Blog › Fürdőkád, vagy zuhanyzó? Melyiket kifizetődőbb választani?
Amikor a fürdőszoba felújítása kerül szóba, alapvető kérdésként merül fel, hogy kád, vagy zuhanyzó kapjon-e benne helyet. Ahhoz, hogy ezt el tudja dönteni, számba kell vennie pár fontos tényezőt, és azok alapján mérlegelni.
Nyilvánvaló, hogy a fürdőszobának meg kell felelnie a használói igényeinek, ezért el kell határozni, mi a számodra szimpatikusabb, kellemesebb, kényelmesebb, illetve, hogy mit szeretnél jobban. Sokan nem zuhany-pártiak, így nekik a kád a jobb megoldás, és persze fordítva, akik pedig nem tudnak dönteni, vagy egyiket sem részesítik kifejezetten előnyben a másikhoz képest, szintén jobban járnak az előbb említett módszerrel, hiszen abban a zuhanyzás is könnyen kivitelezhető.
Sajnos előfordul, hogy hiába szeretne valaki nagy, kényelmes kádat, erre nincs elég hely. A wc-kagyló, a mosdó és a mosógép nagy teret elvesz, főleg úgy, hogy ezeknek mindnek kényelmesen hozzáférhetőnek kell lenniük, ráadásul (amennyiben befelé nyílik) az ajtó is problémát jelenthet. A mosógép, ha elől töltős, még rosszabb helyzetet teremt, ezek összeadódva pedig könnyen ahhoz vezethetnek, hogy a zuhanykabin marad az egyetlen opció, esetleg egy kisebb sarokkád.
Ha valaki ezt is figyelembe szeretné venni – akár pénzügyi, akár természetvédelmi okokból – akkor elméletileg jobban jár a zuhanyzóval. Percenként nagyjából 20 litert használ, de egy modernebb, kifejezetten takarékos rendszernél ez akár 13-14 literre is lecsökkenhet. Ez egy személy esetében azt jelenti, hogy egy 10 perces zuhanyzás akár 140 literből is kijöhet. Érdemes elgondolkodni azonban azon, ki mennyi ideig szeret zuhanyozni és napi hányszor, valamint azon is, hogy a fürdés valóban több víz elfogyasztásával jár-e, ugyanis ez a kád méretétől is nagyban függ. Ha valaki meg szeretne takarítani ezen a területen, azt leginkább saját számítások alapján teheti, egyetemesen működő, mindenkire érvényes formula aligha létezik.
Nézd meg, mekkora kádat szeretnél mekkora férne el a helyiségben. Gondold végig, nagyjából meddig töltenéd fel vízzel és hogy ez hány litert jelent.
Ez után válasszd ki azt a zuhanyfejet, amit használnál, és tudd meg a percenkénti fogyasztását. Átlagosan mennyi ideig szoktál zuhanyozni? Szorozzd be a két számot és azonnal kiderül, mi fogja Neked jobban megérni hosszútávon.
Amennyiben valamilyen okból kifolyólag előnyt jelent, ha akadálymentes a fürdőszoba, úgy a zuhanykabin a tökéletes megoldás. Egy káddal ellentétben ez kialakítható úgy, hogy a padlóval teljesen egy szinten legyen, ezzel pedig sokat segíthet azoknak, akiknek szüksége van rá. A vízszigetelésnek természetesen tökéletesnek kell lennie, hogy se a burkolat ne szenvedjen kárt, se – emeletes házak esetén – az alsó szomszéd.
A kádakat valamivel nehezebb tökéletesen megtisztítani és tisztán tartani, illetve a testtel is nagyobb felületen érintkeznek, mint egy zuhanykabin. Amennyiben valaki számára kiemelt fontosságú a higiénia, célszerűbb zuhanyzót választania, különösen azért, mert abban akár papucsban is megoldható a tisztálkodás.
Bármelyik megoldást is választod, biztos lehetsz abban, hogy a Mapefutártól a legjobb segédanyagokat szerezheted meg. Ajánljuk fürdőszobájához a Primer G alapozót, a Novaplan Maxi aljzatkiegyenlítőt, a Mapelastic Aquadefense vízszigetelő anyagot, valamint a Keraflex S1 csemperagasztót. Fugázáshoz kiválóan használható az Ultracolor Plus, amit 34 színben érhetsz el, rugalmas hézagkitöltőként pedig a Mapesil AC a legmegfelelőbb.