Blog › Fugaszélesség kiválasztása profi módon
Az ördög a részletekben rejlik szokták mondani, és a megfelelő fugaszélesség kiválasztása is apróságnak tűnhet. DE! Ezt valahogy úgy kell elképzelni, mint amikor elmegyünk a családdal nyaralni és elfoglaljuk a szállásunkat. Kívülről nagyon szupernek néz ki, pont úgy, mint a prospektusban, de közelebbről ahogyan elkezdünk kipakolni, lassan észrevesszük a szépséghibákat. Csöpög a csap, koszosak a falak és még az ágy is lehetetlenül kényelmetlen.
Ezért fontos kiválasztani a megfelelő fugaszélességet, vagy fugahézagot. Hiszen hiába választunk strapabíró, csodás csempéket és járólapokat, ha a végső összképet elrontja a fugával együtt mutatott kép.
A fugázóanyagok tekintetében most már széles kínálatból választhatunk. A rendszerváltás után kezdett igazán ez a terület is szárnyakra kapni, ekkor már néhány színből lehetett választani, mára pedig csak a képzelet szabhat határt.
Legelsősorban, akkor tudjuk behatárolni a fugaszélességet, ha már kiválasztottuk otthonunk új csempéit és járólapjait. Ezek után választhatjuk ki, hogy milyen anyaggal szeretnénk dolgozni. A különböző anyagok különböző fugaszélességig ajánlottak. Ezeket a javasolt adatokat mindig megtaláljuk a csomagoláson, amit a gyártó jelen esetünkben a Mapei határoz meg a minőségi munka elvégzéséhez.
Ultracolor Plus – Ezt a fugázóhabarcsot 2mm-től egészen 20mm-ig ajánljuk tetszés szerint. Használhatod klinker, kőporcelán, kerámia burkolat, terrakotta, kőlap burkolat márvány, gránit, műkő, üveg- és márványmozaik fal- és padlóburkolat fugázására. Ami továbbá nagyszerű, hogy több mint 30 szín közül is választhatsz. Egy másik termék, ami pedig kifejezetten kisebb fugamérethez ajánlott, gondolunk itt arra, ha mozaikcsempét szeretnél a fürdőszobádba, vagy a konyhádba ahhoz ajánljuk a Keracolor SF cementkötésű fugázóhabarcsot 4mm szélességig. A Keracolor FF egy víztaszító technológiával rendelkező fugázóhabarcs, maximum 6mm szélességig használható. Víztaszító képessége miatt a fürdőszoba fugázásához kiváló. Szintén több féle szín érhető el belőle. Falon és padlón egyaránt alkalmazható.
Fugaszélesség kiválasztása függ a csempétől is.
Fentebb már említettük a csempe kiválasztásának a fontosságát. A csempegyártó cégek is sok esetben adnak ajánlást, hogy milyen fugaszélesség az optimális a választott csempéhez, járólaphoz.
Erre is nézzünk meg néhány példát, hogy az egyes lapoknál, mi az általánosan használt fugaszélesség.
Bizonyára hallottál már a Klinker lapokról. Ezeknél a lapoknál sokszor nem kell sajnálnunk a fugát. Ezt arra értjük, hogy mivel hosszú ideig tart a kiégetésük ezalatt zsugorodási folyamat megy végbe és a méreteik pontatlanok lesznek. Ezért itt használhatunk akár 10mm fugaszélességet is. A Greslapoknak két fajtájuk van a mázas és mázatlan. Kopásállóságuk ezeknek a lapoknak kifejezetten magas. Mivel ezek a lapok sem milliméter pontosságúak így itt is a minimum 10mm-es fuga ajánlott de lehet, hogy esztétikailag egy kicsivel szélesebb is alkalmazható. A Cotto máz nélküli csempéket is nagyobb fugaszélességgel kell raknunk, itt is számolnunk kell akár a 10mm-rel. A hagyományos, méretre vágott lapok közt elég 2-3mm széles fugát alkalmazni.
Ha nem tudunk dönteni a fugaszélességet illetően, akkor érdemes az interneten ötletek után böngészni, megnézni a már elkészült munkákat és az alapján eldönteni, hogy melyik is a befutó, így végeredményként amit kapunk nem fog meglepetéseket okozni (remélhetőleg).
Ha mindezeket figyelembe veszed biztosan a legjobb döntést fogod meghozni.
Íme néhány ötlet:
forrás: https://www.trendyhomedecorations.com/cement-tiles-climb-the-walls/
forrás: https://www.trendyhomedecorations.com/cement-tiles-climb-the-walls/
forrás: https://www.southshoredecoratingblog.com/eat-in-kitchen/
forrás: https://www.southshoredecoratingblog.com/eat-in-kitchen/