Blog › Mi a gipszkartonozás: szükségessége, menete, ára
Mi a gipszkartonozás folyamata? Hová érdemes gipszkartont használni, milyen szerkezetekhez ideális ez a népszerű anyag? Milyen előnyei vannak és mennyibe kerül ezzel dolgozni? Ha érdekel a téma, vagy felújítani, építkezni készülsz, akkor tarts velünk! Részletes útmutatónkból mindent megtudhatsz, amire kíváncsi vagy ezzel kapcsolatban!
Gipszkartonozás során néhány szabályt és ajánlást be kell tartani a megfelelő végeredmény elérésének érdekében, legyen szó falak, mennyezetek vagy válaszfalak építéséről.
Több gipszkarton típus is létezik, ezért az egyik legfontosabb lépés az ideális anyag kiválasztása. A hagyományos típusokat leginkább száraz helyiségekben lehet használni, mint előtétfal, válaszfal vagy álmennyezet, míg impregnált gipszkartonokat akár fürdőszobákba is beépíthetsz.
Találhatsz hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkező táblákat, de akár tűzálló gipszkartont is, ha biztonságosabbá tennéd otthonod, vagy lassítanád egy esetlegesen előforduló lakástűz terjedését.
Gondold át alaposan, hová szeretnél ilyen anyagot használni, és csak ez után rendeld meg a gipszkarton lemezeket!
Miután kiválasztottad a gipszkarton típust, ideje meghatározni, mennyire lesz belőle szükséged. Ehhez fontos tudnod a burkolni kívánt terület méreteit, hiszen csak így határozhatod meg a szükséges mennyiséget. Érdemes kicsit rászámolni a kapott adatokra, legyen 1-2 extra tábla, ha bármi félresikerülne! A rögzítőelemek, sínek és profilok mennyiségét is érdemes előre meghatározni.
Gipszkartonozás során szinte kivétel nélkül minden esetben használni kell bizonyos profilokat.
Közel sem mindegy, milyen gipszkartonozási munkához milyen profilt választasz, ezért mindenképp a célnak megfelelő darabot kell beépíteni.
Ahogy az előző pontban láthattad, minden gipszkarton szerkezetnek szüksége van egy vázra. Ha ahhoz minden adott, akkor a lapok rögzítéséről is gondoskodnod kell, amihez gipszkarton csavarokra lesz szükséged. Fontos, hogy a csavarok ne kerüljenek túl közel a lapok széleihez (kb. 1 cm távolságot tartsunk). A csavarfejeket kissé süllyeszd be, hogy ne emelkedjenek ki a felületből.
A gipszkartonból készült felületeknél nagyon fontos a glettelés, ugyanis a táblák közötti, minimális hézagokat és a kisebb felületi egyenlőtlenségeket is csak így lehet eltüntetni. Lehet, hogy több rétegre is szükség lesz, a munka végeztével pedig csiszolással érhetsz el igazán szép eredményt.
A gipszkarton egy érzékeny anyag, ami nehezen viseli a nedvességet és a magas terhelést, ezért óvatosan kell vele bánni. Festés, burkolás előtt fontos a megfelelő mélyalapozó kiválasztása, hogy a lemezekbe ne juthasson víz, mert az nagy károkat okozna benne.
Egy gipszkarton rendszer kiépítése több lépésből áll, ennek megfelelően pedig sokféle szerszámra, eszközre is szükséged lehet hozzá. Nézzünk meg egy hozzávetőleges listát:
Szituációtól függően más eszközökre is szükséged lehet gipszkartonozás közben, de az említetteket szinte biztos, hogy használni fogod. Szerezz meg mindent időben!
Mivel gipszkartont több megoldáshoz is használhatsz, ezért a lépések egy-egy helyzetben kissé változhatnak. Vannak azonban általános érvényű folyamatok, amit minden munkánál el kell végezni. Nézzük meg ezeket!
Az előkészítés valójában sok dologra kiterjed. Ide tartozik az anyagok és a szerszámok kiválasztása és beszerzése, a pontos méretek meghatározása, a helyiség átrendezése, esetleg kiürítése, a védőfóliák elhelyezése, a megvásárolt szerkezeti elemek helyszínre juttatása. Érdemes a falakat, mennyezetet megtisztítani a munka megkezdése előtt.
Mindenek előtt pontosan ki kell mérni, hová kerülnek a profilok, hiszen ez fogja meghatározni a gipszkarton szerkezet helyét. Először is mindig a keretet alkotó elemek kerülnek fel, ami falak esetében az UW profil, álmennyezet építésekor pedig az UD profil. Ezeken az elemeken lyukakat is látni: ezek alapján jelölheted be a felületen, hol kell fúrnod, hol lesznek a rögzítések.
Miután a keretet adó profilok beépítésre kerültek, ideje elkészíteni a váz többi részét: jöhetnek a CW profilok, vagy a függesztőfülek és a CD profilok – attól függ, mit építesz.
A gipszkarton méretre vágásához szükséged lesz egy éles barkácskésre, amivel be tudod metszeni az anyagot a szükséges helyen, majd a lapokat a metszés mentén el lehet törni. Az élek elegyengetéséhez élgyalut érdemes használni, mivel a törés mentén biztosan lesznek kisebb-nagyobb eltérések.
A gipszkartont minden esetben a kialakított vázszerkezethez kell rögzíteni – gipszkarton csavarok segítségével, illetve a profilok adottságait kihasználva. A lapokat mindig a CW vagy a CD profilokhoz csavarozzuk, nem a keretet képző elemekhez.
Amikor az összes gipszkarton a helyére került, a felület nem lesz túl egységes, vagy szép, hiszen ott lesznek a táblák közötti rések, és minden egyenetlenség. Ezt lehet gyönyörűen kijavítani egy minőségi hézagoló glettel, amivel az egész felületet ki kell egyenlíteni, hogy szép sima legyen. Erre persze egy kis csiszolással is rá kell majd segíteni, hogy kialakuljon a végső felület.
Ha ezzel is készen vagy, már csak az alapozás, a festés, vagy a burkolás van hátra – attól függően, mi a terved.
Gipszkartont beltéri munkákhoz érdemes használni, nem teherhordó szerkezetek létrehozására. Nagyon gyakran választják álmennyezetek kialakítására, amivel nem csak szép plafonokat lehet építeni, hanem a belmagasság is hatékonyan csökkenthető, ami fűtés szempontjából különösen fontos.
Beltéri válaszfalakhoz is ideális lehet, hiszen könnyen és gyorsan szerelhető, ráadásul egészen olcsónak mondható megoldás. Ezen kívül különböző helyiségek előtétfalaként, vagy éppen lakott tetőterek kialakításához is előszeretettel választják.
Előnyei:
A gipszkarton egy olyan anyag, amit több célra is fel lehet használni, egy-egy épület több különböző szegletében. Nézzük meg, pontosan milyen építkezési-felújítási munkákhoz választhatod ezt a hasznos terméket!
A gipszkarton álmennyezet egy elképesztően népszerű dolog manapság, ami nem véletlen. Kifejezetten dizájnos, egyedi megjelenésű plafonok is kialakíthatók vele, melyekben különleges világítástechnika is elrejthető. Modern, letisztult hatást kelt családi házakban és szállodákban egyaránt.
Ezen túl azonban van egy praktikus funkciója is. Sok településen jellemző, hogy a régi építésű házak hatalmas belmagassággal rendelkeznek, ami akár a 4 métert is elérheti (vagy meghaladhatja). Ez fűtés szempontjából borzalmas, rengeteg pénzbe kerül a fenntartása, így álmennyezettel akár 1-1,5 métert is érdemes lehet csökkenteni a térből.
A munkához a gipszkarton lapokon kívül UD profilokat, CD profilokat és függesztőket használnak, illetve ezek rögzítőelemeit.
Gipszkartonból leginkább 2 típusú fal készül. Az egyik a meglévő falak elé kerül, úgynevezett előtétfalként, ami elfedheti a régi szerkezet egyenetlenségeit, hibát, és egy jól burkolható, jól festhető alapot ad. Szobákba, nappalikba, előszobákba, de még fürdőszobákba is gyakran választják – persze oda az impregnált típust.
A másik típus a válaszfal, amit terek egyszerű, gyors elválasztására használnak, amikor nem akarnak más, nehezebben beépíthető falazóanyagot alkalmazni.
Ezekhez a munkákhoz megfelelő típusú gipszkartont kell választani, azon kívül pedig UW profilokat, CW profilokat és UA profilokat lehet használni.
A tetőterek gipszkartonozása általában akkor kerül szóba, ha lakható teret szeretnél belőle kialakítani. Ilyen esetben nagyon fontos a tető megfelelő hőszigetelése és a párazáró-páraáteresztő fóliák beépítése, mielőtt gipszkartonnal fednéd a szerkezetet. Szép, tartós eredményt lehet ilyen módon elérni.
Fürdőszobákba, fürdőkbe, magas páratartalmú helyiségekbe is lehet gipszkarton falakat és mennyezetet építeni, de ilyen esetben nagyon fontos az impregnált gipszkarton választása és a megfelelő vízszigetelés kialakítása. Ezt leszámítva a technikája nem tér el más beépítési munkákétól.
A gipszkartonozáshoz több alapanyag és több szerszám is szükséges, ezek pedig együttesen határozzák meg az árakat. Erre persze még rátevődik a munkadíj, ha valaki nem saját kezűleg dolgozik, az pedig területenként változó lehet.
Nézzünk meg pár alapvető árat, amivel biztosan számolnod kell:
A gipszkartonozás ára egyrészt attól függ, milyen típusú gipszkartont szeretnél beépíteni, másrészt attól, milyen szerkezetet alakítanál ki belőle. Ezen kívül meghatározó lehet, hogy festeni vagy burkolni szeretnéd-e, illetve az sem mindegy, az ország melyik területén élsz, vagy milyen kivitelezőt választasz.
Vágj bele bátran!