Blog › Hány cm homlokzati hőszigetelés szükséges?
A hány cm homlokzati hőszigetelés szükséges házfelújításnál? - a háztulajdonosok körében - talán az egyik leggyakoribb kérdés, ami elhangzik. Beszélünk róla nagy családi ebédeknél, de még a baráti összejövetelek alkalmával is előkerül a téma. Sőt! Hallottunk már olyanról, hogy sok esetben akár vita tárgyát is képezheti! Azonban mi történik akkor, ha nem ugrunk fejest a dolgokba, hanem először alaposan átgondoljuk ezt az egész hőszigetelési mizériát.
Fontos lépések, a homlokzati hőszigetelés előtt!
Mielőtt megvennénk a 10 vagy a 15 cm vastag hőszigetelő EPS és XPS lapokat (igen az XPS-t se spóroljuk ki) gondoljuk csak végig!
Lehet, hogy érdemes lesz először leszerveznünk, egy hőtérképes felvételt a házunkról. Ebből ki fog derülni, hogy hol szökik ki leginkább a meleg. Felfedi az esetleges hőhidakat is, olyan helyeket is megmutathat, amire elsőként nem is gondoltunk, azonban elhanyagolni nem szabad, hiszen nem lesz elég hatékony a hőszigetelési munkánk.
Fontos, hogy egy komplett rendszerben gondolkodjunk. Hiába költesz egy nagyobb összeget a homlokzati hőszigetelésre, ha megmaradnak a hőhidak ugyanúgy utat fog magának találni a meleg levegő kifelé a szabadba. Így bátran mondhatjuk, hogy sok hűhó lesz a semmiért, mert valamennyit fogsz spórolni, a fűtésszámlán, de nem lesz az igazi, a pénzt pedig ugyanúgy belefektetted.
Ha, nincs egyszerre elegendő tőkéd kezd először ezekkel a lépésekkel, mert utólag már nehezebb dolgod lesz. Sok esetben a hőtérkép megmutatja, hogy a födémen is rengeteg meleg távozik. Ezért először kezd ezzel. Szigeteld le a födémet a hőhidakkal együtt.
Valószínűleg a nyílászárókkal is lesznek gondok. Az ablakokat, ajtókat is ki kell cserélni, hogy megfelelő hőszigetelést kapj. Ez sem lesz kis összeg. Ezért érdemes a kivitelezési folyamatok lépéseit részekre szedni. Inkább kerüljön több időbe az egész hőszigetelési munkálat és igen, több pénzbe is, de egyedül így van esély arra, hogy a havi fűtésszámla összegét hónapról-hónapra lent tartsd. Így lesz valódi értelme az egész folyamatnak és így fog megtérülni a befektetés.
Most már jöhet a homlokzati hőszigetelés!
Miután a fenti hőszigetelési lépéseket elvégezted, következhet a homlokzati hőszigetelés! EPS lemezekből manapság már érdemes 15 cm-es vastagságút rakni,(de persze ez függ a falazat anyagától és vastagságától is) hiszen a 10-és 15 cm-es lapok közt árban már nincs akkora különbség. A 2018 utáni meghatározott érték az U = 0,24 W/m2K, ami egy hőátbocsátási értéket mutató szám. Jelenleg a homlokzati hőszigetelésnek, ennek kell megfelelnie. 2021 január 1-től pedig ezen területen törvényileg is, még inkább előtérbe kerülnek majd a megújuló energiák.
A lábazati hőszigetelésnél egy kicsit nagyobb hőátbocsátási érték van megadva, de ahhoz feltétlenül muszáj az XPS lapok használata. Ha nem ezt használod a lábazatra (főleg spórolási okokból), akkor ismét ott leszel, ahol elkezdted. Hőhíd fog kialakulni, mert a hagyományos hőszigetelő lap nedvesség hatására (eső, hó) teljesen elveszítheti a szigetelő képességét.
Ha eljutottál ide a cikk aljára, most biztosan azt gondolod, hogy a homlokzat szigetelése nem kis munka és pénz. Mi azt javasoljuk, hogy végezd, vagy végeztesd el a munkát részleteiben. Akár úgy, hogy az egyik részét megcsinálod még idén,(födémszigetelés, nyílászáró csere) a fennmaradót pedig jövőre, hiszen nagyon is megéri a hőszigetelésre áldozni, de csakis ebben a kivitelezésben.
Tipp: A homlokzati hőszigeteléshez érdemes rendszerben gondolkodni, ha nem EPS polisztirol lapokat ragasztanál, hanem gyapotot ez a cikk neked szól: Közeledik a hideg idő? Ne aggódj! Most még belefoghatsz házad hőszigetelésébe!