Blog › Kőszőnyeg burkolat: Mi ez? Hogyan készítsd el és miért jó választás?

Kőszőnyeg burkolat: Mi ez? Hogyan készítsd el és miért jó választás?

 

Kőszőnyeg burkolat - kőszőnyeg lépcsőSokféle burkolatról beszéltünk már, de van egy, amivel még nem igazán foglalkoztunk, ez pedig a kőszőnyeg, amit kavicsszőnyeg kifejezéssel is szokták illetni. Ha egy gyorsan, egyszerűen kivitelezhető, hasznos, strapabíró és elegáns burkolatra vágysz, akkor valószínűleg tetszeni fog.

Megmutatjuk, mi is az a kőszőnyeg pontosan, milyen előnyei vannak és hogyan kell egy ilyen burkolatot akár komoly szaktudás nélkül, házilag elkészíteni!

Tarts velünk! Anyagokat is ajánlunk a munkához!

 

Mi az a kőszőnyeg burkolat? Miből készül?

 

Kőszőnyeg burkolat - márvány kavicsA kőszőnyeg, kavicsszőnyeg burkolat nem olyan, mint a csempe, a járólap vagy a térkő, nem különálló elemekből áll, hanem egybefüggő, fugamentes réteget alkot. Apró márvány/folyami kavicsokból és ehhez adagolt, áttetsző műgyantából áll, amit általában simítóval terítenek el az előkészített, szilárd felületen.

A burkolat két fő eleme tehát a kavics és a műgyanta, ezekből készül a kőszőnyeg.

 

 

Milyen tulajdonságai vannak a kőszőnyegnek? Miért lehet jó választás?

 

  • A gyöngykavics burkolat könnyen lerakható, nem kell hozzá sem komoly szakmai tudás, sem speciális szerszámok. Egy picit ügyeskezűbb ember akár egyedül is boldogul vele.
  • Nem kell hozzá burkolatragasztó, és még fugázni sem szükséges, így gyorsan lehet vele haladni, különösebb számolgatások és anyagkeverés nélkül.
  • Teljesen vízáteresztő, így nem hajlamos a felfagyásra. Több év elteltével sem fog berepedezni – ha az alap, amire fektetik, jó minőségű.
  • Mivel göröngyös felületet képez, más burkolatoknál nagyobb csúszás elleni védelmet biztosít.
  • Kül-és beltéren is használható, akár vízszintes, akár függőleges felületen, így teljes lépcsőkhöz is ideális lehet.
  • Alkalmas padlófűtés mellé.
  • UV-álló, így nem fakul ki a színe kültéri használat mellett sem.
  • Különleges megjelenésű, más, mint a többi kerti vagy beltéri burkolat.

 

Hová érdemes ezt a fajta burkolatot használni? Hová ajánljuk?

 

Nézzük meg, milyen helyzetekben lehet tökéletes a kőszőnyeg készítés: 

  • Kerti járdákhoz
  • Kocsibeállókhoz, kocsifelhajtókhoz, kocsibeálló burkolat házilag történő elkészítéséhez
  • Medence körüli területekhez
  • Lépcsőkhöz
  • Nappaliba, fürdőszobába, konyhába

 

Na igen, tehát szinte bárhová jó megoldás lehet ez a burkolat típus, a lényeg csak az, hogy az alapfelület szilárd, stabil és jó minőségű legyen. Most pedig nézzük meg, hogyan készül a kőszőnyeg, milyen általános lépései vannak a folyamatnak.

 

Kőszőnyeg burkolat készítés: milyen lépései vannak?

 

1. Az alapfelület ellenőrzése, javítása

 

Mint minden burkolatra, így a kőszőnyegre is igaz, hogy csak akkor lesz tartós és szép, ha az alap, amire fektetik, jó minőségű. Abban az esetben, ha a padló vagy a fal tele van repedéssel, felváló résszel, vagy esetleg hepehupás és egyenetlen, előbb javításra/aljzatkiegyenlítésre lesz szükség. A kavics burkolat sem lesz tökéletes, ha az alatta lévő felület hibás. 

Ha szeretnél többet tudni, olvasd el ezeket is: Aljzatkiegyenlítésről szóló cikkek a Mesterek Futárán

 

2. Tisztítás, portalanítás, előkészítés

 

Ha az alapfelülettel minden rendben (vagy rendbe hoztad, amit kellett), akkor érdemes egy alapos takarításba fogni. Távolíts el minden port, piszkot, málló részt, zsíros és olajos szennyeződést, festékmaradékot vagy ragasztómaradékot, hogy a gyanta tapadása megfelelő legyen.

 

3. Keverd össze a kavicsot és a gyantát!

 

Kőszőnyeg gyantaTöbb gyártónak is van kőszőnyeg burkolathoz alkalmas kavicsa és kötőanyaga, ezeknek a használata pedig minimálisan eltérő lehet, így mielőtt belefognál, mindenképp olvasd el a választott termék egyedi használati utasítását, vagy kérj tanácsot egy szakértőtől!

A Murexin kőszőnyeg például szuper választás lehet, de a kivitelezésre mindenképp fel kell készülnöd.

Általánosságban elmondható, hogy nem lesz túl nehéz dolgod. Egy megfelelően nagy keverőedényben össze kell öntened a két anyagot (vagy hármat, ha kétkomponensű gyantát választasz), majd tökéletesen el kell keverned őket egymással.

25 kilogramm kőhöz nagyjából 1,25 – 1,4 kg gyanta szokott kelleni, de ez termékfüggő! A keveréshez lassú fordulatszámú keverőgépet használj!

 

Kőszőnyeggyanta a Mesterek Futárán

Márványkavics/folyami kavics a Mesterek Futárán

 

4. Alakítsd ki a kőszőnyeget!

 

Az elkészült keveréket simító használatával, körülbelül 6-8 mm vastagságban érdemes felvinni a felületre. Fugahézagokat nem szükséges kihagynod, így szinte csak arra kell figyelned, hogy minél egyenletesebben oszlasd el a kavicsos anyagot! Az elkészült felület teljesen körülbelül egy hét után terhelhető, de ez is nagyban függ attól, milyen kötőanyagot választasz.

 

Kőszőnyeg ár: mennyibe kerül ez a burkolat?

 

A beltéri és a kültéri kőszőnyeg ár is változó lehet, de 25 kg kavics és 1,25 – 1,4 kg gyanta körülbelül 2 m2-re elég – 6 mm vastagságban.

A felhasználható kövek ára széles skálán változik: folyami kavicsot már 3-4 000 Ft/25 kg-ért is szerezhetsz, míg a márványkavicsok értéke 8 000 Ft és 42 000 Ft/25 kg között mozog webáruházunkban.

1,25 kg kőszőnyeggyantáért körülbelül 11 000 – 32 000 Ft-ot kell majd fizetned, ebből pedig már látszik, hogy (a különböző szerszámokat és egyéb kiegészítőket, mondjuk élvédőket nem számolva) 2 m2 kőszőnyeg burkolat kihozható 14 – 15 000 Ft-ból is, de termékhasználattól függően akár 70 000 Ft-ot rá kell szánnod.

1 m2 műgyanta kőszőnyeg ára így valahol 7000 Ft és 35 000 Ft között mozog.

 

Ha szeretnél kicsit kimozdulni a komfortzónádból és kipróbálni valami mást, akkor érdemes elgondolkoznod ezen a burkolatfajtán. Egyszerűen kivitelezhető, hasznos és elegáns, ráadásul terhelhető is, így szinte minden helyzetben tökéletes lesz!

A szükséges termékeket webáruházunkban is megtalálod, de ha segítségre van szükséged, keress minket bizalommal!

 

Főkép forrása: www.euroko.hu 

Link