Blog › Miért párásodnak belülről az ablakok?
A hidegebb idő beköszöntével, van ahol egyre sűrűbben megfigyelhető, hogy a konyhában és a fürdőszobában az ablakokról és egyes esetekben a tokszerkezetről is folyik lefelé a víz, a pára.
Az efféle lecsapódás akkor indul meg, ha bent a házban, párás a levegő kint pedig hideg van és ez a párás levegő egyszer csak eléri a harmatponti hőmérsékletet, a hideg és meleg felületek találkozásánál pedig kialakul a páralecsapódás.
A konyhában főzés közben, illetve a fürdőszobában zuhanyzás, fürdés közben figyelhető meg leginkább ez a jelenség, leginkább abban az esetben, amikor az ablakok nem hőszigetelt üvegből készültek, illetve rosszul zárnak. Ugyanez a folyamat játszódik le ha az ablaktok és a fal közül kimaradt a megfelelő tömítés, ilyenkor a szerkezet átnedvesedik és a hőszigetelő képessége még rosszabb lesz, illetve elindul a penészesedés.
Mit lehet tenni, hogy a téli hónapokban megakadályozzuk ilyen esetekben a penészesedést?
Biztosítanunk kell, hogy a páradús levegő távozzon otthonunkból. Ehhez nem elég a páraelszívó berendezés használata, vagy a szellőző ventilátorok, az elszívott levegőt pótolni kell. Így ne felejtsünk el minden nap szellőztetni, hiszen láthatjuk, hogy a bent maradt pára, milyen problémát tud okozni.
Másik megoldás a nyílászárók kicserélése és korszerűsítése, valamint a páratartalommal szabályozható ablakokra szerelhető légbevezető elemek beszerelése, illetve a meglévő hézagokat tömíthetjük is, valamint a falszerkezet külső hőszigetelésével is sokat javíthatunk a helyzeten!
Reméljük hasznos információkkal tudtunk szolgálni!