Blog › Injektálás – egyszerűen a falak és az alaptest javításáról
Te tudod, mi az az injektálás és hogy milyen helyzetben alkalmazhatod? Ha még soha nem hallottál róla, vagy hallottál, de fogalmad sincs, mit is takar a kifejezés, akkor tarts velünk! Most elmagyarázzuk: egyszerűen, érthetően.
Az injektálás azt jelenti, hogy valamilyen anyagot kívülről egy szerkezet/test belsejébe juttatunk, hogy az ott valamilyen hatást fejtsen ki, egy ház esetében pedig arra utal, hogy vagy a falakhoz, vagy az alaphoz utólag olyan anyagot fecskendezünk, ami javítja az épület tulajdonságait – legtöbbször a vízszigetelés hatásosságát vagy a stabilitást. A munkát kivitelező, de akár Te is elvégezheted, ha megvannak hozzá a szerszámaid és anyagaid.
Az alap fölé és a falazat alá ideális esetben vízszigetelés kerül, ami elvileg megakadályozza, hogy a beton szerkezetből víz szivárogjon fel a falakba – kicsit sem ideális esetben ezt egész véletlenül kifelejtik, vagy csak megsérül az ide-oda pakolgatott téglák, anyagok és szerszámok rengetegétől.
Ha pedig nincs, vagy tönkrement a vízszigetelés, az előbb-utóbb látványos gondokhoz fog vezetni.
Ahogy az is, ha az alapzat nem elég stabil és elkezd megsüllyedni – ez egyébként egy másik olyan probléma, amit injektálással orvosolni lehet.
Amikor meglátod a rettegett feketés-szürkés-zöldes foltokat a falon, akkor kezdhetsz gyanakodni. Lehet, hogy „csak” a hibás tető a ludas, de könnyen előfordulhat, hogy a nedvesség az alap irányából érkezik. Ilyenkor a magas páratartalom mellett vizesek lesznek a falak, ami a penészgombák megtelepedésének tökéletes körülmény – a háznak és az egészségednek viszont már kevésbé.
Rossz vízszigetelés = nedves falak = magas páratartalom = nedves bútorok. Ez pedig minden, csak nem jó nekik. Elferdülnek, vetemednek, megrepednek, lepereg róluk a festék vagy éppen a szekrényajtók nem zárnak. Sajnos a legtöbb esetben ezeken egy alapos kiszárítás sem segít, sőt, inkább ront! A parketta is megszenvedi ezeket a körülményeket: recsegni-ropogni fog a talpad alatt és hamar felújításra szorul majd.
Magas páratartalom mellett a ruháid valamilyen szinten állandóan nedvesek, ez pedig azt jelenti, hogy a szekrénybe zárva befüllednek. Ha a pár napja kimosott ruháidat gyakran úgy veszed elő a szekrényből, hogy kellemetlen az illatuk, az gyanakvásra adhat okot. Ahogy az is, ha a kamrában vagy a szekrényen tartott lisztek-fűszerek összeállnak vagy megromlanak.
A falak repedései mögött gyakran „alap”-vető problémák állnak, nevezetesen az, hogy az alaptest megsüllyedt. Ha hiába javítod ki a rést, az újra és újra megjelenik, akkor folyamatos mozgással van dolgod, amit injektálással oldhatsz meg a legegyszerűbben.
A falak injektálását házilag is el lehet végezni, az alapét viszont nem olyan egyszerű: valódi szakértelemre, tapasztalatra és speciálisabb szerszámokra van szükség, ha nem akarod, hogy csak időt és pénzt pazarolj vele.
Ennek 3 nagyon lényeges lépése van csupán.
Első lépés: Lyukak előkészítése
Ott, ahol az alaptest találkozik a fal első téglasorával, le kell verni a vakolatot, majd a téglák alatti habarcsrétegbe lyukakat kell fúrni. Elég sokat. 12 cm-enként 12 mm átmérőjű kis bemenetek kellenek, lehetőleg úgy, hogy a furat kívülről befelé minimálisan lejtsen. (Így nem folyik ki az anyag) Kompresszorral ki kell fújni belőlük a port és készen is van. Hogy a fúrót milyen mélyre nyomod be, az attól függ, milyen vastag a fal. Át ne fúrd, de legyen mély.
Második lépés: Injektálás
Az injektálószert (Mapei MAPESTOP) adagolóval juttassuk a résbe úgy, hogy majdnem teljesen kitöltse.
Harmadik lépés: Lezárás és javítás
A lyukakat ezek után le kell zárni valamilyen (MARKpro univerzális ragasztóhabarcs) habarccsal és helyre kell állítani a megbontott dolgokat.
Az alaptest stabilizálásához egy olyan háztulajdonos, aki nem mondhatja magát profinak a témában, kevés lesz. Míg a fal vízszigetelésének megoldása nem olyan bonyolult, addig egy süllyedő alap stabilizálásához mindenféleképpen hívj szakértőt!
Itt kutatógödörre, alap alá fúrásra, ehhez szinte kútfúró gépre, megfelelő nyomásra, nyomás számításra és nagy hozzáértésre van szükség, a folyamat elnagyolt lépései azonban hasonlóak, mint a fal példájánál: lyukak előkészítése, kifúrása, injektálószer precíz beadagolása és lezárás-javítás.
Az injektálás tehát valójában egy utólagosan elvégzett javítás, ami a vizesedést, a repedéseket és a ház süllyedését hivatott megállítani. Sokat segíthet a problémákon és akár Te magad is boldogulhatsz vele, de ha biztosan profi munkát és garanciát is szeretnél a javításra, akkor bízd inkább egy kivitelezőre a dolgot!