Blog › Kőzetgyapot szigetelés: előnyei, hátrányai és minden, amit tudnod kell
A kőzetgyapot szigetelést választottad otthonodba, vagy csak erősen gondolkozol rajta? Akkor eláruljuk, milyen típusú házakba ideális (vagy éppen szükséges) és miért. Megnézzük, milyen előnyös tulajdonságai vannak és azt is, mi a kevésbé szép része a dolognak. Tarts velünk!
Nincs olyan ház, amelyikhez ne lehetne kőzetgyapot szigetelőanyagot használni, de van egy fajta, amihez gyakorlatilag muszáj: ez pedig nem más, mint a vályog. Ez az anyag elég nagy mennyiségű nedvességet képes felvenni a ház belső tereiből és a talajból is, aminek távoznia kell ahhoz, hogy a fal szerkezete ne sérüljön.
Az EPS hőszigetelő lapok nagyon kevés párát eresztenek át, így könnyen lehet, hogy az a fal belső oldalán csapódna ki, ezzel pedig penészedést, vizesedést vagy a bútorok vetemedését okozná. Arról nem is beszélve, hogy az állandóan nedves vályogfal idővel megrepedhet és megrogyhat, ami már életveszélyes állapot.
Vályogházhoz tehát a legjobb megoldás a kőzetgyapot szigetelés, hiszen ez szépen engedi elpárologni a falba kerülő, káros nedvességet.
Más faltípusokhoz (Tégla, ytong, vasbeton) viszonylag ritkán használnak kőzetgyapot szigetelést, mivel az EPS is tudja azt, amit tudnia kell, ráadásul olcsóbb is. Tetőtér, födém és belső válaszfalak szigeteléséhez viszont előszeretettel használják ebben az esetben is, mivel nagyon jó hangszigetelő anyag és nem is éghető, így akár tűzvédelmi funkciót is elláthat.
Egy hőszigetelő anyagnak valamit nagyon kell tudnia: hőszigetelni. A kőzetgyapot szigetelés ebből a szempontból szuperül helytáll, így garantálható, hogy a kiépítése után alacsonyabb lesz a fűtésszámla, de nyáron a klímát is kevesebbet kell majd használni. Átlagosan nagyjából 8-10%-kal jobb a hőszigetelő képessége ennek az anyagnak, mint mondjuk az EPS-nek, vagy az XPS-nek ugyanabban a vastagságban.
Nem csupán a hőszigetelő, hanem a hangszigetelő képessége is egészen jó, ezért a válaszfalak szigeteléseként használva komfortosabb belső „hangterjedést” lehet elérni. Nem fogod hallani a gyerekek zajongását, vagy éppen az éjszakai horkolásokat és egyéb neszeket.
A kőzetgyapot szigetelés nagyon jó páraáteresztő képességgel rendelkezik, ezért hagyja, hogy a falakból eltávozzon az oda nem illő nedvesség. Ez bármely típusú háznál előnyös lehet, ugyanis segít megakadályozni a belső falak penészesedését és vizesedését.
A kőzetgyapot olvadásfoka nagyjából 1400 C-fok, ami nagyon magas. Ennek köszönhetően gyakorlatilag egy egyszerű lakástűzben a szigetelés nem kap lángra, így megakadályozza a tűz terjedését. Biztonsági szempontból tehát a kőzetgyapot szigetelés tökéletes.
Az alapanyaga vulkáni eredetű bazalt, ami folyamatosan termelődik, így megújuló forrásnak számít és a termék anyagát tekintve környezetbarát. Azoknak, akik szeretnék kímélni a környezetüket, ez egy tökéletes alternatíva.
Az előnyeiről elég sokat elárultunk, de persze ennek az anyagnak is megvannak az árnyoldalai. Az egyik ilyen például az ára, ami elég magas. Amíg 20 cm vastag EPS hőszigetelést már 6-700 Ft/m2 áron is lehet szerezni, addig kőzetgyapotból ugyanez nem ritkán 3-12 000 Ft is lehet.
Hátránya még, hogy a kőzetgyapot előállítása rengeteg energiát igényel, hiszen a kőzetet meg kell olvasztani és szálasítani, ehhez pedig iszonyatosan magas hőmérsékletre van szükség. Maga az anyag valóban természetbarát, de a szigetelő lemezzé alakítása már nem az.
Ahogy egészségbarátnak sem feltétlenül lehet nevezni. Szakszerűtlen beépítés esetén, főleg akkor, ha a szigetelés bizonyos részei fedetlenül maradnak fennáll a veszélye, hogy a levegőbe kerülő apró kőzetszálak bőrviszketést, szemszárazságot, köhögést vagy nehézlégzést okoznak.
A kőzetgyapot szigetelés nem éppen az, amit ildomos lenne saját kézzel, minden fajta képzettség és tapasztalat nélkül beépítened, ezért az a legfontosabb, hogy találj egy kivitelezőt, aki tényleg ért hozzá.
Ami nagyon fontos:
1. A táblákat nem elég ragasztani, hanem dübelezni is kell! A kőzetgyapotot a ragasztóhabarcs nem fogja megtartani évtizedekig, ezért kell a mechanikai rögzítés is.
2. A nyílászárókat a munka alatt védeni kell a sérülésektől és a piszoktól.
3. A nyílászárók körül egész táblákat kell használni, ahogy a sarkoknál is az a legjobb, ha egy teljes táblából kivágják a sarok formáját.
4. A kőzetgyapot szigetelésnek mindenhol borításra van szüksége: falaknál és a tetőtérben is. Ez akadályozza meg, hogy egészségre káros anyagok kerüljenek a levegőbe.
5. Tetőtér szigetelésnél, amikor a kőzetgyapot a szarufák közé kerül fontos alátétlemezt és párazáró fóliát is használni.
6. A munkához olyan védőfelszerelés kell, ami eltakarja az orrot és a szájat is.
Mielőtt bármilyen felújítási munkába kezdesz, érdemes tájékozódnod a témában, hogy ne érjen semmi váratlanul. Na meg a döntéseidben is sokat segíthet, ha tudod, milyen anyagot hová érdemes használni.