Blog › Fugázás a gyakorlatban: Hogy csináld, hogy jó legyen?
Burkolataid fugázása egyszerűbb, mint gondolnád. Akár Te magad is elvégezheted a munkát, mindössze pár könnyű lépést kell követned. A következő sorokban ehhez kaphatsz egy rövid kis útmutatót.
Mielőtt még egyáltalán a burkolatragasztásba belekezdenél, döntsd el, milyen fugaszélességet szeretnél és vásárolj hozzá megfelelő fugakeresztet. Ezek segítenek a két lap közötti tökéletes távolságtartásban. Hálós lerakásnál válaszd a hagyományosat, ha pedig kötésben helyezed el a csempét, vagy más burkolatot, akkor a T alakú lesz a jó megoldás.
Ezen kívül szükséged lesz még spaklira, fugázó gumira, fugamosó szivacsra, vödörre, valamint szilikonra. Na meg persze valamilyen fugázó anyagra, ami manapság már rengeteg színben és fajtában elérhető. Kínálatunkból ajánljuk a Baumit Baumacol Premium Fugázót, a Mapei Keracolort, és a Keracolor FF Flexet, vagy a Kerapoxy Design-t, amihez csillámot is adhatsz az egyedi megjelenésért.
A fuga kiemeli az egész burkolat szépségét, úgyhogy a döntést ne hamarkodd el! Jól gondold át, milyen széleset és milyen színűt szeretnél. Nagyon ügyelj rá, hogy kültérre fagyálló anyagot válassz, a fürdőszobába pedig mindenképpen olyat, ami vízlepergető.
Először is fogj egy nedves (de nem tocsogó) szivacsot és töröld át vele a fugázandó felületet. Ez után a vödörben egy spakli segítségével keverd ki az anyagot, nagyon ügyelve arra, hogy a gyártó utasításaitól ne térj el. Az ideális állag elérése kulcsfontosságú, ez pedig egy viszonylag sűrű, tejföl szerű masszát jelent.
Szedd ki a fugakereszteket, vigyázva, hogy a lapok ne sérüljenek és ne is mozduljanak el. Ez után lép színre a fugázó gumi, aminek a segítségével bedolgozhatod az anyagot a hézagokba. A fuga irányára átlósan dolgozz egészen addig, amíg több massza már nem marad meg a résben. Nagyjából 1,5 óra alatt ezzel a művelettel végezni kell, hogy a bekevert anyag megfelelő minőségű maradjon.
Amikor a fuga elkezd kötni, de még nedves, elkezdődhet a mosás, amivel kialakul a mélysége. Nedves szivaccsal, körkörös mozdulatokkal dolgozz.
A küszöb előtti réseket, vagy azokat a részeket, ahol a szaniterek a padlóval-fallal találkoznak érdemes szilikonnal kitölteni, hogy a víz ne kerülhessen a burkolat alá.
Miután a fuga teljesen megkötött, használható a felület. Ha képződött esetleg egy kis cementfátyol, azt száraz ronggyal, vagy mosószivaccsal le lehet dörzsölni, a lényeg, hogy ilyenkor már ne használj vizet.
Láthatod, hogy a fugázás nem atomtudomány, Te is bármikor boldogulnál vele. Ha a legjobb minőségű anyagokkal és szerszámokkal dolgoznál, válassz minket!
Jó munkát kívánunk!