Blog › Kerti medence körüli járólap burkolat
Nyáron nincs is jobb, mint a nagy hőséget a vízben átvészelni. Ha éppen nem a nyaralásunkat töltjük egy tengerparton koktélt szürcsölve vagy egy strandon úszkálva, akkor bizony már sokunk fejében megfordult a saját medence gondolata és annak kivitelezése. És ha már kész van a medencénk? Még ne dőljünk hátra, hiszen a körülötte lévő burkolatot is el kell készítenünk.
Néhány szempont a kerti medence építésénél
Először is, ha még nem kezdtél hozzá a medence építéséhez, akkor olvasd el Ezt a bejegyzésünket, ebben adunk néhány tuti tippet a tökéletes medence vízszigeteléséhez. Illetve a tervezésnél, nem árt jó előre átgondolni a medence helyét, hiszen az lesz majd kertünk ékköve.
Érdemes olyan helyet kinézni, ahol állandó napsütés van, nincs közel fákhoz és más lombhullató növényekhez, ugyanis akkor a falevelek és egyéb fárol lehulló dolgok folyamatosan a vízben fognak kikötni.
A szakemberek meglátása szerint 6mx3,5m –es medencénél nem érdemes kisebb méretű medencének hozzálátni, ugyanis az nem lesz élvezetes, a mélysége pedig valahol 1,2m és 1,4m körül legyen. Az ennél mélyebb medence kialakításához már engedély szükséges.
Tipp: Ha a medence építését nem magunk végezzük, akkor tehetjük nyár végére is, amikor már a szakemberek nincsenek annyira elhavazva, így lehet hogy kedvezményt is kaphatunk. Az esős, hűvösebb időben pedig akár egy fólia sátor felhúzását követően folyhatnak a munkálatok.
A medence elkészülte után a szegélykövezésre és a medence körüli burkolatra kell fordítanunk a figyelmet. Ennek a kiválasztása függ a medencénk formájától, hogy ívesre kell-e kialakítanunk vagy, ha a medence alakja egyszerű téglalap, akkor ahhoz megfelelő elemeket vásároljunk. A piacon széles választék áll rendelkezésünkre.
Miért fontos a medence körül a szegélykövek beépítése?
Így el is érkeztünk a medence körüli burkolat kiválasztásához.
Milyen szempontoknak kell megfelelnie a medence körüli burkolatnak, ha járólapot tervezünk?
1. Az első és talán legfontosabb szempont, hogy legyen csúszásálló. Ha folyamatosan tipegnünk-topognunk kell rajta, mert annyira csúszik az biztosan nem lesz kellemes és biztonságos hosszútávon. Ugyanakkor ne legyen tele sok bordázattal és mélyebb mintával, mert akkor pedig takarítani lesz nehéz.
2. Fontos, hogy burkolatunk ellenálljon az időjárás viszontagságainak is. Ezért legyen fagyálló, ne foltosodjon-; mohásodjon-; penészesedjen az idő múlásával.
3. Dizájn szempontjából, ne túl világosat válasszunk, mert az vakító tud lenni a szikrázó napsütésben.
Mit kell még figyelembe venni, ha járólapot szeretnénk a medence köré?
A járólapokat ugye fektethetjük homokágyba, kavicságyba, de ha már hosszú távon gondolkodunk a habarcságyba történő fektetés a legidőtállóbb, ha helyesen végezzük el. Ezért is kell jó alaposan átgondolni mindent. Ebben az esetben ne felejtsük el a 2%-os lejtő kialakítását a járólapok alá, illetve flexibilis ragasztóanyag és fugázóanyag használatát.
Itt javasoljuk a kiválasztott lapok méretének a függvényében a Keraflex S1-et, amely rugalmas és nedvességre nem érzékeny cementkötésű ragasztóhabarcs. Alkalmazható 40x40 cm-es lapméretig, illetve ha ettől nagyobb lapokban gondolkodunk az Ulralite S2-t ajánljuk, amely 60x60cm-es illetve a 120x60cm-es lapokhoz is használni tudunk a medence körül.
Tipp: Ne felejtsünk el kialakítani a medencétől a pagodáig, vagy a házunk teraszáig is közlekedő részt.
Reméljük tudtunk segíteni!