Blog › Létfontosságú kémény tisztítás: lényege, folyamata, igénylése
Már csak egy-két hónap, és indul a fűtésszezon, amire mindenképp érdemes megfelelően felkészülnöd. A kémény tisztítás több szempontból is nagyon fontos, így érdemes kicsit többet tudni a témáról: nézzük meg, milyen jelek utalnak a kéményben felgyülemlett égéstermékre, milyen következményei lehetnek és hogyan zajlik egy kémény tisztítás.
Ne mulaszd el Te sem!
A kéményben lerakódott égéstermék többféle problémát is okozhat – némelyik kevésbé súlyos, mint a többi. A korom szűkítheti a kémény keresztmetszetét, aminek egyik tipikus megnyilvánulása a kályha, kandalló füstölése, hiszen a távozni képtelen anyagok ilyenkor visszafelé áramolnak – annál is inkább, mivel a lerakódások rontják a az egyébként ideális huzatot.
Nagymértékben koszos kéménynél azt is észlelheted, hogy a tűz nem akar olyan jól égni, kicsi a láng, esetleg könnyedén el is alszik. Ilyen esetben már maga a begyújtás is sokkal nehézkesebb lehet, mint egyébként, hiszen az égéstér nem jut elegendő mennyiségű oxigénhez, ami táplálhatná a lángokat.
Az említett problémáktól sokkal súlyosabb lehet, ha a nem megfelelő égéstermék-elvezetés miatt szén-monoxid jut a ház, lakás levegőjébe. Működő érzékelő és gyors szellőztetés, menekülés nélkül ez könnyedén halálos kimenetelű lehet.
Ahogy a tűz is, amit egy lerakódással teli kémény okozhat. Sokan nem tudják, de a korom is lángra kaphat, égése során pedig akár az egész tetőszerkezetet és épületet is megsemmisítheti, rengeteg anyagi kárt, életveszélyt okozva.
A kémény tisztítása tehát nem csak kényelmi szempont, hanem a biztonságos épületek alapfeltétele is. De hogyan zajlik egy ilyen munka? Ki végzi?
A kémény állapotát legalább évente egyszer érdemes ellenőriztetni, probléma észlelése esetén többször is. A tisztítást Te magad is csinálhatod, de ezt nem kifejezetten ajánljuk: biztonságosabb, ha kéményseprő szakemberhez fordulsz.
Ha kíváncsi vagy, mikor lesz utcádban az éves ellenőrzés, vagy soron kívüli kéményseprést rendelnél, akkor azt a Katasztrófavédelem kéményseprői weboldalán teheted meg. Itt minden fontos információt és elérhetőséget megtalálsz, de online ügyintézésre is lehetőséged van, ha telefonálás helyett inkább ezt a módszert választanád.
Fontos megjegyezni, hogy a soron kívül rendelt kéményseprői szolgáltatásokért fizetni kell, nem ingyenesek, mint az évi egyszer – de időpontegyeztetéshez kötött – kémény tisztítás.
Általában egy kéménytisztító kefe segítségével eltávolítja a makacs lerakódásokat a rendszer faláról, hogy az újra tiszta, biztonságos legyen. Ez az a folyamat, amivel még Te magad is megpróbálkozhatsz, az égetés és a marás azonban mindenképp szakembert igényel.
A kéményégetés óvatos munka, aminél nagyon oda kell figyelni arra, nehogy lakástűz legyen a vége. A lerakódások célzott belobbantása után jöhet a hagyományos értelemben vett kéményseprés, de ennek a munkának saját szakálladra semmiképp ne állj neki!
A kéménymarás nem csupán a lerakódás eltávolítását célozhatja, hanem a kémény átmérőjét is növelheti. Speciális eszközök és szerszámok kellenek hozzá, na meg persze hozzáértő szakemberek, akik garantálni tudják a biztonságos munkavégzést.
Érdemes tudni, hogy amennyiben a kéményseprő veszélyesnek ítél egy kéményt, úgy beszüntethetik annak használatát a hibák elhárításáig. Ha ilyen történik, ez minden esetben az épületben lakók érdekében zajlik, hiszen egy hibás kivezető könnyedén halált okozhat.
Idén Te se feledkezz meg a kémény állapotának ellenőrzéséről és a tisztításáról! Még van időd megelőzni a súlyos következményeket! Tudtad? Kéményt egyébként már webáruházunkban is vásárolhatsz! Ha építkezést, felújítást tervezel, mindenképp nézz szét kínálatunkban!