Blog › Kerítésfelújítás házilag: Hogyan legyen szebb, mint az új?
Tavasszal kicsit mindenkit elkap a felújítási láz, valljuk be, és ilyenkor szabályszerűen keressük, min lehetne csinosítani a ház körül. Nos, a kerítésen pár évente biztosan van mit „csiszolni”. Hogyan fogj hozzá, ha nem bíznád egy kivitelezőre, hanem inkább Te magad csinálnád? Eláruljuk.
Ennél a pontnál nagyon alaposnak kell lenni, ha azt akarod, hogy a fáradtságos munkád végül ne vesszen kárba. A kerítés felületét meg kell szabadítani minden szennyeződéstől, rozsdától, régi festékanyagtól, ami eléggé időigényes folyamat. A zsíros szennyeződésekkel egyszerű konyhai módszerekkel is elbánhatsz: a mosogatószeres víz például tökéletes lehet.
Csiszolópapírral és drótkefével a festéket és a rozsdát lehet szépen eltávolítani, de a nehezen elérhető helyekre is nagy gondot kell fordítani, mert mindent tönkre tehetnek!
Miután tökéletes tiszta és zsírmentes a kerítés, ecsettel vigyél fel rá korróziógátló alapozót. Az, hogy milyen fajtát választasz ebből, leginkább a fedőrétegen múlik, de arról, hogy milyen festékhez milyen alapozó kell, a gyártók minden esetben adnak tájékoztatást. Ahogy arról is, hogy – ha szükséges – milyen anyagot használj közbenső rétegként. A csomagoláson található utasításokat szigorúan kövesd: a száradási időre és a rétegvastagságra vonatkozókat is. Csak semmi csalás! Annak a kerítés issza meg a levét.
Miután az előző rétegek tökéletesen megszáradtak, nagyon alapos munkával, kihagyás nélkül vidd fel a korábban kiválasztott színű és márkájú festéket. A megvásárlásakor érdemes tájékozódni arról, hogy milyen típusú fémre alkalmas, ugyanis horgonyzott felületeknél nem lesz megfelelő egy sima fémfesték!
Ahogy a fém kerítés esetében, itt is gondoskodni kell a megfelelő előkészítésről ahhoz, hogy a felújításnak értelme legyen. El kell távolítani a málló darabokat, a régi festéket vissza kell csiszolni és minden zsíros-olajos szennyeződéstől meg kell szabadulni.
Fontos, hogy igazodj a régebbi rétegekhez: ha fedőfesték volt korábban használva, akkor ne válts lazúrra, sem pedig fordítva!
Keményfa például a tölgy és az akác (ezekből nagyon jó minőségű, hosszú ideig tökéletes kerítést lehet egyébként készíteni), puhafának számít pedig a fenyő.
Puhafánál annyival lesz nehezebb dolgod, hogy gondoskodnod kell az anyag rovar és gombásodás elleni védelméről. Ehhez rengeteg fajta speciális faanyagvédő szer található a piacon, amiket legtöbb esetben csak a lecsiszolt, tökéletesen megtisztított fára szabad felvinni a megadott rétegszámban, a megszáradását pedig minden esetben ki kell várni, mielőtt a további munkafolyamatokba belevágnál.
Festésnél használjunk külön fához kifejlesztett alapozót, hogy a munkának hosszantartó eredménye lehessen. Ennek a megszáradása után jöhet a festék, annyi rétegben, amennyit a gyártó javasol.
Ma már ez a ritkább eset: sokkal gyakrabban használunk különféle lazúrokat fa kerítéseink, kerti bútoraink kezelésére, mivel ez látszani engedi a fa gyönyörű erezetét. Ha e mellett döntesz, alaposan meg kell csiszolni a fát, és száliránnyal megegyezően felkenni rá a választott anyagot. Minél sötétebb lazúrt választasz, annál erősebb védelmet kap a kerítés az UV sugarakkal szemben, ami azt jelenti, hogy ritkábban kell majd a felújítással foglalkozni.
Egy kerítés felújítása nem annyira bonyolult, de időigényes és fárasztó munka. Ha belevágsz, igyekezz minél alaposabb lenni és úgy az eredményben több évig is gyönyörködhetsz!