Blog › Kültéri vakolat választás: milyen anyagra lesz szükséged?
A kültéri vakolat kiválasztása elsőre egyszerű feladatnak tűnhet, ám ez a meggyőződés abban a pillanatban fog megváltozni, amint szembesülsz egy-egy áruház kínálatával. A sok-sok különböző típusból nem olyan könnyű megtalálni a Számodra ideális anyagot, de most segítünk, milyen fajtát lehet érdemes keresned egy-egy helyzetben!
Tarts velünk, ha még nem tudod, milyen vakolatot kellene szerezned!
Alapvakolatként azokat a termékeket szokás emlegetni, melyek közvetlenül a falazóanyagra kerülnek, vagyis ez a habarcs fedi el a téglát/betont. Alapvakolatból többféle is elérhető a piacon, melyeket általában zsákos kiszerelésben vásárolhatod meg. A későbbiekben részletesen megnézünk pár kültéri alapvakolat típust, mint amilyen a hőszigetelő, a lélegző vagy a vályogvakolat.
A vékonyvakolatok csoportjába leginkább vödrös kiszerelésű, színezett, gyárilag előkevert anyagokat sorolunk, melyek vékony fedőréteg kialakítására alkalmasok, alapvakolatként nem. Ilyen terméket homlokzati hőszigetelés és alapvakolat fölé választhatsz annak alapján, milyen megjelenést szeretnél otthonodnak biztosítani.
A vékonyvakolatok megóvják a felületet a nedvességtől, a széltől, a repedezéstől és más sérülésektől, hogy hosszútávon is gyönyörű homlokzatod lehessen.
Gyakran jelentkező probléma a falak nedvesedése, hiszen nagyon sok házban hiányos vagy rosszul kivitelezett a vízszigetelés, sőt, előfordul, hogy egyáltalán nincs is. A lélegző vakolat persze nem képes helyettesíteni a szigetelést, így nem arra való, hogy a folyamatosan nedvesedő falat próbáld megmenteni vele!
Ilyen termékeket akkor érdemes választanod, ha a vízszigetelést már rendbe hoztad és szeretnéd olyan anyaggal felújítani a tönkrement vakolatot, ami segíti a benn rekedt nedvesség elpárolgását, ezzel pedig megakadályozza a penészedést és a fal további sérülését.
Megelőzésképpen is használható akár a ház teljes külső felületén is – persze vízszigeteléssel együtt – hogy még nagyobb biztonságban tudd falaidat.
Lélegző vakolat a Mesterek Futárán!
Léteznek olyan különleges kültéri vakolatok, melyek valamilyen adalékanyagnak - polisztirolgyöngy, duzzasztott perlit - köszönhetően meglehetősen magas hőszigetelő képességgel rendelkeznek. Fontos tudni, hogy ezek nem képesek kiváltani a homlokzati hőszigetelő rendszereket, ugyanakkor remekül kiegészíthetik azokat, hogy még több energiát takaríthass meg.
Bizonyos helyzetekben, amikor a hőszigetelő lapok ragasztása valamilyen okból kifolyólag lehetetlen, önmagában is használható az épület hőszigetelésének javítása érdekében, de olyan hatás nem érhető el vele, mint teljes homlokzati hőszigeteléssel.
Webáruházunkból a Baumit ThermoPutz és a Baumit ThermoExtra hőszigetelő vakolatot ajánljuk.
Bár a vályog ma már nem számít túl népszerűnek, régen nagyon sok családi ház készült ebből az anyagból. Ezeket az épületeket egyáltalán nem mindegy, milyen vakolattal újítod fel, hiszen csak olyan használható hozzá, ami nem tartalmaz cementet és nagyon jó a páraáteresztő képessége.
Vályogházakhoz vagy speciális, vályogvakolatnak nevezett termékeket használhatsz, vagy például a webáruházunkban is elérhető Mapei Mape-Antique Intonaco NHL-t és Mapei Mape-Antique Strutturale-t.
Az épületek lábazatának vakolására különösen oda kell figyelni, hiszen a ház ezen része közvetlenül érintkezik a talajjal, így hamar kárt tehet benne a nedvesség, a hó, a fagy, de akár az álatok vagy az emberek is. A lábazati vakolatoknak ezért fagyállónak és kellően erősnek kell lenniük, különben igen gyorsan tönkre mennek.
A lábazat vakolására gyakran használnak egyfajta gyöngyvakolatot, ami különleges megjelenést, erős UV-sugárzás elleni védelmet és magas víztaszító képességet ad épületeink alsó részének.
Szilikon és szilikát alapú vakolatokat vékonyvakolatként, azaz fedőrétegként szokás használni. Nagyon jó páraáteresztő tulajdonsággal rendelkeznek, így kőzetgyapot hőszigetelésekhez is lehet őket használni, ezen kívül pedig sokáig megőrzik eredeti színüket. Erősek, nem hajlamosak a sérülésre és a repedezésre, ráadásul a piszok nehezen jut a vakolat pórusaiba, felületéről pedig minden szennyeződést könnyedén lemossa az eső.
Ez a kültéri vakolat egy modern, tartós és szép megoldás lehet, melyet szinte minden vakolt felületen használhatsz.
A kültéri vakolat kiválasztása nem egyszerű feladat, ezért ha nem vagy biztos a dolgodban, bátran kérd Szaktanácsadónk segítségét!