Blog › Lépcső burkolás kültéren: Hibák, amiket Te NE kövess el!
A lépcső burkolás precíz munka, nem olyasmi, amit csak úgy össze lehetne dobni. Főleg nem akkor, ha tartós végeredményre vágysz, ami mellé még jól is néz ki. Sajnos vannak bizonyos hibák, amik lépcső-téren nagyon megkeseríthetik az életedet, mi pedig ezekről fogunk most pár sort írni. Csak aztán nehogy Te is elkövesd őket!
A burkolatot valamire fektetni kell, ez pedig sok esetben egy kőműves keze által teremtett beton lépcső. Ha az ő munkája nem megfelelő minőségű, akkor már a kezdetekkel is problémák lehetnek. Mire kell odafigyelni? A fokok lehetőleg legyenek egyformán magasak és mélyek (kivéve persze, ha direkt máshogy szeretnéd), ne legyenek hullámosak, ne lejtsen az egyik sor jobbra, a másik balra és lehetőleg befelé sem.
A túl magas – túl alacsony, vagy éppen a nem elég széles fokok inkább kényelmi és biztonsági problémát okozhatnak, úgyhogy erre sem árt odafigyelni. A lépcsőket egyébként meg kell tervezni az építésük előtt. Ilyenkor határozzák meg az ideális értékeket, amihez a következő képletet sokan használják: 2 x a lépcsőfok magassága + a járófelület szélessége = nagyjából 63 cm.
A burkoláshoz egy szinte tökéletes lépcsőre van szükség, ezért a legjobb, amit tehetsz, hogy egy megbízható, munkájára igényes és józan életű kőművest választasz, aki lehetőleg meg tudja Neked mutatni a korábban épített lépcsőit (még burkolat nélkül!) Ezen a ponton nem érdemes spórolni, ugyanis az csúnya, kényelmetlen és balesetveszélyes lépcsőt eredményezhet, ami ráadásul hamar tönkre is mehet – természetesen a burkolattal együtt.
Ha nem vagy 100%-ig biztos abban, hogy meg tudod csinálni szépen és jól is – amiben burkolói végzettség hiányában valószínűleg nem leszel – akkor spórold meg a szenvedést és a javítás költségeit azzal, hogy még időben hívsz egy szakembert. Ha ezt megteszed és jól is választottál, akkor innentől kezdve csak hátra kell dőlnöd és csodálnod az alkotást.
Ha úgy vagy vele, hogy egy pár fokos lépcsőnek nem kell beton alap, akkor bizony nincs teljesen igazad. Persze meg lehet csinálni e nélkül is és egy ideig nem lesz vele baj, de előbb, vagy utóbb meg fog süllyedni a lépcső és megreped, széttörik, esetleg használhatatlanná válik. Egy kis többletmunka most pár éven belül nagyon meg fog térülni!
Kültéri lépcső burkolás vízszigetelés nélkül? Készen is van a katasztrófa. Ha ezt a lépést kifelejted, akkor a lapok közé be tud majd szivárogni a víz, ami ott megfagy és szétrepeszti az egész burkolatot, ezen felül pedig elmohásodást is okozhat. Nem hangzik túl jól, igaz? Akkor még időben válassz megfelelő szigetelő anyagot! Fontos, hogy kültéren is alkalmazható, rugalmas terméket keress, mert csak ezek képesek a hőmérsékleti változásokat megfelelően kezelni!
Ilyen például a Mapelastic Aquadefense is.
Kültéri használathoz csak olyat szabad vásárolni, ami nagy alakváltozásra képes (S1, vagy S2 jelölésű), tehát kibírja a hirtelen hőmérsékletingadozás okozta terheléseket is. Egy beltéri ragasztóval közel sem lesz olyan tartós és szép a lépcső, mint amennyire lehetne, úgyhogy csak óvatosan! Ne csak a betont kend be az anyaggal, hanem a burkolólap hátulját is, így kivédheted a lapok mögötti üregek keletkezését: ezáltal nem fog „kopogni” a lépcső és sokkal kevésbé lesz sérülékeny.
Burkolatragasztóink közül az Ultralite S2-t ajánlanánk, ami tökéletes az Aquadefense vízszigetelés mellé is!
Nem muszáj a vízszintes és a függőleges fugáknak összeérniük, de valamilyen rendszer kell a lépcső megjelenésének, különben nagyon trehány, összedobott hatása lesz. A fő, hogy tervezz. Ne a ragasztós lappal a kezedben gondolkozz azon, hogy talán nem is így kellene kinéznie ennek az egésznek!
A tökéletes lépcső burkolás nem egyszerű feladat, ezért ha teheted, inkább ne próbáld meg Te magad csinálni! Hívj egy szakértőt és szerezz profi termékeket – csak így lehetsz maradéktalanul elégedett.
Jó munkát kívánunk!