Blog › Nyílászárócsere a gyakorlatban: lépésről lépésre
Lakásfelújításon gondolkozol és ennek keretében nem ártana egy nyílászárócsere? Régi, elavult ablakaid már nem szigetelnek rendesen és nem is túl esztétikusak? Akkor itt az ideje újat beépíteni a helyükre, akár saját kezűleg is.
Ez a munka nem tartozik a legegyszerűbbek közé, de megfelelő szerszámokkal és anyagokkal akár te magad is elvégezheted.
Nézzük meg, hogyan!
Mielőtt indokolatlan falkibontásba kezdenél, ragadj papírt és colostokot. Mérd le az ablak helyének pontos méretét, de lehetőség szerint a fal külső és belső oldalán is. Ez azért lényeges, mert a két szám nem feltétlenül egyezik, ilyenkor pedig célszerű a külső értékeket figyelembe venni a vásárlásnál.
Bontásra belül persze szükség lehet, de kevesebbe kerül a faljavítás és egy festés mint a külső homlokzat helyrehozása – főleg, ha az már hőszigetelve is lett.
El kell döntened, milyen ablakot szeretnél: fából készültet, vagy műanyagot, 1-2, vagy 3 üvegeset.
Amit feltétlenül ellenőrizni kell, az az áthidaló megléte és állapota. Ennek a hiányában akár az életed is veszélybe kerülhet – alátámasztás nélkül a fal beomolhat, amikor a régi ablakot kiveszed.
Ha minden rendben, akkor gondold végig, szeretnél-e redőnyt, árnyékolót, vagy beépített szúnyoghálót, de a párkány fajtáját sem árt előre megtervezni. Ezek a tényezők ugyanis befolyásolhatják a keret fajtáját, vagy akár a kivésett falrész nagyságát is.
Minden szükséges információval a kezedben irány egy bolt, ahol ablakot vásárolhatsz! Ahelyett, hogy Te magad bogarászod végig az összes fajtát, célszerűbb inkább az üzlet alkalmazottaitól/szakértőjétől tanácsot kérni, akik – miután elárulsz nekik minden lényeges paramétert – tudni fogják, mi a jó neked.
Először is vegyél le mindent a tokról: a redőnyöket, reluxákat, párkányt, függönyt és magát az ablakszárnyakat is. Ha csavarokkal van rögzítve a tok, azokat távolítsd el és egy véső segítségével szabadulj meg az egésztől. Fa toknál a függőleges oldalakat vágd ketté és azután roppantsd ki a keretet a helyéről. A régi pur hab réteget is fel kell vésni.
Ha a nyílást bővíteni kell, akkor a falat ki kell vésni.
Miután ezek az előkészületek megtörténtek, portalaníts mindent, hogy elkezdődhessen az új ablak beépítése.
A keretbe lyukakat kell fúrnod, hogy azoknak – illetve persze csavaroknak – a segítségével stabilan beépíthesd az ablakot. Oldalanként minimum 3-4 rögzítés nem árt.
A tokot helyezd be a lyukba és fa ékek segítségével próbáld meg pontosan beállítani. A párkánnyal és az oldalakkal is szabályos derékszöget kell bezárnia ahhoz, hogy később se a kinyitással, se a bezárással ne legyen probléma. Ezt vízmértékkel ellenőrizd.
Ha megvan a tökéletes elhelyezés, stabilizáld az ékekkel, majd fúrd bele a falba a rögzítések helyét. Csavarozd be, de mielőtt még elkezdenéd a pur habos kitöltést, vedd ki az ékeket és rakd fel az ablakszárnyakat, hogy ellenőrizd, minden rendben van-e.
Ha nem akad meg sehol, hanem gond nélkül záródik, akkor a munka oroszlánrészén már túl vagy! Ha megakad, akkor a csavarok helyzetét még korrigálhatod.
Ha megbizonyosodtál róla, hogy az ablak teljesen stabil és jól működik, akkor a hézagokat kitöltheted pur habbal. Ez után kerülhetnek beépítésre a párkányok és az egyéb kiegészítők. Ha a fal megsérült, azt ki kell javítani: óvatos munka mellett ez egy kis vakolás és festés lesz csak.
Nyílászáró cserét érdemes tavasszal vagy nyáron végezni, és ne felejts el odafigyelni az ablak alatt elsétálók testi épségére sem! Te magad is belefoghatsz, de ha tökéletes munkát szeretnél, talán jobb, ha vállalod azt az extra költséget és szakemberhez fordulsz!