Blog › Lakásfelújítási támogatás 2021-ben? Átbogarásztunk róla mindent!
Idén és jövőre akár 3 millió forint állami lakásfelújítási támogatást is kaphatsz, de ahhoz, hogy ezt kihasználhasd, tisztában kell lenned a feltételekkel, az igénylés menetével, és pár aprósággal, ami fontos lehet!
Mi utána néztünk helyettetek mindennek, ami számít, úgyhogy, ha érdekel a téma, olvasd el részletes tájékoztatónkat!
A cikk tartalma
1, Milyen támogatás igényelhető pontosan?
2, Mire, milyen elosztásban kaphatod meg az összeget?
3, Kik vehetik igénybe a támogatást?
3.1 Milyen feltételeknek kell megfelelnie az igénylőnek?
4, Milyen ingatlanra igényelhető a támogatás?
5, Pontosan milyen felújítási munkák után igényelhető a támogatás?
5.1 A belső tér felújítása
5.2 Egyéb felújítási munkák
6, Mettől-meddig és hogyan igényelhető a támogatás?
6.1 Milyen dokumentumokat kell megtartani, beszerezni?
6.2 Mi történik a kérelemmel? Hogyan bírálják el és utalják a támogatást?
7, Ki végezheti el a felújítási munkákat?
8, Hogyan ellenőrzik a támogatás rendeltetésszerű felhasználását?
9, Mit tehetsz, ha nincs elég önerőd a felújításhoz?
10, Ha korábban felvetted a CSOK-ot, akkor is élhetsz a kedvezménnyel?
„A gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatása” – ez a hivatalos megnevezés – külső-belső lakás/házfelújítási munkákra vehető igénybe. A pályázaton elnyerhető maximális összeg a teljes költség 50%-a, de legfeljebb 3 millió forint lehet, a kifizetése pedig utólag történik, tehát önerőre feltétlenül szükség van. Minden felújítási anyagról, valamint a munkadíjakról is számlával kell rendelkeznie az igénylőnek ahhoz, hogy a visszatérítést megkaphassa.
Fontos megjegyezni, hogy a támogatás 50-50%-ban igényelhető munkadíjra és anyagköltségre! Tehát ahhoz, hogy a maximális összeget visszakaphasd, ezeknek külön-külön el kell érniük a minimum 1,5 millió forintot, a teljes költségnek pedig a 6 millió forintot.
Ez azért van így – hogy biztosan érthető legyen – mert először is a benyújtott számlák összegének kiszámolják az 50%-át: így kiderül, mennyi támogatást kaphatsz maximum, összesen.
Ezt elosztják kettővel: így megkapják, hogy mind a munkadíjból, mind az anyagköltségből mennyit utalnak vissza. (ugye az 50-50% miatt) Ha az egyik számlarész ezt az összeget nem éri el, akkor azt ugyan teljes egészében kifizetik, de a másik számlarészből is csak ugyanannyi támogatást adnak.
Itt egy példa:
Munkadíj: 600 000 Ft
Anyagköltség: 2 millió 400 ezer Ft
Összes költség: 3 millió Ft
Ha a felújítás teljes költségét nézzük, úgy 1 millió 500 000 Ft támogatás járna, de mivel a munkadíj csak 600 000 Ft volt, és az 50-50%-os szabálynak érvényesülnie kell, így a visszautalandó összeg 1 millió 200 000 Ft lesz.
Azok az azonos lakóhelyen élő házastársak és élettársak, akik legalább egy, a 25. életévét még be nem töltött gyermeket nevelnek, vagy a várandósság 12. hetét már átlépték, de egyedülálló szülők is nyugodtan pályázhatnak.
Azok az elvált szülők, akik külön-külön nevelnek egy-egy közös gyermeket, csak a támogatás felét, fejenként maximum 1,5 millió forintot vehetnek igénybe, más esetben a támogatás azt a szülőt illeti, aki neveli a gyermeket.
A gyermek lehet örökbefogadott is. Az életkor abban az esetben nem számít, ha fogyatékossága miatt a szülő otthongondozási díjra jogosult utána.
Egy kiskorú rokon után is jár a visszatérítés, ha az igénylő a gyermek kirendelt gyámja.
Azon felül, amiket az előbbiekben leírtunk, még vonatkoznak bizonyos kitételek a támogatást igénylő személyére is.
Nagykorúnak, cselekvőképesnek és büntetőjogi felelősséggel rendelkezőnek kell lennie.
Amennyiben együttes igénylésről van szó – vagyis házastársak, élettársak a kérvényezők – a következő, társadalombiztosításra vonatkozó résznél elég az egyiküknek megfelelni a követelményeknek:
Az igénylők közül egyik félnek sem lehet továbbá köztartozása.
Minden Magyarország területén fekvő lakásra, házra, tanyára és birtokközpontok lakáscélú épületeire kérhető a felújítási támogatás.
Fontos azonban, hogy a lakhelyül szolgáló ingatlanban legalább 50%-os tulajdoni résszel rendelkezzen – vagy rendelkezzenek az igénylők, mivel ha ez nem teljesül, elesnek a támogatástól.
Az igénylőknek, valamint a gyermeknek is minimum egy éve a felújítandó ingatlanban kell élniük, az állandó lakcímüknek oda kell szólnia. Természetesen ez 1 évnél fiatalabb gyerekekre és magzatokra nem érvényes.
A felújítási támogatás 2021. január 1-től egészen 2022. december 31-ig igényelhető, de csakis 2021. január 1 után elkezdett munkálatokra. A visszatérítés kérvényezésére az összes munka befejezése és minden számla kifizetése után kerülhet sor, de a legutolsó kifizetéstől számított hatvan napon belül mindenképpen igényelni kell a támogatást.
Az igénylést a Kincstár által létrehozott formanyomtatvánnyal elektronikus azonosítással, postai úton, vagy személyesen lehet elvégezni, természetesen a szükséges dokumentumok benyújtásával egyidejűleg.
A beérkező igényléseket a Kincstár érkezési sorrendben, 30 napon belül elbírálja. Ha pozitív ez az elbírálás, vagyis megítéli a támogatást, akkor kiküld egy támogatói okiratot az igénylőnek. Ennek a dokumentumnak a kiállításától számított 5 napon belül a megítélt összeget kiutalják a családnak.
Abban az esetben, ha valaki otthonfelújítási hitelt vesz igénybe (erről kicsit később még írunk) akkor a Kincstár a hitelintézetnek utalja a támogatást, akik előtörlesztésként használják. Ha a támogatás összege nagyobb, mint a fennálló tartozás, akkor a fennmaradt összeget a bank kiutalja az igénylőnek.
Saját magad, vagy valamilyen ismerősöddel ebben az esetben nem végeztetheted el a munkákat, mivel mindenképpen számlára van szükséged a munkadíjról is. Hiába vagy számlaképes, saját magadnak akkor sem állíthatsz ki semmit, így ez az út sem járható.
Vállalkozási szerződés csak olyan kivitelezővel köthető, aki a szerződéskötéskor szerepel a működő adóalanyok állami adóhatóságnál vezetett nyilvántartásában.
Az ellenőrzést a Magyar Államkincstár végzi, legkésőbb a támogatás kiutalását követő 180. napig. A lakáshoz legközelebbi fővárosi vagy megyei kormányhivatal kirendelt személyei ezen az időszakon belül bármikor a helyszínre mehetnek és kivizsgálhatják, hogy a család jogszerűen használta e fel a támogatást. A látottakról jegyzőkönyvet vesznek fel, amit eljuttatnak a Kincstárhoz.
Ha szeretnéd kihasználni ezt a felújítási támogatást, meg is felelnél minden feltételnek, de nincs elég önerőd, akkor felvehetsz államilag támogatott lakásfelújítási hitelt. Ez 2021.02.01-től kérhető, de mindenféleképpen a felújítási támogatás igénylését megelőzően kell intézkedni az ügyben.
Érdemes tudni, hogy a maximálisan felvehető összeg 6 millió forint. Jelzálog alapú hitelről van szó, tehát ingatlanfedezetre szükség lesz.
A kamata legfeljebb 3%, a futamidő pedig maximum 10 év, de a lakásfelújítási támogatás (amennyiben megítélik) automatikusan előtörlesztésnek fog számítani.
Az előzetes hitelbírálaton természetesen át kell esni, vagyis kellő nagyságú bevétellel kell rendelkeznie az igénylőknek, de ha ezzel nincs gond, akkor nyugodtan élhetnek a lehetőséggel.
A CSOK és az otthonfelújítási kedvezmény szerencsére nem zárja ki egymást, nyugodtan igénybe vehető mind a kettő, de egy számlát csak egyszer lehet elszámoltatni.
Mind a két támogatáshoz ugyanazt a számlát nem veszik figyelembe.
Igyekeztünk leírni minden fontos információt ezzel a lakásfelújítási támogatással kapcsolatban, ennek ellenére, ha úgy döntesz, hogy igénybe veszed, érdemes előzetesen Neked is tájékozódnod mindenről, nehogy valamilyen meglepetés érjen!
A cikkhez használt források:
Nemzeti Jogszabálytár:
Bankmonitor.hu