy fuga festés?
A kádak újra festéséről, a csempe festésről és a csempe utólagos vízszigeteléséről már beszéltünk, de a fugák felújításáról még nem esett szó. Most ezt fogjuk pótolni: írunk az újra fugázás lépéseiről és a fuga festés folyamatáról, illetve arról, hogy mikor melyiket érdemes alkalmazni. Tarts velünk! A fuga felújítás csak rád vár!
A csempék közti fugák állapota idővel romolhat. Ez nem feltétlenül jelent súlyos gondot, könnyen lehet, hogy csak besárgul, vagy más módon elszíneződik. Ilyen esetben a fuga festés teljesen elég, nem kell újra megcsinálni az egészet. Újra fugázásra akkor kell gondolni, ha a fuga már repedezett, vagy hiányos. Ilyenkor festéssel nem lehet orvosolni a problémát.
A fugának több szerepe is van: egyrészt elég rugalmas ahhoz, hogy megakadályozza a hőingadozásból fakadó mozgások burkolatrepesztését, másrészt vízzáró mivoltának köszönhetően védi a falat az elázástól, ami egy sor másik problémának is elejét veszi. (penészedés, vakolat pergés, csempe pergés)
Ha nincs fuga, akkor sem szép, sem tartós nem lesz a burkolat. A besárgulás csak esztétikai hiba, de az sem épp a legkellemesebb, ha minden nap elborzadsz a fürdődtől/konyhádtól.
A javítás tehát minden szempontból fontos. Most nézzük meg, melyik fajtáját hogyan kell csinálni.
A fuga lefestéséhez a Mapei Fuga Fresca nevű termékét érdemes használni, mivel nagyon könnyű vele bánni. Gyorsan, egyszerűen és olcsón szebbé lehet varázsolni vele a fugát.
A munkát kezdd úgy, hogy a fugát megtisztítod minden szennyeződéstől. Nem maradhat rajta sem olaj, sem zsír, sem por, sem semmilyen más anyag – vízkő sem. Ezek sajnos akadályoznák a festék tapadását és végeredményben haszontalanná tennék a felújítást.
Amikor ezzel készen vagy, várd meg a felület teljes megszáradását. Alaposan rázd fel a flakont, majd a szivacsos fejet húzd végig a fugákon. Ne ijedj meg, ha a csempére is kerül festék: azt le fogod tudni mosni.
Ha nagyon eltérő színt választasz, mint amilyen az eredeti fuga volt, előfordulhat, hogy egy sor festék nem lesz elég. Ilyen esetben a száradási idő elteltével vigyél fel még egy réteget.
A csempére került festéket töröld le nedves szivaccsal és már készen is vagy. Nem hangzik bonyolultnak, igaz?
Ha annyira sérült a fuga, hogy a lefestése már nem opció, akkor az újra fugázás az egyetlen megoldás. Ehhez először is el kell távolítani a régi fugákat egy erre alkalmas szerszámmal. Erre a célra jó megoldás a Dremel multifunkciós szerszáma a hozzá illő fali-és padlófuga eltávolító készlettel. Ez egy picivel nagyobb kiadás, de a gép sokrétűen felhasználható, így nem csak egyszer fogod használni. Kölcsön is kérhetsz valakitől egyet, ha úgy gondolod.
Ezzel az eszközzel szépen el tudod távolítani a régi fugát, majd egy kefével dörzsöld át az egész felületet, hogy megszabadulj a por egy részétől. Porszívózd át a fugák helyét, hogy a mélyedések is tökéletesen pormentesek legyenek.
Ez után kezdődhet is maga a fugázás! Rengeteg márka és anyag áll rendelkezésedre, de ezek közül mi a Mapei Ultracolor Plus nevű fugázóhabarcsát ajánlanánk, mivel több, mint 30 színben elérhető, könnyen tisztítható és még a penészedés ellen is véd.
A fugázó anyagot keverd bele a gyártó által előírt mennyiségű vízbe (bármilyen anyagot is választasz, ez a csomagoláson fel lesz tüntetve) majd fugázó gumival vidd fel a felületre úgy, hogy a hézagokat tökéletesen kitöltse az anyag.
Nagyjából fél óra elteltével a fugázó anyagot egy megnedvesített szivaccsal le lehet mosni. Minden esetben figyelj oda a gyártó utasításaira és tartsd is be azokat, hiszen a végeredmény csak így lehet szép és tartós.
Ha a fugád elszíneződött, foltos, vagy esetleg hiányos: van megoldás. Bátran elvégezheted Te magad is a fuga felújítását, csupán azt kell eldöntened, melyik típusát kellene csinálnod.