Blog › Hőszigetelő festék: Létezik? Mi ez?
Lehet, hogy még nem is hallottál róla, pedig már létezik az úgynevezett hőszigetelő festék. Mi is ez konkrétan? Mennyibe kerül és miben más, mint a többi falfesték? Vessünk rá egy pillantást!
Mielőtt még bármibe is bele kezdenénk, szeretnénk jelezni, hogy sem pálcát törni nem akarunk ezen anyagok felett, sem felmagasztalni nem célunk őket. A használatuk nem túl elterjedt, ezért kevés személyes tapasztalat áll róla rendelkezésre: ennek hiányában pedig a „szerintem hatástalan”, vagy „szerintem nagyon jó” véleményekkel nem tudunk mit kezdeni.
Ki-ki döntse el maga, tesz-e egy próbát ezekkel a termékekkel, vagy sem.
A hőszigetelő festékek közös vonása, hogy nagyon pici, üreges kerámia gömböcskéket tartalmaznak, melyeknek alacsony a hővezető képessége, a hővisszaverő képessége pedig magas. Legalábbis a gyártók szerint ennek köszönhetően kellemesebb hőérzetet biztosítanak a házban, mint a sima festékek. Előnyös tulajdonságai között szokták emlegetni azt is, hogy csökkenti a penészedés kockázatát, illetve hogy bizonyos mértékben mosható felületet képez. Ezen kívül több fórumon is azt olvasni, hogy ezek a falfestékek talán a piac legtartósabb anyagai.
A hőszigetelő/hővédő festékek alapja tehát ezek a kerámia gömbök, ezek teszik lehetővé, hogy a ház klímája kevesebb energiafogyasztás mellett is kellemes legyen.
Mivel létezik kültéri-és beltéri hőszigetelő festék is, így szinte mindenhová használhatod. A ház külső bevonataként a TSM Ceramic anyagot szokás alkalmazni, szobák belső festésére pedig a nálunk is megvásárolható Jupol Thermo nevű terméket. A kültéren is használható festéket a falon kívül felviheted akár a cserepekre is, vagy bármilyen más felületre, a beltéri festék pedig nyugodtan használható bármilyen helyiségben, akár a gyerekszobában is. Alapvetően fehér színben tudod megvásárolni, de az anyag színezhető, úgyhogy nem kell kompromisszumot kötnöd.
Egy biztos: nem olcsók. A beltéri anyag ára 5 literes kiszerelésben 15-20 000 forint, ami 10-11 m2 felületre elég 3 rétegben. A kültéri anyag ára pedig ettől is borsosabb, 2 liter 25-30 000 Ft, ami nagyjából 2 m2-re elég. A bizalmatlanságon túl valószínűleg ez is az oka annak, hogy a kültéri verzió használata nem terjedt el.
Könnyen ki lehet számolni, hogy egy 100 m2 falfelülettel rendelkező ház külső kezelése 1 250 000 Ft is lehet, ami rengeteg pénz egy festékért.
A szobák belső kifestése ugyan így, 100 m2 felülettel számolva már kellemesebb, „csupán” 150 – 200 000 Ft.
Szakmai, tudományos írások rendszerint cáfolják az anyag hatékonyságát, a kevés elérhető személyes tapasztalat pedig pozitívnak mondható. A kritizálók túlnyomó része nem használta a hőszigetelő festéket, hanem számításokat végzett, vagy tesztekről olvasott.
Érdekes kettősség ez, a helyzetet az tudná tisztázni, ha sokkal többen használnák és sokkal nagyobb számú személyes véleményt láthatnánk a festékekkel kapcsolatban.
Előfordul, hogy valaminek minden szempontból működnie kellene, mégsem hatékony, ahogy az is, hogy elméletileg nem jó, a gyakorlatban mégis hatásos. Ha érzel némi vállalkozó kedvet, Te magad is tesztelheted ezeket a festékeket és kiderítheted, mennyire képesek szigetelni.
Senkinek nem szeretnénk azt mondani, hogy ez az anyag csodákra képes, de meg kell említeni, mint érdekes technikát. A többi pedig akkor derül ki, ha bele vágsz!
Oszd meg velünk a tapasztalataidat, hogy folyamatosan frissíthessük cikkünket!