Blog › Minden, amit a műgyanta padló készítéséről tudnod kell, mielőtt bele vágnál
Egy műgyanta padló számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, nem véletlenül volt eredetileg kifejezetten ipari környezetre kifejlesztve. Vékonysága ellenére igen erős. Strapabíró, fugamentes, csúszásmentes, fényes és gyönyörű felület alakítható ki belőle nem csak nagy terhelésnek kitett helyeken, de akár a lakásában is.
Rengeteg lehetőséget rejt magában, optikailag nagyíthatja vele a belső tereket, világosíthat alapvetően sötét helyiségein, vagy lélegzetelállító dekorációvá alakíthatja az egyhangú padlódat, ráadásul úgy, hogy egy könnyen tisztítható, baktériumok megtelepedését nem támogató megoldást választassz.
Mielőtt azonban úgy döntenél, ezt a burkolattípust alkalmazod, érdemes tájékozódnod a munkafolyamatokat illetően. Először is meg kell jegyezni, hogy egy epoxi padló kialakítása nem kis anyagi ráfordítást, időt és szakértelmet igényel, a kivitelező profizmusán és az anyagok minőségén pedig sokkal több múlik, mint más esetben.
Ez azt jelenti, hogy már az első lépéseknél nagyon körültekintőnek kell lenni, ugyanis egy rosszul leöntött műgyantaréteg megbontása rengeteg munkával jár és ugrásszerűen megemeli a költségeket is.
Mivel legtöbbször már meglévő felületre kerül a műgyanta padló, első lépésként a kivitelezőnek fel kell mérni a befogadófelületet.
Ehhez meghatározandó a kötőanyag fajtája:
- Cement kötőanyagú aljzat
- Anhidrit esztrich
- Fém, acél felület
- Egyéb: meglévő burkolatok
Ez után az aljzat állapotát is meg kell határozni:
- Szigetelt, vagy szigeteletlen
- Normál, száraz aljzat
- Nedves aljzat
- Olajjal szennyezett felület
- Aljzat szívó képessége
- Dinamikus, vagy statikus szerkezeti felület
- Kültéri, vagy beltéri
Ezek az információk segítenek dönteni a későbbi folyamatokról és arról, milyen anyagot szükséges használni a padló elkészítéséhez. Nem mindegy például, hogy egy beton felületet kell-e majd impregnálni, vagy egy acélt kezelni korróziógátló anyaggal. (Bár hétköznapi lakásokban igen ritkán kerül erre sor, ipari padlók esetében inkább)
Ez azt jelenti, hogy először is az aljzatot meg kell szabadítani minden portól, lepattogzott, lemállott részecskétől. Ez után alkalmazható szemcseszórás, aminek a keretében nagy sebességre gyorsított kvarchomokot ütköztetnek a felülettel. A felső cementréteg ettől összetörik, az aljzat pedig érdessé válik.
Marást akkor szükséges alkalmazni, ha nagyon erős, jól tapadó szennyeződések eltávolítását kell kivitelezni. Ilyenkor a felső betonréteget elbontják, amit utána pótolni kell.
Ipari gyémánt alapú hengerrel, vagy csiszolókővel fel is csiszolható az aljzat, de ezzel leginkább a legfelső réteg egyenletes eltávolítása célozható meg, érdesítésre nem annyira alkalmas, mint a szemcseszórás.
Ipari porszívó segítségével ezek után el kell távolítani a port a felületről.
Gyakran előfordul, hogy a hőváltozás, vagy a mechanikai hatások miatt a beton megreped. Ilyenkor a keletkezett hézagokat ki kell tölteni, leginkább valamilyen poliuretán alapú, rugalmassá térhálósodó fugakitöltő masszával. Ennek a segítségével egyenletesebbé válhat a felület, ami segíti a további munkát. Az egyenetlenségeket pedig – mint hullámok, egyéb hibák – fel kell számolni egy műgyanta és tűzi szárított kvarchomok keverékéből álló habarccsal.
Felmarást, vagy korábbi burkolat eltávolítását követően újra kell betonozni a helyszínt.
Célszerű olyan impregnáló alapozót választani, ami oldószermentes és nagymértékben segíti a további rétegek tapadását. Mélyalapozással eltömíthetők a pólusok és a kapillárisok, a felület felső rétege pedig szilárdabbá válik. Ilyen anyagoknál képződhet egy vékony réteg, amit el kell távolítani, mielőtt pedig megszáradna az anyag, be kell hinteni finom kvarchomokkal.
Ipari padlók esetében erre a célra kifejezetten alkalmas a Mapei Primer SN két komponensű, nagy tapadóerővel rendelkező, oldószer mentes epoxi alapozó, illetve a Mapei Quarzo 0,5, minőségi kvarchomok.
Bevonatkészítés
A padló bevonatát több rétegben szükséges felvinni, kenéssel, vagy öntéssel. Ipari környezetben a Mapefloor 300 SL kétkomponensű epoxigyanta a legmegfelelőbb választás, igény szerint akár színezheti Mapecolor Paste pasztával. A rétegek közötti tűzi szárított kvarchomok szórás a tapadást is segíti, valamint egyenletes hintéssel kialakítható vele egy járásbiztos, csúszásgátló felület. Hogy a tisztán tartása egyszerűbb legyen, erre érdemes még egy vékony fedőréteget felvinni, lehetőleg úgy, hogy a csúszásgátló tulajdonsága ne csökkenjen.
Műgyanta padló tisztítása
Az elkészült padlót a későbbiekben nem mindegy, milyen szerekkel tartod tisztán. Annak ellenére, hogy ellenáll a sok más helyen elképzelhetetlen bővizes felmosásnak és viszonylag könnyen eltávolítható róla a legtöbb szennyeződés, oda kell figyelni, hogy alkoholos, acetonos, metil-kloridos, vagy savas anyag véletlenül se kerüljön rá, ugyan is ezek könnyen kárt tehetnek a műgyanta szerkezetében.
Napi tisztításra ajánljuk a Mapefloor Cleaner speciálisan műgyanta és cementbázisú padlóbevonatok ápolására kifejlesztett tisztítószert, amivel a zsíros szennyeződések is egyszerűen feloldhatók.
Észben kell tartani azt is, hogy amilyen könnyen tisztítható felület, olyan gyakran igényli is ezt, mivel minden meglátszik rajta, ez pedig – még ha ipari környezetben nem is annyira - de egy lakásban kifejezetten zavaró. A falak megóvása érdekében pedig nem árt, ha valamilyen védősávval látjuk el 15-20 cm-es magasságig. Ez lehet egy sor csempe, vagy vízlepergető falfesték és azért szükséges, hogy felmosáskor ne érhesse nedvesség.
Egy műgyanta padló kialakítása több munkafázisból áll és fel kell készülni az esetleges bontásokra, szintemelkedésből adódó ajtócsiszolásra, egyenetlenségekre, a bútorok talpának későbbi filccel ellátására és egyéb nehezítő körülményekre, de a megfelelő szakemberek által végzett profi munka kárpótolja majd.
Időt álló, erős és terheléstűrő eredményt érhetsz el ipari környezetben, otthonodba pedig modern, futurisztikus és lebilincselő látványvilágot varázsolhatsz.
Munkára fel!