Blog › Örök dilemma: Vastag lazúr – vékony lazúr
Sok otthon, csodás díszei és kiegészítő elemei a faanyagok. Azonban szükséges a szakszerű kezelésük, hogy hosszú évekig biztosítsák a kellemes hangulatot úgy lakásunkban, mint a kertünkben.
Ha fa felületeink kezelésénél, felújításánál tartunk, akkor gyakorta szembe kerülhetünk azzal a problémával, hogy nem tudjuk mit is válasszunk, vastag lazúrt vagy éppen vékony lazúrt?
A faanyagoknak számtalan ellenségük van, mint a farontó gombák, kártevők, napsugárzás, eső, szél, ha nem kezeljük le, ápoljuk le őket kellő képpen sajnos tönkre mennek.
Elsődleges differencia vékony és vastag lazúr között, hogy különböző szerkezetű faanyagokra használjuk. A vékony lazúr egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy nagyon rugalmas anyag így az úgynevezett nem méret tartó fa felületeken használjuk őket leginkább kültéren. Ilyen felület a lambéria, kerítés, kocsibeálló, zsalugáterek, kerti bútorok, teraszok, gerendák. A vékony lazúrok mélyen beszívódnak a fába nem képeznek filmréteget így pára és légáteresztőek maradnak. Nagyon szépen látatja a fa erezetét, együtt tudnak mozogni vele, így a fa nem sérül meg. Ezeket az anyagokat mindig több rétegben ajánlatos felvinni, lehetőleg egészen telítettségig és a rétegek között hagyjunk minél több száradási időt. Szerkezetileg biztosítanak hosszantartó védelmet a külső hatásokkal szemben.
Legfőképpen mérettartó faszerkezetekhez ajánljuk. Ilyenek az ablakok, ajtók, faburkolatok a házban. Felületi védelmet nyújt és egyfajta testes lakk szerű filmréteget képez a fán, ami után tükörsima felületet kapunk. A faanyagunk teljes felületét kezelnünk kell a megfelelő tartósság érdekében. Figyeljünk oda a sarkokra és illesztésekre. A vastaglazúr kevésbé engedi láttatni a fa erezetét.
Ezek után nem okozhat többé problémát, hogy fa felületeinkre, melyik lazúrfajtát használjuk.
Plusz egy kis segítség a lazúrozáshoz:
-Tartsuk be az előírt rétegvastagságokat, a megfelelő hatásért,
-Nedves vagy forró felületre ne kenjük fel az anyagot,
-A lazúrt mindig keverjük fel, ugyanis a legtöbb adalékanyagok a palackok alján található.
Jó munkát kívánunk!