Blog › Nemesvakolat: Mi ez pontosan és miben más, mint a többi vékonyvakolat?
Egy ház felépítése/felújítása során rengeteg dologra kell gondolnia az embernek, ezek közül az egyik pedig a vakolat. Ha Te is abban a fázisban tartasz, amikor a vakolóanyagok közt próbálsz eligazodni, akkor szinte biztos, hogy találkoztál a „nemesvakolat” kifejezéssel – és nagy rá az esély, hogy nem tudtad, pontosan mi is ez.
Ebben a bejegyzésben arról fogunk írni, hogy mi is az a nemesvakolat, illetve miben más, mint egy vékonyvakolat. Tarts velünk, ha szívesen megtudnál többet a témáról!
A nemesvakolat egy olyan anyag, amit a csupasz falra egy az egyben fel lehet vinni és mind alap, mind fedőbevonatként működik. A használatával tehát nem kell két különböző anyagot vásárolni, elég csak egyet. Ezeket a vakolatokat könnyen lehet színezni, a megfelelő esztétikai hatás elérésének érdekében, illetve többféle struktúrát is ki lehet alakítani a segítségükkel. (Kapart, gördülő szemcsés, dörzsölt) Kiváló víztaszító képességgel rendelkeznek, emellett jól áteresztik a párát, vagyis hagyják lélegezni a falat. Ez nagyon fontos a vizesedés-és a penészedés elkerülésének érdekében, de megnöveli magának a vakolatnak is az élettartamát.
A nemesvakolatot zsákos kiszerelésben forgalmazzák, felhasználás előtt össze kell keverni az előírt mennyiségű vízzel.
A nemesvakolat tehát egy nagyon kedvező tulajdonságokkal rendelkező anyag, ami gyönyörű megjelenést adhat a falaknak.
A vékonyvakolat gyakorlatilag egy fedőréteg, aminek valamilyen alap vakolatra kell kerülnie. Remek időjárás elleni védelmet biztosít, illetve ez a színezett réteg, ami a ház külső megjelenését adja. Ezt előre kikeverten, vödrös kiszerelésben árulják, ezért felhasználás előtt csak össze kell keverni és már fel is hordható.
A vékonyvakolat hőszigetelés fölé is tökéletesen alkalmas, ráadásul nagyon egyszerű használni.
Egyik anyagot sem lehet jobbnak nevezni a másiknál és mind a kettőnek megvannak a maga előnyei. Míg a nemesvakolatnál elég egy anyagot használni, úgy a vékonyvakolatnak kell alap is, a vékonyvakolatot azonban csupán össze kell kicsit keverni a vödörben, míg a másik anyaghoz ki kell mérni a megfelelő mennyiségű vizet. A kulcs tehát inkább a minőség.
Bármelyik anyag mellett is döntesz, csak ellenőrzött forrásból, sok éve a piacon lévő gyártóktól válassz és akkor nagy baj nem érhet.